نکات طلايي براي ثبت تصاوير متفاوت از طبيعت

بازدید: 93
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

وقتي در زمينه عکاسي از طبيعت اکتيو يت مي‌کنيد، با گذشت زمان متوجه مي‌شويد که در چرخه‌اي تکراري گير افتاده‌ايد؛ عکس‌ها از مناظر و حيوانات منحصر‌به‌فردي که ديگر منحصربه‌فردبه‌نظر نمي‌رسند و نمي‌توان تفاوت آن‌ها را از ديگر عکس‌هاي خودتان يا تصاوير ديگر هنرمندان تشخيص داد.

براي جلوگيري از اين اتفاق و خلق آثار برجسته، گريگوري بَسکو در آخرين پست يوتيوبش نکات مفيد و متفاوتي ارائه کرده است که در اين مطلب   ايران ديتا نوين  آن‌ها را توضيح مي‌‌دهيم. فرقي نمي‌کند در چه سطحي از عکاسي قرار داريد؛ زيرا هميشه شنيدن تجارب عکاسان ديگر به بازشدن ديد و افزايش خلاقيتتان کمک خواهد کرد.

آسمان دراماتيک

هرگاه متوجه شديد آسمان در حالت زيبا و خاصي قرار دارد، آن را از دست ندهيد. بلافاصله پس از ديدن آسمان دراماتيک به‌عنوان پس‌زمينه، به‌دنبال سوژه بگرديد. با وجود چنين پس‌زمينه‌اي، سوژه هرچقدر هم عادي باشد، نتيجه عکسي عالي  ميشه .

نکات عکاسي از طبيعت/ آسمان دراماتيک

ترکيب‌بندي قوي

شايد کليشه‌اي‌ترين اصل در عکاسي که بر آن تأکيد مي‌شود، ترکيب‌بندي باشد؛ اما حقيقت اين است که عکاسان مناظر هرگاه در‌مقابل صحنه زيباي طبيعي قرار مي‌گيرند، اين موضوع مهم را فراموش مي‌کنند. با اينکه در مناظر معمولا همه‌چيز عالي و بي‌نقص به‌نظر مي‌رسد، همچنان موضوع ترکيب‌بندي نبايد فراموش شود. زماني‌که حيوانات بخشي از عکس ما هستند، ترکيب‌بندي اهميت بيشتري پيدا مي‌کند. به‌خاطر بسپاريد که ترکيب‌بندي قوي ميتونه اثر شما را از عکسي معمولي به عکسي برجسته تبديل کند.


نکات عکاسي از طبيعت/ترکيب‌بندي

عکاسي با زاويه ديد عريض

عکاسان معمولا فکر مي‌کنند هنگام عکاسي با لنزهاي تله‌فوتو يا ماکرو بايد تمام سوژه را در حالت فوکوس در قاب قرار دهند؛ اما واقعيت اين است که براي ثبت تصويري ديدني از پرنده لازم نيست کاملا از چشم تا دُم او را زير ذره‌بين قرار دهيم. برخلاف باور عموم، فوکوس‌کردن روي تمامي بخش‌هاي سوژه نه‌تنها مزيت محسوب نمي‌شود؛ بلکه گاهي ميتونه تصويدتان را از تصويري فوق‌العاده به تصويري عادي تبديل کند.

عکاسي از طبيعت


عکاسي از طبيعت

فوکوس روي سوژه ميتونه توجه را به آن جلب کند و جزئيات خوبي به‌نمايش بگذارد؛ اما اگه تنها روي قسمتي از سوژه، مثل چشم او فوکوس کنيد، سوژه را در ميان پوشش گياهي اطرافش مي‌توانيد به‌قاب بکشيد. عکاسان حيات‌وحش سعي مي‌کنند تصوير واضحي از سوژه را به‌نمايش بگذارند؛ ولي اگه سعي کنيم از حالت استاندارد خارج شويم و سوژه را از‌طريق پنجره‌اي محو و رؤيايي عکاسي کنيم، تصويري خلق مي‌شود که بيشتر در ذهن بيننده خواهد ماند.

عکاسي از طبيعت


عکاسي از طبيعت

قانون نور نامناسب

فرقي نمي‌کند از چه نوع لنزي استفاده مي‌کنيد، هميشه مي‌توانيد از نور بد استفاده بهينه ببريد. در اين مواقع، با استفاده از نورهاي پشت يا نورهاي کناري سوژه يا حتي ايجاد نور به‌کمک فلش تصاوير زيبايي مي‌توانيد خلق کنيد. اگه بتوانيد از اين موقعيت‌ها استفاده کنيد که براي همه نامناسب تلقي مي‌شوند، تصاوير درخشان و متفاوتي مي‌توانيد ثبت کنيد. در عکاسي از مناظر، هنگام نور شديد ظهر اگه بتوان قسمتي از صحنه را ايزوله کرد و به سايه‌هاي عميق و هايلايت‌هاي محدود دست يافت، نتيجه چيزي فراتر از انتظار خواهد بود.


عکاسي از طبيعت


استفاده از محيط در قاب تصوير 

اغلب شکايت عکاسان آماتور از نداشتن فاصله کانوني مناسب با سوژه است. وقتي سوژه خيلي دور به‌نظر مي‌رسد، به کراپ‌کردن تصوير فکر نکنيد؛ درعوض به اين وضعيت به‌عنوان‌ فرصتي براي تغيير نوع عکاسي‌تان نگاه کنيد. در اين‌ مواقع، براي ايجاد تأثير بصري و احساسي بيشتر در بيننده، عکس‌هايي مي‌توانيد بگيريد که محيط سوژه را نيز دربر بگيرد. ازآنجاکه در چنين وضعيتي به ترکيب‌بندي بايد دقت کنيد، عکاسي کمي دشوارتر مي‌شود.

عکاسي از طبيعت


عکاسي از طبيعت

متأسفانه ماهيت لنزهاي گران‌قيمت تله و ماکرو ميتونه حساسيت عکاسي را با از‌بين‌بردن توجه به ترکيب‌بندي‌هاي ممکن در صحنه از بين ببرد. گرفتن يکي‌دو عکس که قاب را پر مي‌کند، شايد تجربه بدي نباشد؛ اما به‌مرور‌زمان از کيفيت کار و خلاقيت ذهنتان خواهد کاست. توصيه مي‌کنم که ذهنتان را از دام پرکردن قاب با سوژه رها و از ساير امکاناتي استقبال کنيد که چشمانتان را روي آن‌ها بسته‌ايد.

عکاسي از طبيعت


عکاسي از طبيعت

استقبال از سوژه‌هاي پويا

بسياري از عکاسان به عکاسي از حيواناتي علاقه نشان مي‌دهند که ثابت ايستاده‌اند و تحرکي ندارند. اگه چه اين نوع عکاسي درخورتقدير است، براي ثبت آثار به‌يادماندني بهتر است کارهايي انجام دهيم که ديگران از آن غافل هستند. وقتي با سوژه‌اي رو‌به‌رو شديد که در تحرک است، خواه در حال جست‌و‌خيز و پرواز يا در حال خوردن غذا، دست به دوربين شويد و از صحنه عکاسي کنيد.

نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت

تئوري رنگ‌ها

اگه قوانين ترکيب رنگ‌ها را بدانيم، تصاوير بهتري مي‌توانيم خلق کنيم. اگه بدانيم چطوري با رنگ‌ها حالت‌هاي گرم‌تر و سردتري در تصاويرمان به‌وجود آوريم، يک قدم به خواسته خود مي‌توانيم نزديک‌تر شويم. براي مثال، رنگ‌هاي مکملي مثل آبي و نارنجي مي‌توانند اشباع رنگ را به‌خوبي نشان دهند‌. فرقي نمي‌کند در چه حوزه‌اي از عکاسي مشغول هستيد، يادگيري و استفاده از تئوري رنگ‌ها يکي از الزامات عکاسي است.

نکات عکاسي از طبيعت / رنگ‌ها


نکات عکاسي از طبيعت / رنگ‌ها


نکات عکاسي از طبيعت / رنگ‌ها

استفاده از فلش

نور فلش در عکاسي نقش مهمي ايفا مي‌کند. عکاسان ازطريق فلش نور موردنيازشان را مي‌توانند به‌وجود آورند و تصاويري ثبت کنند که موجب شگفتي ديگران شود. مطمئن باشيد استفاده از فلش از شما عکاس طبيعت ماهري خواهد ساخت. براي شروع از نورهاي ارزان‌قيمت شروع کنيد. چند نور LED بخريد و آن‌ها را به صحنه عکاسي ببريد و با تغيير مکان، استفاده از نور و سايه را به‌شکل تجربي ياد بگيريد.

نکات عکاسي از طبيعت / فلش


نکات عکاسي از طبيعت / فلش

روايت يک داستان 

براي عکاسي موفق از طبيعت، از سوژه خود اطلاعات کافي بايد داشته باشيد؛ بنابراين پيش از شروع، درباره رفتار سوژه و مکان زندگي‌اش مطالعه کنيد. تمام اين اطلاعات به گويابودن عکستان براي بيننده ختم  ميشه . از اين طريق عکس‌هاي جالبي مي‌توانيد خلق کنيد و با کنارهم گذاشتن آن‌ها، مجموعه‌اي بسازيد که داستاني درباره موجود يا مکاني خاص بيان مي‌کند.

نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت

اجتناب از خلق تصاوير هميشه شارپ

وضوح تصوير را هميشه مقدم بر خواسته و حس عکاسانه خود قرار ندهيد. در مقام عکاس، بايد ياد بگيريد چطوري تصاوير محوي را خلق کنيد که انتزاعي و نقاشي‌گونه هستند. به شما توصيه مي‌کنيم اين نوع از عکاسي را امتحان کنيد و خود را به چالش بکشيد. خلق تصاوير محوي که همچنان سوژه در آن‌ها تشخيص‌دادني است، کار ساده‌اي نيست.

نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت


نکات عکاسي از طبيعت

***

اميدواريم از نکات و تصاوير اين مطلب لذت برده باشيد. براي ديدن تصاوير بيشتر از گريگور بسکو، صفحه اينست اگه ام او را دنبال کنيد. شما يوزرهاي ايران ديتا نوين نيز ديدگاه‌ها و تجربه‌هاي خود درباره عکاسي از طبيعت را مي‌توانيد با ما و يوزرهاي در ميان بگذاريد.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين