چگونه در ويندوز ۱۰ با استفاده از صداي خود تايپ کنيم

بازدید: 83
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1400

اگه از تايپ کردن خسته‌ شده‌ايد، براي شما خبر خوبي داريم؛ در ويندوز ۱۰ مي‌توان به‌راحتي از صدا براي نوشتن کلمات استفاده کرد و ديگر نيازي به تايپ کردن به‌صورت دستي نيست. در اين سيستم‌عامل ويژگي وجود دارد که مي‌توان توسط آن صوت را به متن تبديل کرد. البته اين مسئله را در نظر داشته باشيد که قابليت تشخيص گفتار تنها براي چند زبان زنده دنيا از جمله انگليسي، فرانسوي، آلماني، اسپانيايي، ماندارين و ژاپني در دسترس است. در اين مطلب قصد داريم شيوه اکتيو کردن اين قابليت را آموزش بدهيم.

نحوه اکتيو کردن ويژگي تشخيص گفتار در ويندوز ۱۰

به گزارش How to Geek، با استفاده از نرم‌افزاري که در ويندوز ۱۰ وجود دارد مي‌توان در کوتاه‌ترين مدت صوت را به متن تبديل کرد؛ براي دسترسي به آن کافي است از کليد ترکيبي Win + H استفاده کنيد؛ اما ممکن است اين قابليت به‌صورت ديفالت در سيستم شما اکتيو نشده باشد؛ بنابراين ممکن است لازم باشد براي اکتيو کردنش به بخش تنظيمات مراجعه کنيد.

قدم اول را با باز کردن تنظيمات ويندوز برداريد. براي انجام اين کار، منوي استارت سيستم را باز و روي نماد چرخ‌دنده بزنيد . همچنين مي‌توانيد با فشار دادن کليد ترکيبي Win + I اين کار را انجام بدي .


در تنظيمات روي گزينه Ease of Access بزنيد و وارد آن شويد. در پايين پنجره سمت چپ روي Speech در نوار کناري کليک و در بخش Speech settings گزينه Turn on Speech Recognition را انتخاب کنيد. پس از اين کار، وضعيت آن بايد به On تغيير کند و روشن شود. 


 براي انجام سريع اين کار، کليد ترکيبي Win + Ctrl + S را فشار بدي تا تشخيص گفتار فوراً روشن يا خاموش شود. 

وقتي براي اولين بار ويژگي تشخيص گفتار را روشن مي‌کنيد، مجبور به تنظيم آن هستيد تا دستگاه بتواند صداي شما را تشخيص بدهد.

براي انجام تنظيمات اوليه، ميکروفون هدست، ميکروفون روميزي يا ساير ميکروفون‌هاي جانبي را به دستگاه خود وصل کنيد. سپس براي انتخاب و کاليبراسيون آن، دستورالعمل روي صفحه را دنبال کنيد. توصيه مي‌کنيم از ميکروفون هدست براي نرم‌افزارهاي ديکته استفاده کنيد. 


پس از اتصال هدست، لازم است عبارات روي صفحه را بخوانيد تا ميکروفون صداي شما را به دستگاه منتقل و سيستم آن را ضبط کند. با انجام اين کار، سيستم ميتونه صداي شما را در آينده تشخيص بدهد. 

در نهايت با انتخاب اين که آيا مي‌خواهيد به رايانه اجازه بدي اسناد و ايميل را مستقيما بررسي کند يا خير، به بهبود دقت ويژگي تشخيص گفتار کمک کنيد.

 پس از اتمام مراحل راه‌اندازي، آماده تايپ کردن با صداي خود هستيد!

 تايپ کردن با صدا در ويندوز ۱۰

بعد از اينکه ميکروفون خود را با موفقيت راه‌اندازي کرديد، مي‌توانيد با صداي خود تايپ کنيد. هر بار که سيستم را روشن مي‌کنيد، از شما خواسته مي‌شود که Speech Recognition را اکتيو کنيد. 

اگه مي‌خواهيد از اين قابليت استفاده کنيد، ابتدا صفحه‌اي که قصد داريد متن در آن نوشته شود باز و با استفاده از کليد ترکيبي Win + H ويژگي تبديل صوت به متن را فراخواني کنيد. براي مثال ما از يک صفحه خالي براي انجام اين کار استفاده کرده‌ايم. پس از زدن Win + H، نوار ديکته در بالاي صفحه ظاهر مي‌شود.

پس از اينکه نوار تبديل گفتار به متن اکتيو شد، گزينه‌اي ديده مي‌شود که از کاربر مي‌خواهد صحبت کند. البته اگه چنين گزينه‌اي نبود، مي‌توانيد به‌راحتي روي آيکون ميکروفون بزنيد تا اکتيو شود.

صحبت کردن را آغاز و به‌صورت کامل و شمرده جملات خود را بيان کنيد. مي‌توانيد هرچه دوست داريد بگوييد و مشاهده کنيد که دستگاه در حال تايپ کردن است. در ادامه چند نکته ذکر شده است که هنگام انجام اين کار بايد به آن‌ها دقت کنيد:

نقطه‌گذاري: براي افزوده علائم نقطه‌گذاري، نام گزينه‌اي که مي‌خواهيد استفاده کنيد بگوييد. براي مثال، با گفتن معادل عباراتي از قبيل نقطه، کاما، نقطه‌ويرگول، علامت تعجب و علامت سؤال در زبان مورد نظر، مي‌توانيد اين موارد را به متن خود اضافه کنيد.

پرانتز: براي پرانتز، معادل عبارت «پرانتز باز» را براي شروع و «پرانتز بسته» را براي پايان دادن به آن بگوييد.

مقادير عددي: براي تايپ مقادير عددي، معادل واژه «عددي» و سپس يک عدد را بيان کنيد.

حرکت در پار اگه اف‌ها: براي حرکت به پار اگه اف بعدي، معادل عبارات «خط بعدي» يا «پار اگه اف بعدي» کارآمد هستند.

حذف متن: براي حذف کلمات، معادل عبارت «حذف» و سپس کلمه‌اي که مي‌خواهيد پاک شود بيان کنيد. همچنين مي‌توانيد معادل عبارت «حذف جمله قبلي» را براي خلاص شدن از کل جمله‌اي که ديگر نمي‌خواهيد در فايل خود داشته باشيد استفاده کنيد.

انتخاب: براي انتخاب يک کلمه، معادل واژه «انتخاب» و سپس کلمه‌اي که به دنبال آن هستيد بيان کنيد.

حرکت به آغاز يا پايان جمله: اگه مي‌خواهيد به ابتدا يا انتهاي جمله برويد، معادل دو جمله «برو به شروع جمله» و «به پايان جمله برو» کارآمد هستند. اين دستور همچنين براي حرکت در پار اگه اف‌ها و رسيدن به ابتدا يا انتهاي فايل‌هاي متني نيز مفيد است.

به ياد داشته که هنگام استفاده از اين قابليت بايد واضح و آرام صحبت کنيد. از تند صحبت کردن اجتناب کنيد؛ زيرا سيستم ن ميتونه به‌ سرعت کلمات را تشخيص بدهد و همين مسئله ممکن است دردسرساز باشد.

در نهايت با استفاده از دستور صوتي stop dictating مي‌توانيد نواري که در ابتداي کار خود فراخواني کرديد ببنديد. براي روشن کردن مجدد (يا در صورت قطع ناگهاني) روي ميکروفون در نوار مربوطه بزنيد تا دوباره اکتيو شود.

تبديل گفتار به نوشتار در ويندوز ۱۰

اين قابليت به شما اجازه مي‌دهد به‌ جاي تايپ از صداي خود براي نوشتن مطالب گوناگون استفاده کنيد و اين روش علاوه‌ بر سريع‌تر بودن، جذاب و سرگرم‌کننده است. 

نحوه غير اکتيو کردن ويژگي تشخيص گفتار در ويندوز ۱۰

قابليت مذکور براي بعضي از کاربردها مفيد است؛ اما شايد در برخي موارد تصميم بگيريد که آن را غير اکتيو کنيد. اگه به‌طور تصادفي آن را اکتيو کرده‌ايد يا ديگر مايل به استفاده از آن نيستيد، غير اکتيو کردن آن بسيار ساده است. کافي است دوباره کليد ترکيبي Win + H را فشار بدي تا غير اکتيو شود.

اگه مي‌خواهيد قابليت تشخيص گفتار را به‌طور کامل خاموش کنيد تا به‌صورت تصادفي هنگام کار با دستگاه اکتيو نشود، با استفاده از کليد ترکيبي Win + Ctrl + S  اين کار را انجام بدي . با اين کار تشخيص گفتار کاملاً غير اکتيو مي‌شود.

 روش ديگري نيز براي غير اکتيو کردن اين بخش وجود دارد. به تنظيمات ويندوز بازگرديد و دوباره روي Ease of Access بزنيد ، Speech را بيابيد و گزينه Speech Recognition را خاموش کنيد.

در انتها بايد به اين مسئله اشاره کرد که در هر زمان مي‌توانيد تنها با استفاده از کليد ترکيبي Win + H قابليت تشخيص صدا را اکتيو و شروع به تبديل صداي خود به متن کنيد. اميدواريم اين آموزش ايران ديتا نوين براي شما مفيد باشد.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين