روش‌هاي پنهان کردن و يافتن سطل زباله در ويندوز ۱۰

بازدید: 84
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

قطعاً سطل زباله يکي از برنامه‌هاي مهم ويندوز محسوب مي‌شود که همه با آن آشنايي داريم. اين برنامه‌ از زمان ويندوز ۹۵ همواره روي دسکتاپ وجود داشته است. گاهي يوزرهاي ترجيح مي‌دهند سطل زباله را پنهان کنند و آن را روي دسکتاپ نگه ندارند. خوشبختانه در ويندوز ۱۰ مي‌توانيد سطل زباله را پنهان کنيد. پس از پنهان شدن سطل زباله همچنان مي‌توانيد فايل‌ها را حذف و با جستجوي Recycle Bin در نوار جستجو، آن را باز کنيد.

سطل زباله چيست

وقتي کاربر محتوايي را از صفحه پاک مي‌کند، اين فايل به‌طور کامل توسط ويندوز حذف نمي‌شود؛ بلکه به فولدر سطل زباله منتقل و در آنجا ذخيره مي‌شود؛ بنابراين مي‌توان سطل زباله را به‌عنوان مکاني تعريف کرد که فايل‌هاي حذف‌‌شده به‌طور موقت در آن ذخيره مي‌شوند. سطل زباله مزايا و کاربردهاي مختلفي دارد که از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

 • فايل‌ها يا پوشه‌هاي حذف‌شده براي هميشه حذف نمي‌شوند؛ بلکه در سطل زباله ذخيره مي‌شوند.
 • اگه فايلي را به‌طور تصادفي حذف کرده باشيد، سطل زباله به‌عنوان يک پوشه امن براي بازيابي آن عمل مي‌کند.
 • مي‌توانيد موارد حذف‌شده را از سطل زباله به مکان اصلي خود بازگردانيد و آن‌ها را بازيابي کنيد.
 • محتوا تا زماني که خودتان آن‌ را از بين ببريد، در سطل زباله باقي مي‌ماند.
 • اگه فضاي رايانه پر شود، ويندوز به‌طور خودکار فايل‌هاي قديمي سطل زباله را پاک مي‌کند تا فضاي خالي بيشتري ايجاد شود.

محل سطل زباله در ويندوز کجا است

ويندوز بسيار دقيق طراحي شده است؛ بنابراين همه چيز به شکل مرتب در جاي خود قرار دارد. در My Computer چندين درايو وجود دارد که تمام برنامه‌ها در آن‌ها ذخيره مي‌شوند. در ويندوز، سطل زباله داخل درايو C در My Computer قرار گرفته است. 

معمولاً پس از نصب ويندوز، يک ميانبر سطل زباله روي دسکتاپ ايجاد مي‌شود که مي‌توانيد مستقيماً روي آن کليک و به محتواي حذف‌شده داخل آن دسترسي پيدا کنيد؛ اما بسياري از اوقات (به‌خصوص در نسخه‌هاي به‌روز‌شده ويندوز) يوزرهاي نمي‌توانند سطل زباله را روي دسکتاپ پيدا کنند. با دنبال کردن روش‌هاي زير مي‌توانيد مکان سطل زباله را در ويندوز ۱۰ پيدا کنيد.

پيدا کردن سطل زباله از طريق Run

اگه نتوانستيد فولدر سطل زباله را در دسکتاپ پيدا کنيد، مي‌توانيد آن را از طريق پنجره Run جستجو کنيد. با فشردن هم‌زمان کليدهاي Windows + R، پنجره Run را اجرا مي‌شود. دستور shell: RecycleBinFolder را وارد کنيد و اينتر بزنيد تا فولدر سطل زباله باز شود.

سطل زباله در ويندوز

پيدا کردن سطل زباله از طريق ويندوز اکسپلورر

اگه نمي‌توانيد سطل زباله را روي دسکتاپ پيدا کنيد يا دسترسي به آن با روش بالا مشکل به نظر مي‌رسد، مي‌توانيد از طريق ويندوز اکسپلورر به آن دسترسي پيدا کنيد. سطل زباله در آدرس My Computer> C drive> Recycle Bin قرار دارد. همچنين مي‌توانيد براي يافتن سطل زباله در ويندوز، عبارت «Recycle Bin» را در نوار آدرس اکسپلورر جستجو کنيد.

سطل زباله در ويندوز

پنهان کردن سطل زباله در ويندوز ۱۰

همان‌طور که مي‌دانيد ميانبر سطل زباله به‌طور ديفالت در دسکتاپ قرار دارد؛ اما در مواردي يوزرهاي مايل هستند آيکون آن را از دسکتاپ حذف کنند يا اگه قبلاً آن را پنهان کرده‌اند، دوباره آن را نمايش بدهند. با انجام مراحل ساده‌اي که در زير آورده شده است، مي‌توانيد به‌راحتي اين کار را انجام بدي :

 • به صفحه Control Panel برويد و وارد تنظيمات Personalization بشويد. همچنين براي ورود به Personalization مي‌توانيد روي دسکتاپ کليک راست و اين گزينه را انتخاب کنيد.
 • وارد بخش Themes بشويد و از آنجا Desktop icon settings انتخاب کنيد.

پنهان کردن سطل زباله در ويندوز ۱۰

 • بايد گزينه Recycle Bin را از تنظيمات Desktop icon  اکتيو و تغييرات را ذخيره کنيد.
 • براي پنهان کردن آيکون سطل آشغال در ويندوز همين روش را دنبال کنيد؛ اما به جاي اکتيو کردن Recycle Bin، آن را غير اکتيو کنيد.

پنهان کردن سطل زباله در ويندوز ۱۰

ا حالا بايد ببينيد سطل زباله از دسکتاپ حذف شده است. به همين ترتيب مي‌توانيد ساير آيکون‌هاي سيستم مانند کامپيوتر و شبکه را که در دسکتاپ قرار دارند، پنهان کنيد.

پنهان کردن آيکون سطل زباله از طريق Group Policy 

اگه مي‌خواهيد نمايش آيکون‌هاي سيستم را براي همه يوزرهاي پيکربندي کنيد، سه تنظيم در Group Policy وجود دارد که به نوبه خود امکان نمايش دادن يا پنهان کردن آيکون‌هاي کامپيوتر، شبکه و سطل زباله را در اختيار شما قرار مي‌دهد. براي اين کار مراحل زير را دنبال کنيد:

 • در باکس جستجوي موجود در تسکبار ويندوز ۱۰، mmc را تايپ کنيد.
 • پس از نمايش نتايج جستجو، روي mmc راست کليک و گزينه Run as administrator را از منو انتخاب کنيد.
 • در صورت درخواست رضايت براي ايجاد تغيير، آن را تأييد کنيد.
 • وقتي پنجره mmc باز شد، کليدهاي CTRL+M را از کيبورد فشار بدي .
 • هنگامي که پنجره Add or Remove Snap-ins باز شد، روي Group Policy Object Editor که در سمت چپ و زير Available snap-ins قرار دارد دو مرتبه بزنيد .
 • در پنجره  Select Group Policy Object که باز مي‌شود، روي دکمه Finish کليک کنيد تا local computer به‌عنوان Group Policy object انتخاب شود.

پنهان کردن آيکون سطل زباله از طريق Group Policy 

 • در پنجره  Add or Remove Snap-ins روي دکمه OK بزنيد .
 • در بخش سمت چپ پنجره MMC ابتدا User Configuration و سپس Administrative Templates را باز و روي Desktop بزنيد .
 • در بخش سمت راست دو مرتبه روي Remove Recycle Bin icon from desktop  بزنيد .
 • در پنجره بازشده گزينه Enabled را اکتيو و سپس روي OK بزنيد .
 • حالا مي‌توانيد پنجره MMC را ببنديد.

پس از رفرش شدن بعدي Group Policy، يوزرهاي بايد قادر به مشاهده تغييرات ايجادشده شما باشند.

پين کردن سطل زباله به منوي استارت يا تسکبار

تسکبار يا نوار وظيفه پرکاربردترين قسمت دسکتاپ ويندوز است که به وسيله آن مي‌توانيم به‌سرعت ميان برنامه‌ها جابه‌جا شويم. براي صرفه‌جويي در وقت مي‌توانيد با دنبال کردن مراحل زير آيکون سطل زباله را به منوي استارت يا تسکبار پين کنيد:

 • ابتدا آيکون سطل زباله را از دسکتاپ انتخاب و روي آن کليک راست کنيد. از منوي ظاهرشده، گزينه pin to start را انتخاب کنيد تا سطل زباله در فهرست استارت پين شود.

پين کردن سطل زباله به تسکبار

 • پس از اين مي‌توانيد به منوي Start برويد يا دکمه ويندوز را فشار بدي تا آيکون سطل زباله را در آنجا ببينيد.
 • اگه مي‌خواهيد سطل زباله به تسکبار پين شود بايد يک بار ديگر آن را انتخاب و کليک راست کنيد. نهايتاً از منوي ظاهرشده گزينه pin to taskbar را انتخاب کنيد تا اين آيکون در تسکبار پين شود.

پين کردن سطل زباله به تسکبار

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين