فايل REG چيست و چگونه مي‌توان محتواي آن را خواند

بازدید: 72
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

يک فايل reg. حاوي فهرستي از تغييرات در رجيستري ويندوز است. اين فايل‌ها راهي سريع براي ايجاد تغييرات ساده هستند؛ اما بايد بدانيد که مي‌توانند خطرناک باشند. در ادامه، خواهيد ديد که چطوري مي‌‌توانيد قبل از اجراي يک فايل REG از تغييراتي که محتواي فايل روي سيستم شما انجام خواهد داد و نيز بي‌خطر بودن آن، مطلع شويد. با ايران ديتا نوين  همراه باشيد.

ويندوز رجيستري چيست

پيش از آشنايي با فايل‌هاي REG بهتر است کمي در مورد ويندوز رجيستري اطلاع داشته باشيم. ويندوز رجيستري يک پايگاه داده سلسله‌مراتبي است که ويندوز و بسياري از برنامه‌ها، تنظيمات پيکربندي را در آن ذخيره مي‌کنند. از طريق برنامه Registry Editor موجود در ويندوز مي‌توانيد به رجيستري دسترسي پيدا کنيد. احتمالا تا حالا از رجيستري اديتور استفاده کرده‌ايد؛ زيرا ترفندها و هک‌هاي مفيد زيادي وجود دارند که براي بهره‌مندي از آن‌ها بايد در ويندوز رجيستري تغيير ايجاد کنيد. نماي فايل‌ها در رجيستري اديتور به‌ شکل فهرستي از کليدها (فايل‌ها) در سمت چپ و مقادير آن‌ها در سمت راست است. پيمايش و جست‌وجو در ويندوز رجيستري تقريباً مانند مرور فايل‌ با استفاده از فايل اکسپلورر است. با انتخاب يک کليد از سمت چپ مي‌توانيد مقاديري که کليد حاوي آن است، در سمت راست مشاهده کنيد.

رجيستري شامل مجموعه‌اي پيچيده از کليدها و مقادير است که تعداد آن‌ها به هزاران عدد مي‌رسد؛ بنابراين کليک کردن تصادفي روي آن‌ها براي شما فايده‌اي نخواهد داشت؛ مگر اينکه عاشق کشف و جستجو باشيد. 

فايل REG چيست

رجيستري ويندوز يک پايگاه داده است که ويندوز و برخي از برنامه‌هاي شخص سوم، تنظيمات و ساير داده‌ها را در آن ذخيره مي‌کنند. بسياري از گزينه‌هاي موجود در ويندوز ۱۰ فقط در رجيستري ويندوز قابل تغيير هستند. امکان تغيير برخي از گزينه‌ها در Group Policy نيز وجود دارد؛ اما فقط نسخه‌هاي Professional ،Enterprise و Education ويندوز ۱۰ امکان دسترسي به آن‌ها و ايجاد تغيير در اين گزينه‌ها دارند.

با استفاده از رجيستري اديتور و صرف زمان براي چند کليک، مي‌توانيد اين تنظيمات را تغيير بدي ؛ اما اغلب براي سرعت بخشيدن به کار، استفاده از فايل‌هاي REG قابل دانلود پيشنهاد مي‌شود که مي‌توانيد براي انجام خودکار اين تغييرات آن‌ها را اجرا کنيد.

فايل REG چيست

فايل‌هاي REG را مي‌توان به چند طريق ايجاد کرد. براي اين کار مي‌توانيد از گزينه Export در ويرايشگر رجيستري استفاده کنيد يا فايل REG را به‌صورت دستي در يک ويرايشگر متن مانند Notepad وارد کنيد.

چرا فايل‌هاي REG مي‌توانند خطرناک باشند

فايل‌هاي REG حاوي فهرستي از تغييرات رجيستري هستند. هنگامي که روي يک فايل REG دو مرتبه کليک مي‌کنيد، ويندوز تغييراتي که در فايل مشخص شده است اعمال مي‌کند.

اگه فايل REG را از يک منبع قابل‌ اعتماد دريافت کرده باشيد و در اين فايل هيچ اشتباهي وجود نداشته باشد، مي‌توانيد بدون نگراني از آن استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد فايل REG خود را بنويسيد تا به‌سرعت تغييرات دلخواه‌‌ را در رايانه‌ي ويندوزي‌ ايجاد کنيد.

اما اگه فايل REG را از يک منبع مورد اعتماد دريافت نکرده‌ايد و از عملکرد آن مطمئن نيستيد، بايد آگاه باشيد که فايل‌هاي REG مي‌توانند براي انجام کارهاي مخرب و غير مفيد نيز به کار بروند. اجراي چنين فايل‌هايي ميتونه تنظيمات مختلف ويندوز را به هم بريزد يا قسمت‌هايي از رجيستري ويندوز را حذف کند.

چطوري محتواي يک فايل REG را مشاهده کنيم

توصيه مي‌کنيم پيش از اجراي فايل REG، محتواي آن را بررسي کنيد. براي مشاهده محتويات يک فايل REG، در فايل اکسپلورر رو آن کليک راست و گزينه Edit را انتخاب کنيد تا فايل در نوت‌پد باز شود. اگه گزينه Edit را نمي‌بينيد، ممکن است فايل REG در يک آرشيو ZIP باشد. براي ادامه بايد فايل REG را از آرشيو زيپ خارج کنيد؛ مي‌توانيد فايل را در فولدر ديگري کپي و پيست کنيد يا آن را بکشيد و در فولدر مورد نظر رها کنيد.

 چطوري  محتواي يک فايل REG را مشاهده کنيم

اگه فايل REG را از وب دريافت کرده باشيد، با انتخاب گزينه Edit قبل از باز شدن فايل، يک اعلان هشدار خواهيد ديد. از آنجا که فقط مي‌خواهيد يک فايل متني را در نوت‌پد باز کنيد، انجام اين کار امن است و خطري در پي نخواهد داشت؛ پس براي ادامه روي گزينه‌ي Run بزنيد .

 چطوري  محتواي يک فايل REG را مشاهده کنيم

توجه داشته باشيد که اگه به‌اشتباه روي گزينه‌ي Merge يا اگه روي فايل دو بار کليک کرديد، پس از کليک روي Run يک پنجره کنترل حساب کاربري باز  ميشه . اگه هنوز آماده نيستيد محتويات فايل REG را به رجيستري اضافه کنيد، روي No بزنيد .

روش خواندن يک فايل REG

پس از اينکه محتويات فايل متني روي نوت‌پد نمايش داده شد، اگه فايل حاوي يک هک رجيستري ساده باشد، بايد فقط چند خط را در نوت‌پد مشاهده کنيد. براي مثال، کد زير را در نظر بگيريد:

Windows Registry Editor Version 5.00

; created by me

; for irandatanovin

; article: https://www.irandatanovin.ir/281522/how-to-make-your-taskbar-buttons-always-switch-to-the-last-active-window/

[HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced]

“LastActiveClick”=dword:00000001

خط اول فايل، يعني Windows Registry Editor Version 5.00، به شما نشان مي‌دهد که فايل از چه نوعي است.

در اين فايل، خطوط دو تا چهار با نماد «؛» شروع مي‌شوند. اين بدان معني است که اين خطوط فقط کامنت هستند و در واقع هنگام اجراي فايل هيچ کاري نمي‌کنند. کامنت‌ها فقط به‌منظور خوانايي بهتر کد براي انسان‌ در فايل قرار داده مي‌شوند و وجود آن‌ها الزامي نيست.

سطرهاي پنجم و ششم قسمت اصلي اين فايل خاص هستند. خط پنجم به ويندوز مي‌‌گويد در يک مکان خاص يا کليد در رجيستري تغيير ايجاد کند.

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

خط ششم به ويندوز مي‌گويد يک مقدار DWORD به نام LastActiveClick ايجاد و مقدار آن را روي 1 تنظيم کند. اگه اين مقدار (LastActiveClick) از قبل وجود داشته باشد، ويندوز مقدار آن را به 1 تغيير مي‌دهد.

 چطوري  محتواي يک فايل REG را مشاهده کنيم

فايل رجيستري زير ميتونه تغييرات بالا را بي‌اثر کند و به حالت قبلي برگرداند:

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced]

-=”LastActiveClick”

علامت منها () به ويندوز مي‌گويد مقدار LastActiveClick را حذف کند.

فايل‌هاي REG مي‌توانند خطوط زيادي از تغييرات را ارائه بدهند که همه‌ي آن‌ها فرمت مشابهي دارند.

چطوري از بي‌خطر بودن يک فايل REG مطمئن شويم

تغييراتي که يک فايل REG در رجيستري ايجاد مي‌کند، به‌صورت دستي نيز قابل اجرا هستند؛ بنابراين اگه با صرف زمان مشکلي نداريد، اگه نمي‌دانيد فايل REG دانلودشده چه کاري انجام مي‌دهد و خصوصاً اگه به منبع آن اعتماد نداريد، بهتر است آن را اجرا نکنيد.

اگه به فايل REG دريافت‌شده اعتماد داريد، کافي است دو بار روي آن بزنيد يا روي آن کليک راست و گزينه Merge را انتخاب کنيد. ويندوز از شما مي‌پرسد آيا مي‌خواهيد اجازه بدي رجيستري اديتور در رايانه شما تغييراتي ايجاد کند. پس از موافقت با اين تغييرات، محتويات فايل رجيستري با رجيستري رايانه شما ادغام  ميشه .

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين