روش نمايش، ويرايش و اضافه‌کردن متاديتا به عکس

بازدید: 67
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 18 شهریور 1400

هر داده‌اي که به توصيف محتويات يا ويژگي‌هاي يک فايل کمک کند، متاديتا گفته مي‌شود. اين اطلاعات تعبيه‌شده به سازمان‌دهي فايل‌ها کمک مي‌کنند و درصورت استفاده از کتابخانه‌اي از تصاوير به‌کمکتان مي‌آيند. متاديتا ميتونه اطلاعات توصيفي درباره يک عکس مثل کپشن، عنوان، نام صاحب اثر و چگونگي ثبت اثر يا اطلاعات قانوني مربوط به تصوير را ارائه کند. همچنين در‌صورت انتشار آنلاين تصوير، متاديتا اطلاعات مرتبط با حقوق کاربري را ارائه مي‌کند و مانند سندي براي مالکيت به‌شمار مي‌رود.

حال، چطوري مي‌توان اين اطلاعات را به تصاوير اضافه کرد؟ در اين مطلب ، روش اضافه‌کردن متاديتا به تصاوير و ويرايش آن را توضيح مي‌دهيم.

چه نوع متاديتايي به‌صورت ديفالت اضافه مي‌شود؟

برخي بخش‌هاي متاديتاي يک تصوير به‌صورت خودکار اضافه مي‌شوند. براي مثال، اطلاعات مرتبط به دوربين و لنز به‌کاررفته براي ثبت تصوير را دوربين اضافه مي‌‌کند. همچنين، لپ‌تاپ يا کامپيوتر متاديتا را ويرايش مي‌کنند و مي‌توانند به شما بگويند فايلتان آخرين‌بار چه زماني باز شده است.

روش نمايش متاديتا در فتوشاپ

آيا مي‌خواهيد متاديتاي تصويري را نمايش دهيد؟ در فتوشاپ مي‌توانيد اين کار را با طي مراحل زير انجام دهيد:

۱. تصوير مودنظر را باز کنيد.

۲. به منو File برويد و روي File Info بزنيد . همچنين، مي‌توانيد کليدهاي ترکيبي Ctrl+Alt+Shift+I را در ويندوز و Command+Option+Shift+I را در مک انتخاب کنيد.

نمايش متاديتا

۳. در اين بخش، مي‌توانيد متاديتا را کپي يا ويرايش کنيد.

۴. براي ذخيره‌سازي تغييرات روي OK بزنيد .

نکته: کل متاديتا را نمي‌توانيد ويرايش کنيد. اطلاعات مربوط به دوربين يا زمان ايجاد فايل به‌صورت خودکار اضافه مي‌شوند و تغييردادني نيستند.

انواع  متاديتا

متاديتا ازطريق استاندارد XMP تعريف مي‌شود. وقتي متاديتاي تصويري را در فتوشاپ باز مي‌کنيد، دوازده دسته را در نوار سمت چپ مشاهده مي‌کنيد.

 • Basic: مهم‌ترين گروه متاديتا است که اطلاعاتي درباره مؤلف، از‌جمله نام و اطلاعات تماس را دربر مي‌گيرد. اگه مي‌خواهيد از تصويري استفاده کنيد، اين بخش را براي آگاهي از قوانين و اطلاعات کپي‌رايت بررسي کنيد.
 • Camera Data: اطلاعاتي را شامل مي‌شود که دوربين به‌صورت خودکار اضافه کرده است.
 • Origin: اطلاعاتي درباره زمان ايجاد فايل اصلي.
 • IPTC و IPTC Extension: اين بخش‌ها استانداردهاي متاديتاي انجمن بين‌المللي ارتباط از راه ‌دور مطبوعات را براي توصيف عکس‌ها نشان مي‌دهند. عکاس‌هاي حرفه‌اي به‌دليل مقبوليت جهاني آن در ميان سازمان‌هاي خبري و تصويري، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و ديگر نهادهاي مرتبط از اين استاندارد استفاده مي‌کنند.
 • GPS Data: محل ثبت عکس را نمايش مي‌دهد.
 • Audio Data و Video Data: اين دسته‌ها، تنها براي فايل‌هاي صوتي و ويدئويي اعمال‌کردني هستند و اطلاعاتي درباره هنرمند و آلبوم و سرعت فريم را شامل مي‌شوند.
 • Photoshop: در اين بخش، مي‌توانيد بررسي کنيد تصوير ويرايش شده است يا خير.
 • DICOM: متاديتاي پزشکي را شامل مي‌شود. در اين صورت، نمي‌توانيد از تصوير استفاده کنيد.
 • AEM Properties: به نگراني درباره اين گزينه نيازي نيست؛ زيرا به سرويس‌هاي سازماني ادوبي وابسته است.
 • Raw Data:‌ اجازه مي‌دهد ساختار XMP خام فايل را بررسي کنيد.

انواع متاديتا

چه نوع داده‌هايي را بايد اضافه کرد؟

در دسته Basic، نام خود را در فيلد Author بنويسيد و Copyrighted را انتخاب کنيد و اطلاعات تماستان را به بخش Copyright Notice اضافه کنيد. به اين صورت عکس شما در فهرست عکس‌هاي داراي کپي‌رايت قرار خواهد گرفت. همچنين، مي‌توانيد اطلاعات ديگري به بخش‌هاي Rating و Description و Keywords اضافه کنيد. فتوشاپ و برخي مرورگرهاي فايل اين اطلاعات را مي‌خوانند و اجازه مي‌دهند فيلتر را بر‌‌‌اساس آن‌ها اعمال کنيد.

هر اطلاعاتي که مي‌خواهيد، در بخش Origin وارد کنيد تا به اين صورت به عکس‌هايتان نظم بدي . همچنين در اين بخش، افراد حاضر در عکس يا مناسبت عکس و سن افراد حاضر در عکس و ديگر اطلاعات دلخواهتان را مي‌توانيد وارد کنيد. اين بخش را نسخه ديجيتالي نوشتن يادداشت پشت يک عکس مي‌توانيد در نظر بگيريد. اگه مي‌خواهيد تصاويرتان را به سازماني خبري بفروشيد يا به‌صورت حرفه‌اي از آن‌ها استفاده کنيد، اطلاعات مدنظر را در دسته‌هاي IPTC و IPTC Extension مي‌توانيد وارد کنيد.

روش حذف متاديتا

متاديتا به‌صورت تعبيه‌شده در فايل شما باقي خواهد ماند؛ مگر اينکه بخواهيد آن را حذف کنيد. حتي اگه نوع فايل را تغيير دهيد، متاديتاي آن حذف ن ميشه . اگه عکستان را روي وب‌سايتي آپلود کنيد و شخصي آن را دانلود کند، با استفاده از فتوشاپ يا ديگر نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير متاديتا را ميتونه ببيند.

امروزه، سرويس‌هاي ذخيره‌سازي فايل و اپليکيشن‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي يا سرويس‌هاي وب متعددي وجود دارند که تا اندازه‌اي يا کامل متاديتاي تصوير را حذف مي‌کنند. بخشي از اين سرويس‌ها متاديتاي ديفالت ازجمله اطلاعات دوربين را حفظ مي‌کنند. سايت‌هاي ديگر مثل اينست اگه ام براي صرفه‌جويي در فضا هر اطلاعات مربوط به عکس ازجمله اطلاعات تماس يا جزئيات کپي‌رايت را حذف مي‌کنند. اگه مي‌خواهد ببينيد اطلاعات چطوري حفظ مي‌شوند، تعدادي از تصاوير خود را روي وب‌سايتي بارگذاري کنيد، آن‌ها را دانلود کنيد و مي‌بينيد که متاديتاي تصاوير حفظ شده‌اند.

چطوري بدون متاديتا از فايل‌ها خروجي بگيريم؟

اگه تصويري که در وب‌سايتي بارگذاري مي‌کنيد، حاوي اطلاعات شخصي مثل اسامي افراد باشد، بايد متاديتاي آن را حذف کنيد. به‌جاي ويرايش دستي، مي‌توانيد از ويژگي Export As فتوشاپ استفاده کنيد:

۱. منو File را باز کنيد و سپس به بخش Export > Export as برويد.

۲. در پنل سمت راست زير Metadata گزينه None را انتخاب کنيد.

۳. روي Export بزنيد .

نکته: همچنين، از Adobe Bridge يا Adobe Lightroom براي اضافه يا ويرايش متاديتا مي‌توانيد استفاده کنيد.

خروجي بدون متاديتا

روش ويرايش و اضافه‌کردن متاديتا در ويندوز

اگه به دستگاهي که فتوشاپ روي آن نصب است، دسترسي نداريد، باز‌هم مي‌توانيد متاديتا را ببينيد و ويرايش کنيد.

۱. روي تصوير کليک راست و Properties را انتخاب کنيد.

۲. تب Details را انتخاب کنيد.

۳. متاديتا را به Description ،Origin ،Author و بخش‌هاي ديگر اضافه کنيد.

اگه مي‌خواهيد متاديتا را حذف کنيد، روي Remove Properties and Personal Information در قسمت پايين پنجره Properties کليک و داده مدنظر خود را انتخاب و حذف کنيد.

متاديتا در ويندوز

روش نمايش و اضافه‌کردن متاديتا روي مک

از اپليکيشن Photos براي نمايش و ويرايش متاديتا روي مک مي‌توانيد استفاده کنيد. تنها عيب اين اپليکيشن آن است که تصاوير را قبلا بايد وارد اپليکيشن کرده باشيد. اين مراحل را دنبال کنيد:

۱. تصوير را وارد اپليکيشن کنيد.

۲. تصوير را باز و روي آيکن Information از نوار ابزار بزنيد .

۳. پنل Info را براي نمايش يا ويرايش عنوان، توضيحات، کلمات کليدي و… انتخاب کنيد.

نکته: گزينه‌هاي مربوط به ويرايش يا نمايش متاديتا روي مک يا کامپيوتر ويندوزي محدود هستند؛ در‌نتيجه بهترين انتخاب براي محافظت از آثار هنري نيستند.

متاديتا در مک

متاديتا براي سازمان‌دهي و محافظت از آثار

هميشه سعي کنيد به آثار هنري خود متاديتا اضافه کنيد. فرقي ندارد بخواهيد تصاوير را منتشر کنيد يا آن‌ها را براي خود نگه داريد. ممکن است سال‌ها بعد به عکسي برخورد کنيد و برايتان عجيب باشد که چطوري آن را ثبت کرده‌ايد.

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين