روش نمايش، ويرايش و اضافه کردن متاديتا به عکس

بازدید: 64
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 18 شهریور 1400

هر داده‌اي که به توصيف محتويات يا ويژگي‌هاي يک فايل کمک کند، متاديتا گفته مي‌شود. اين اطلاعات تعبيه‌شده به سازماندهي فايل‌ها کمک مي‌کنند و در صورت استفاده از کتابخانه‌اي از تصاوير به کمکتان مي‌آيند. متاديتا ميتونه اطلاعات توصيفي درباره‌ي يک عکس مثل کپشن، عنوان، نام صاحب اثر و چگونگي ثبت اثر يا اطلاعات قانوني مربوط به تصوير را ارائه کند. همچنين در صورت انتشار تصوير به صورت آنلاين، متاديتا اطلاعات مرتبط با حقوق کاربري را ارائه کرده و مانند سندي براي مالکيت به شمار مي‌رود؛ اما چطوري مي‌توان اين اطلاعات را به تصاوير اضافه کرد؟

چه نوع متاديتايي به صورت ديفالت اضافه مي‌شود؟

برخي بخش‌هاي متاديتاي يک تصوير به صورت خودکار اضافه مي‌شوند. براي مثال اطلاعات مرتبط به دوربين و لنز به کاررفته براي ثبت تصوير توسط دوربين اضافه مي‌شوند. همچنين لپ‌تاپ يا کامپيوتر متاديتا را ويرايش مي‌کنند و مي‌توانند به شما بگويند فايلتان آخرين بار چه زماني باز شده است.

روش نمايش متاديتا در فتوشاپ

آيا مي‌خواهيد متاديتاي يک تصوير را نمايش دهيد؟ در فتوشاپ مي‌توانيد اين کار را با طي مراحل ذيل انجام دهيد:

۱. تصوير موردنظر را باز کنيد.

۲.  به منوي File برويد و روي File Info بزنيد . همچنين مي‌توانيد کليدهاي ترکيبي Ctrl+Alt+Shift+I در ويندوز و Command+Option+Shift+I در مک را انتخاب کنيد.

نمايش متاديتا

۳. در اين بخش مي‌توانيد متاديتا را کپي يا ويرايش کنيد.

۴. براي ذخيره‌سازي تغييرات روي OK بزنيد .

نکته: نمي‌توانيد کل متاديتا را ويرايش کنيد. اطلاعات مربوط به دوربين يا زمان ايجاد فايل به صورت خودکار اضافه مي‌شوند و قابل تغيير نيستند.

انواع  متاديتا

متاديتا از طريق استاندارد XMP تعريف مي‌شود. وقتي متاديتاي يک تصوير را در فتوشاپ باز مي‌کنيد، ۱۲ دسته را در نوار سمت چپ مشاهده مي‌کنيد.

 • Basic: مهم‌ترين گروه متاديتا که شامل اطلاعاتي درباره‌ي مؤلف از جمله نام و اطلاعات تماس است. اگه مي‌خواهيد از تصويري استفاده کنيد اين بخش را براي آگاهي از قوانين و اطلاعات کپي‌رايت بررسي کنيد.
 • Camera Data: شامل اطلاعاتي که به صورت خودکار توسط دوربين اضافه شده است.
 • Origin: اطلاعاتي درباره‌ي زمان ايجاد فايل اصلي.
 • IPTC و IPTC Extension: اين بخش‌ها استانداردهاي متاديتاي انجمن بين‌المللي ارتباط از راه ‌دور مطبوعات را براي توصيف عکس‌ها نشان مي‌دهند. عکاس‌هاي حرفه‌اي از اين استاندارد به دليل مقبوليت جهاني آن در ميان سازمان‌هاي خبري و تصويري، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و ديگر نهادهاي مرتبط استفاده مي‌کنند.
 • GPS Data: محل ثبت عکس را نمايش مي‌دهد.
 • Audio Data و Video Data: اين دسته‌ها تنها براي فايل‌هاي صوتي و ويدئويي قابل اعمال هستند. اين دسته‌ها شامل اطلاعاتي درباره‌ي هنرمند، آلبوم و سرعت فريم هستند.
 • Photoshop: در اين بخش مي‌توانيد بررسي کنيد تصوير ويرايش شده يا خير.
 • DICOM: شامل متاديتاي پزشکي. در اين صورت نمي‌توانيد از تصوير استفاده کنيد.
 • AEM Properties: نيازي به نگراني درباره‌ي اين گزينه نيست زيرا به سرويس‌هاي سازماني ادوبي وابسته است.
 • Raw Data:‌ اجازه مي‌دهد ساختار XMP خام فايل را بررسي کنيد.

انواع متاديتا

چه نوع داده‌هايي را بايد اضافه کرد؟

در دسته‌ي Basic نام خود را در فيلد Author بنويسيد، Copyrighted را انتخاب کنيد و اطلاعات تماس خود را به بخش Copyright Notice اضافه کنيد. به اين صورت عکس شما در فهرست عکس‌هاي داراي کپي‌رايت قرار خواهد گرفت. همچنين مي‌توانيد اطلاعات ديگري را به بخش‌هاي Rating، Description و Keywords اضافه کنيد. فتوشاپ و برخي مرورگرهاي فايل اين اطلاعات را خوانده و اجازه مي‌دهند فيلتر را بر اساس آن‌ها اعمال کنيد.

هر اطلاعاتي را که مي‌خواهيد در بخش Origin وارد کنيد تا به اين صورت به عکس‌هاي خود نظم بدي . همچنين مي‌توانيد افرادي را که در عکس حضور دارند يا مناسبت عکس و سن افراد حاضر در عکس و ديگر اطلاعات دلخواهتان را در اين بخش وارد کنيد. اين بخش را مي‌توانيد نسخه‌ي ديجيتالي نوشتن يادداشت پشت يک عکس درنظر بگيريد. اگه مي‌خواهيد تصاوير خود را به يک سازمان خبري بفروشيد يا به صورت حرفه‌اي از آن‌ها استفاده کنيد مي‌توانيد اطلاعات مورد نظر را در دسته‌هاي IPTC و IPTC Extension وارد کنيد.

روش حذف متاديتا

متاديتا به صورت تعبيه‌شده در فايل شما باقي خواهد مانند مگر اينکه بخواهيد آن را حذف کنيد. حتي اگه نوع فايل را تغيير دهيد متاديتاي آن حذف ن ميشه . اگه عکس خود را روي يک سايت آپلود کنيد و شخصي آن را دانلود کند ميتونه با استفاده از فتوشاپ يا ديگر نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير متاديتا را ببيند.

امروزه سرويس‌هاي ذخيره‌سازي فايل، اپليکيشن‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي يا سرويس‌هاي وب متعددي وجود دارند که تا اندازه‌اي يا به صورت کامل متاديتاي تصوير را حذف مي‌کنند. بخشي از اين سرويس‌ها متاديتاي ديفالت از جمله اطلاعات دوربين را حفظ مي‌کنند. سايت‌هاي ديگر مثل اينست اگه ام براي صرفه‌جويي در فضا هر اطلاعات مربوط به عکس از جمله اطلاعات تماس يا جزئيات کپي‌رايت را حذف مي‌کنند. اگه مي‌خواهد ببينيد اطلاعات چطوري حفظ مي‌شوند، تعدادي از تصاوير خود را روي يک سايت بارگذاري کنيد، آن‌ها را دانلود کنيد و مي‌بينيد که متاديتاي تصاوير حفظ شده‌اند.

چطوري بدون متاديتا از فايل‌ها خروجي بگيريم؟

اگه تصويري که در يک سايت بارگذاري مي‌کنيد حاوي اطلاعات شخصي مثل اسامي افراد باشد بايد متاديتاي آن را حذف کنيد. به جاي ويرايش دستي مي‌توانيد از ويژگي Export As فتوشاپ استفاده کنيد:

۱. منوي File را باز کنيد و سپس به بخش Export > Export as برويد.

۲. در پنل سمت راست زير Metadata گزينه‌ي None را انتخاب کنيد.

۳. روي Export بزنيد .

نکته: همچنين مي‌توانيد از Adobe Bridge يا Adobe Lightroom براي اضافه يا ويرايش متاديتا استفاده کنيد.

خروجي بدون متاديتا

روش ويرايش و اضافه کردن متاديتا در ويندوز

اگه به دستگاهي که فتوشاپ روي آن نصب است دسترسي نداريد باز هم مي‌توانيد متاديتا را ببينيد و ويرايش کنيد.

۱. روي تصوير کليک راست کرده و Properties را انتخاب کنيد.

۲. تب Details را انتخاب کنيد.

۳.  متاديتا را به Description، Origin، Author و بخش‌هاي ديگر اضافه کنيد.

اگه مي‌خواهيد متاديتا را حذف کنيد روي Remove Properties and Personal Information در قسمت پائين پنجره‌ي Properties بزنيد ، داده‌ي موردنظر خود را انتخاب و حذف کنيد.

متاديتا در ويندوز

روش نمايش و اضافه کردن متاديتا روي مک

مي‌توانيد از اپليکيشن Photos براي نمايش و ويرايش متاديتا روي مک استفاده کنيد. تنها عيب اين اپليکيشن اين است که بايد تصاوير را قبلا وارد اپليکيشن کرده باشيد. اين مراحل را دنبال کنيد.

۱. تصوير را وارد اپليکيشن کنيد.

۲. تصوير را باز کرده و روي آيکن Information از نوار ابزار بزنيد .

۳. پنل Info را براي نمايش يا ويرايش عنوان، توضيحات، کلمات کليدي و موارد ديگر انتخاب کنيد.

نکته: گزينه‌هاي مربوط به ويرايش يا نمايش متاديتا روي مک يا کامپيوتر ويندوزي محدود هستند در نتيجه بهترين انتخاب براي محافظت از آثار هنري نيستند.

متاديتا در مک

متاديتا براي سازمان‌دهي و محافظت از آثار

هميشه سعي کنيد به آثار هنري خود متاديتا اضافه کنيد. فرقي ندارد بخواهيد تصاوير را منتشر کنيد يا آن‌ها را براي خود نگه داريد. ممکن است سال‌ها بعد به عکسي برخورد کنيد و برايتان عجيب باشد که چطوري آن را ثبت کرديد.

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين