روش حذف و اضافه کردن واترمارک در مايکروسافت ورد

بازدید: 97
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

واترمارک مايکروسافت ورد حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. واترمارک پرکاربرد Draft (پيش‌نويس) به يوزرهاي مي‌گويد اين سند يک کپي اوليه است. واترمارک Confidiential (محرمانه) خواننده را به سکوت دعوت مي‌کند. واترمارک در حالت کلي متني کمرنگ يا تصويري پشت متن است. در واقع واترمارک ميتونه نوعي برندسازي يا هشدار تلقي شود. اسکرين‌شات‌هاي ذيل از مايکروسافت آفيس ۳۶۵ گرفته شده‌‌اند.

درج واترمارک در ورد

ورد چهار واترمارک ديفالت متني دارد: Confidential ،Urgent ،ASAP و Do Not Copy. تقريبا در هر عمليات يک کليکي مي‌توانيد اين واترمارک‌ها را در سند خود درج کنيد.

۱. Microsoft Word را اجرا کنيد. Print Layout را از سه آيکن پايين سمت راست ورد انتخاب کنيد.

۲. به تب Design برويد.

۳. روي Watermark در گروه Page Background بزنيد تا گزينه‌هاي زير آن توسعه پيدا کنند.

واترمارک در تب ديزاين

۴. هر کدام از واترمارک‌هاي ديفالت دلخواه را از گزينه‌هاي پيشنهادي ورد انتخاب کنيد؛ اما مطمئن شويد مناسب سندتان هستند.

۵. ورد واترمارک کمرنگي را روي سند و پشت متنتان قرار مي‌دهد. گفتي است واترمارک، تنها در نماي Print Layout قابل نمايش است.

واترمارک Confidential

روش سفارشي‌سازي واترمارک

اگه سرعت کار برايتان مهم‌ است، مي‌توانيد از واترمارک‌هاي ديفالت ورد استفاده کنيد؛ اما اگه انتخاب‌هاي محدود ورد مناسبتان نيستند، مي‌توانيد واترمارک خود را بسازيد و از آن در سندتان استفاده کنيد. واترمارک‌هاي سفارشي به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

 • واترمارک متني
 • واترمارک تصويري

مراحل مشابه بالا را دنبال کنيد؛ اما اين بار در منو آبشاري Custom Watermark را انتخاب کنيد.

سفارشي سازي واترمارک

روش درج واترمارک متني سفارشي

ايده‌هاي واترمارک سفارشي مي‌توانند شامل لوگو سازمان، نام شما، نماد کپي‌رايت و هرچيز مرتبط با سند باشند. در اين تصوير، روش ساخت واترمارک متني را مي‌بينيد.

صفحه‌ي printed watermark

۱. با کليک روي Custom Watermark از بخش Watermark، پنجره Printed Watermark باز مي‌شود.

۲. گزينه Text Watermark را انتخاب کنيد. فيلدها خودتوصيف‌گر هستند.

۳. متني دلخواهي که مي‌خواهيد به‌عنوان واترمارک به‌کار ببريد، در فيلد متني وارد کنيد. تنظيمات Language ،‌Font ،‌Size ،‌Color و Orientation را به‌دلخواه تغيير دهيد. در‌صورتي‌که به‌دنبال سايه‌‌ روشن‌تري از متن هستيد، فيلد Semi-transparent را انتخاب کنيد؛ در‌غير‌اين‌صورت، آن را از حالت انتخاب خارج کنيد.

۴. پس از پايان کار روي Apply و Ok بزنيد .

روش درج واترمارک تصويري

با واترمارک‌هاي تصويري مي‌توانيد خلاقانه کار کنيد؛ زيرا تصاوير به‌کاررفته هزاران پيام در خود مي‌توانند داشته باشند. براي مثال، در اسناد معمولي مي‌توانيد از تصويري بامزه يا تعداد دقايقي استفاده کنيد که صرف خواندن صفحه مي‌شود. همچنين، مي‌توانيد الگويي بسازيد که در کل تصوير نمايش پيدا مي‌کند. براي اين کار مراحل ذيل را دنبال کنيد.

واترمارک تصويري

۱. در پنجره Printed Watermark، گزينه Picture Watermark را انتخاب و سپس روي دکمه Select Picture بزنيد .

۲. فايل تصوير را از دسکتاپ خود مي‌توانيد بارگذاري يا Bing را براي تصوير جست‌وجو يا آن را از پوشه وان‌درايو ابري پيدا کنيد.

۳. اگه مي‌خواهيد تصوير را از کامپيوتر بارگذاري کنيد، روي Insert بزنيد . براي دو گزينه آنلاين ديگر، روي Apply بزنيد تا واترمارک اعمال شود.

۴. ظاهر واترمارک را نيز مي‌توانيد تغيير دهيد. Scale به‌صورت خودکار و ديفالت تنظيم مي‌شود؛ اما از منو آبشاري براي واردکردن درصدي مشخص مي‌توانيد استفاده کنيد.

۵. گزينه Washout واترمارک را به‌صورت محو در صفحه‌نمايش مي‌دهد. اين گزينه را براي نمايش تصوير واقعي مي‌توانيد غير اکتيو کنيد.

انتخاب و سفارشي‌سازي واترمارک

اضافه‌کردن متن يا تصوير، تنها راه سفارشي‌سازي واترمارک نيست. نمونه‌هاي اوليه واترمارک معمولا به رنگ خاکستري روشن هستند؛ اما در ورد ظاهر واترمارک را با تغيير رنگ (Color) و اندازه (Size) و موقعيت آن روي صفحه (Position) به‌صورت دستي مي‌توانيد تغيير دهيد.

چطوري مي‌توان واترمارک را هنگام قرارداشتن در پس‌زمينه انتخاب کرد؟ واترمارک بخشي از هدر سند است؛ گرچه در ميانه سند ظاهر يا در صفحه تکرار مي‌شود. تنها کاري که بايد انجام دهيد، بازکردن هدر ازطريق دبل کليک در نزديکي بالاي صفحه است. درحالي‌که بخش هدر باز است، روي واترمارک بزنيد تا آن را مانند هر شيء ديگري روي صفحه انتخاب کنيد. اشاره‌گر را روي واترمارک ببريد تا زماني‌که اشاره‌گر به فلشي چهارطرفه تبديل شود.

انتخاب و سفارشي سازي واترمارک

سپس، مي‌توانيد به چهار طريق پس از انتخاب آن را سفارشي‌سازي کنيد:

 • واتر‌مارک را روي هر بخشي از تصوير ببريد.
 • واترمارک‌هاي مختلف را به بخش‌هاي مختلف سند خود مي‌توانيد اضافه کنيد.
 • اگه واترمارک متني است، از تب WordArt Tools براي سفارشي‌سازي متني مي‌توانيد استفاده کنيد.
 • در‌صورتي‌که واترمارک تصويري است، از تمام گزينه‌هاي موجود در تب PictureFormat براي تنظيم تصوير يا اعمال تغييرات مي‌توانيد بهره ببريد.

واترمارک را تغيير دهيد تا سفارشي‌سازي به‌صورت خودکار در تمام صفحات سند منعکس شود.

روش حذف واترمارک

دو روش براي حذف واترمارک وجود دارد.

 • بخش Header و Footer را مطابق توضيحات يادشده باز کنيد. ازآنجاکه واترمارک متني يا تصويري حالا ويرايش‌شدني است، آن را مي‌توانيد انتخاب کنيد و کليد Delete را فشار دهيد.
 • به تب Design برويد و روي دکمه Watermark کليک و گزينه Remove Watermark را انتخاب کنيد.

درست مانند جابه‌جايي يا تغييراندازه واترمارک، حذف واترمارک باعث حذف آن از کل صفحات سند مي‌شود.

نکات ديگر درباره واترمارک‌هاي ورد

کارهاي ديگري هم براي افزايش سرعت بهره‌وري اسناد با واترمارک‌ها مي‌توانيد انجام دهيد.

۱.  واترمارک را در گالري ذخيره و مجددا از آن استفاده کنيد. واترمارک را سفارشي‌سازي مي‌توانيد و آن را انتخاب کنيد، سپس از منو Watermark در تب Design، گزينه Save Selection to Watermark Gallery را انتخاب کنيد. به واترماک يک نام بدي و سپس روي OK بزنيد .

ذخيره در گالري واترمارک

اين کار را امتحان کنيد: در صفحه خالي ورد، متنتان را وارد کنيد و اندازه‌ و ظاهر آن را به دلخواه تغيير دهيد. آن را انتخاب و در Watermark Gallery ذخيره کنيد. واترمارک مدنظر را زير General در گالري واترمارک‌ها انتخاب و آن را به سند خود اعمال کنيد.

۲. واترمارک را تنها روي يکي از صفحات درج کنيد؛ زيرا ورد به‌صورت خودکار واترمارک را روي تمام صفحات سند قرار مي‌دهد. اگه نمي‌خواهيد واترمارک روي تمام صفحات باشد، آن را تنها براي صفحه اول سند مي‌توانيد تنظيم کنيد.

به اين منظور اشاره‌گر خود را روي صفحه مدنظر قرار دهيد. به تب Design> Watermark برويد و روي واترمارک دلخواه کليک‌راست و Insert at Current Document Position را انتخاب کنيد. واترمارک در فيلد متني نمايش داده مي‌شود که مي‌توانيد آن را جابه‌جا کنيد و بچرخانيد و تغيير اندازه دهيد. 

درج واترمارک در موقعيت دلخواه

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين