چگونه سلامت باتري لپ‌تاپ مجهز به ويندوز ۱۰ را بررسي کنيم – ايران ديتا نوين

بازدید: 77
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1400

باتري‌ها باعث روشن شدن دستگاه‌هاي الکترونيکي مورد علاقه ما مي‌شوند؛ اما متأسفانه اين روشن ماندن در بازه زماني که باتري شارژ داشته باشد، ميسر است. خبر خوب اين است که لپ‌تاپ‌هاي ويندوز ۱۰ داراي ويژگي گزارش باتري هستند که به شما نشان مي‌دهد آيا هنوز اميدي به باتري لپ‌تاپ هست يا خير. براي مشاهده اطلاعات باتري مي‌توانيد با دستوري ساده، يک فايل HTML را با داده‌هاي مصرف باتري، تاريخچه ظرفيت، تخمين طول‌ عمر و ديگر اطلاعات مهم باتري که بر اساس استفاده شما تهيه شده است، ايجاد کنيد. اين گزارش قبلِ از کار‌ افتادن باتري فعلي به شما اعلام خواهد کرد وقت تعويض باتري يا خريد لپ‌تاپ جديد فرا رسيده است.

ايجاد گزارش باتري در PowerShell

گزارش باتري از طريق ويندوز PowerShell، ابزار خط فرمان که ممکن است هرگز از آن استفاده نکرده باشيد توليد مي‌شود. ساده‌ترين راه براي دسترسي به PowerShell اين است که روي آيکون ويندوز يا استارت راست کليک و از منوي ظاهرشده روي Windows PowerShell (Admin)  بزنيد .

با اين کار ممکن است يک پنجره پاپ‌آپ اجازه تغييرات را در دستگاه شما درخواست کند. براي تأييد روي Yes  بزنيد . روش ديگر دسترسي به PowerShell اين است که آن را در منوي استارت جستجو کنيد. پس از پيدا شدن روي آن راست کليک و گزينه Run as administrator را انتخاب کنيد. پس از نمايش پنجره پاپ‌آپ، با کليک روي دکمه Yes اجازه تغييرات را صادر کنيد.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


پنجره فرمان آبي‌رنگ PowerShell ظاهر  ميشه  و به شما اين امکان را مي‌دهد که دستورهاي خود را براي خودکارسازي وظايف خاصي در ويندوز 10 وارد کنيد. دستور powercfg /batteryreport /output “C:battery-report.html را وارد کنيد و براي اجرا، اينتر بزنيد.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


پس از اين کار PowerShell به شما نام فايل HTML گزارش عمر باتري ايجادشده و محل ذخيره آن در کامپيوتر را اعلام خواهد کرد. در اين مورد نام فايل battery-report.html و محل ذخيره آن درايو C است. ا حالا مي‌توانيد پنجره پاورشل را ببنديد.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ

مشاهده گزارش باتري

فايل اکسپلورر را باز کنيد و به درايو C برويد. در اينجا بايد گزارش عمر باتري با فرمت HTML را پيدا کنيد. وقتي فايل پيدا شد، دو مرتبه روي آن بزنيد تا در مرورگر ديفالت باز شود.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


اين گزارش سلامت باتري لپ‌تاپ را به نمايش مي‌گذارد. در بالاي گزارش باتري، اطلاعات پايه در مورد کامپيوتر و پس از آن، مشخصات باتري را مشاهده خواهيد کرد.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


تمام موارد تخليه باتري در طول سه روز گذشته در بخش Battery usage رديابي شده است. توجه داشته باشيد که لپ‎‎‌تاپ در بخش Recent usage، چه زمان‌هايي با قدرت باتري اجرا شده و چه زمان‌هايي به AC متصل بوده است. مي‌توانيد سابقه کامل استفاده از باتري را در بخش Usage history مشاهده کنيد.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


بخش Battery capacity history نشان مي‌دهد که چطوري ظرفيت باتري در طول زمان تغيير کرده است. در سمت راست ظرفيت طراحي‌ شده است که شرايط اوليه باتري را نشان مي‎‌دهد. در سمت چپ مي‌توانيد ظرفيت شارژ کامل باتري لپ‌تاپ را مشاهده کنيد که احتمالاً در طول زمان و استفاده بيشتر از دستگاه، اين مقدار کاهش يافته است.

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ


بخش Battery life estimates، مدت‌زمان تخليه باتري را نشان مي‌دهد. سمت چپ دوام واقعي باتري و سمت راست مقدار کارخانه‌اي عمر باتري را نشان مي‌دهد. کامپيوتر مثال در ظرفيت طراحي يا کارخانه، به مدت ۶:۰۲:۰۳ شارژدهي داشته است؛ اما در حال حاضر ۴:۵۲:۴۴ دوام مي‌آورد.

بسياري از لپ‌تاپ‌هاي جديد ظرفيت شارژ کامل را کمي بالاتر از ظرفيت طراحي نشان مي‌دهند؛ اما با افزايش سن باتري، ظرفيت شارژ کامل کاهش مي‌يابد. اگه ظرفيت شارژ کامل ۲۰ درصد کمتر از ظرفيت طراحي اصلي بود يعني باتري قديمي است و بايد تعويض شود. باتري لپ‌تاپ‌هاي مدرن مدت‌ها قبل از اينکه ظرفيت شارژ کامل به صفر برسد، متوقف  ميشه .

بررسي سلامت باتري لپ‌تاپ

اين گزارش چندان کامل نيست و برآورد آن بر اساس نحوه استفاده از باتري در گذشته صورت مي‌گيرد. اگه در آينده نحوه استفاده از رايانه را تغيير بدي يا حتي يک تغيير جزئي مانند تغيير مرورگر ايجاد کنيد، اين برآورد ممکن است به هم بريزد.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين