Fast Startup ويندوز چيست و چرا بايد غير فعال شود

بازدید: 84
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

ويژگي Fast Startup در ويندوز قابليتي است که به شما امکان ميدهد رايانه خود را سريعتر از معمول راهاندازي کنيد. راهاندازي سريع به شما کمک ميکند که در زمان خود صرفهجويي کنيد و اتلاف وقتي که در روند کند بوت معمولي وجود دارد تجربه نکنيد. قابليت Fast Startup بهطور پيشفرض در اکثر رايانههايي که با ويندوز ۱۰ کار ميکنند، اکتيو استاز آنجا که امروزه قابليت Fast Startup (راهاندازي سريع) از قبل توسط سازندگان اکتيو شده است، اکثر يوزرهاي در مورد آن اطلاعاتي ندارند. در اين مطلب ي  ايران ديتا نوين  همه چيز را در مورد Fast Startup، نحوه عملکرد و خوب يا بد بودن آن خواهيد آموخت.

روش کار Fast Startup چطوري است

فست بوت از روشي متفاوت براي خاموش کردن ويندوز استفاده ميکند. در نسخههاي قبلي ويندوز، سيستم عامل در زمان Shutdown تمام برنامهها را ميبست و  خاموش ميشد. هنگام خاموش کردن دستگاه ويندوزي که قابليت راه‌اندازي سريع در آن اکتيو شده باشد، رايانه بهسادگي يوزرهاي را از سيستم خارج و تمام فايلها را هايبرنيت ميکند و هنگام راهاندازي بعدي، کار را بهراحتي از جايي که متوقف شده است از سر ميگيرد؛ بهخاطر همين موضوع اغلب به اين نوع خاموش شدن، خاموش شدن هيبريدي ميگويند که با کمک آن يوزرهاي ميتوانند خود را از مدتزمان طولاني بوت شدن نجات بدهند.

فقط زماني امکان استفاده از Fast Startup وجود دارد که هايبرنيت اکتيو شده باشد. همانطور که قبلاً گفته شد Fast Startup در اکثر لپتاپها و رايانههاي مدرن اکتيو است. Fast Startup يکي از راههايي است که به شما کمک ميکند عملکرد ويندوز را بهبود بدي ؛ اما بسياري از افراد توصيه ميکنند که از آن استفاده نکنيد يا حداقل به محض اينکه براي اولين بار سيستم خود را روشن کرديد، آن را غير اکتيو کنيد؛ اما اين توصيه چه علتي دارد؟

Fast Startup؛ خوب يا بد؟

Fast boot يک ويژگي شگفت‌انگيز براي کاهش زمان راه‌اندازي ويندوز ۱۰ است؛ اما معايب خود را دارد. يک روش راه‌اندازي سريع مانند هايبرنيشن ويندوز، با بستن همه برنامه‌ها کار مي‌کند. بوت سريع به جاي خاموش کردن سيستم عامل آن را در حالت هايبرنيت قرار مي‌دهد تا درايورهاي مختلف، هسته و… از کار کردن متوقف نشوند؛ بنابراين دفعه بعدي که سيستم را راه‌‌اندازي کرديد، ويندوز به جاي شروع از ابتدا، در شرايط و از جايي که هايبرنيت شده است شروع به کار مي‌کند و زمان راه‌اندازي را به‌شدت کاهش مي‌دهد.

بايد بدانيد که اکتيو بودن اين قابليت ميتونه روي به‌روزرساني‌ ويندوز تأثير بدي داشته باشد؛ زيرا بيشتر آپديت‌ها براي نصب روان نياز دارند که کامپيوتر به‌طور کامل خاموش شود.

Fast Startup ويندوز علاوه بر ايجاد مشکل در نصب به‌روزرساني‌، هارددرايو دستگاه را نيز قفل مي‌کند. بنابراين اگه برنامه‌اي را براي بوت دوگانه تنظيم کرده باشيد، نمي‌توانيد به آن دسترسي پيدا کنيد.

در برخي از کامپيوتر‌ها در صورت اکتيو بودن راه‌اندازي سريع، ديگر نمي‌توانيد به تنظيمات BIOS/UEFI دسترسي پيدا کنيد.

اگه اين موارد براي شما مشکلي ايجاد نمي‌کنند، مي‌توانيد از Fast Startup و عملکرد پيشرفته آن لذت ببريد؛ اما اگه  يکي از موارد فوق برايتان مشکل‌ساز است، مي‌توانيد براي هميشه Fast Startup را خاموش کنيد.

چطوري Fast Startup را در ويندوز ۱۰ غير اکتيو کنيم

Fast Startup براي ويندوز ۱۰ قابليت مفيدي محسوب مي‌شود؛ اما مطمئناً اکتيو بودن آن براي همه مناسب نيست. اگه از جمله افرادي هستيد که از اين قابليت سود نمي‌بريد، با دنبال کردن آموزش زير مي‌توانيد قابليت Fast Startup را در ويندوز ۱۰ خاموش کنيد.

از طريق نوار جستجوي ويندوز يا هر روشي که با آن راحت هستيد، وارد کنترل پنل شويد. در کنترل پنل روي  Power Options کليک و سپس Choose what the power button does را انتخاب کنيد.

پس از اين روي Change settings that are currently unavailable بزنيد و تيک گزينه Turn on fast startup را برداريد تا اين گزينه غير اکتيو شود. براي ذخيره تغييرات روي Save changes بزنيد .

Fast Startup در ويندوز

با اين کار ويژگي راه‌اندازي سريع غير اکتيو و هنگام راه‌اندازي بعدي سيستم، کامپيوتر بدون بوت سريع اجرا مي‌شود.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين