دارک وب؛ بهشت تبهکاران يا نگهبان حريم شخصي کاربران؟

بازدید: 93
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1400

اگه از طرفداران هري پاتر باشيد، حتما نام کوچه ناکترن را به خاطر داريد که پر از مغازه‌هايي براي خريد و فروش وسايل خطرناک و غيرقانوني بود و افرادي هم که در اين کوچه تاريک و مخوف پرسه مي‌زدند، مشکوک و گاهي خطرناک بودند. چنين کوچه‌اي فقط در دنياي جادويي هري پاتر وجود ندارد و نمونه واقعي آن را مي‌توان در دنياي خودمان نيز پيدا کرد: جايي به اسم دارک وب که البته حضور فيزيکي ندارد و فقط در اينترنت يافت مي‌شود.

در دارک وب شايد خبري از کمد ناپديدشونده دنياي هري پاتر نباشد، اما مي‌توان در آن اسلحه، مواد مخدر، اسکناس تقلبي، حساب‌هاي هک شده نتفليکس، نرم افزارهايي براي هک کردن کامپيوتر ديگران، اطلاعات ورود به حساب‌هاي بانکي، سنگ اورانيوم، مدارک دانشگاهي جعلي يا حتي قاتل قراردادي پيدا کرد. 

البته برخلاف کوچه ناکترن که کاربرد آن تنها براي مقاصد شرورانه است، دارک وب فقط جاي اکتيو يت‌هاي غيرقانوني نيست. مثلا در دارک وب مي‌توانيد عضو کلوب شطرنج بشويد يا به شبکه اجتماعي BlackBook بپيونديد که نسخه دارک فيسبوک است و هيچ اطلاعاتي از کاربر جمع‌آوري نمي‌کند. در ضمن، بسياري از سازمان‌هاي معتبر نيز نسخه‌‎اي از وب‌سايت خود را در دارک وب ميزباني مي‌کنند تا يوزرهاي ي که به حريم شخصي خود اهميت مي‌دهند، با نوعي شنل نامرئي به گشت‌و‌گذار در آن‌ها بپردازند. 

و البته همان‌طور که دسترسي به کوچه ناکترن به‌راحتي امکان‌پذير نيست، دسترسي به دارک وب نيز روش‌ها و پروتکل‌هاي خاص خودش را دارد که در اين مطلب با آن آشنا مي شويد .

عناويني که در اين مطلب خواهيد خواند:


دارک وب چيست

دارک وب چيست

بدون شک دنياي اينترنت آنقدر بزرگ است که تقريبا بي‌انتها به نظر مي‌رسد. در حال حاضر، بيش از ۲ ميليارد وب‌سايت در اينترنت وجود دارد و هر روز حدود ۵۰۰ هزار وب‌سايت جديد به اين تعداد اضافه مي‌شود. با اين حال، اين حجم از اطلاعات تنها «نوک کوه يخ» است و بخش عظيمي از اينترنت از دسترس يوزرهاي عادي خارج است. به‌طور کلي، اينترنت از لحاظ سطح دسترسي يوزرهاي به اطلاعات به سه ناحيه دسته‌بندي مي‌شود:

 • سرفيس وب (Surface Web): شامل صفحات وبي است که در موتورهاي جستجو مثل گوگل ايندکس شده‌اند و براي عموم يوزرهاي در دسترس هستند. در واقع هر چيزي که در گوگل قابل جستجو باشد، بخشي از سرفيس وب است و اين بخش کمتر از ۵ درصد اينترنت را شامل مي‌شود. 
 • ديپ وب (Deep Web): بخشي در اينترنت است که از چشم يوزرهاي عادي پنهان است. براي مثال، آدرس ايميل شما بخشي از ديپ وب است، چون توسط موتورهاي جستجو ايندکس نشده است. ديپ وب حدود ۹۶ درصد اينترنت را شامل مي‌شود.
 • دارک وب (Dark Web):‌ دارک وب بخش بسيار کوچکي از ديپ وب است که به عمد از ديد عموم پنهان شده است. در دارک وب،‌ ناشناس بودن حرف اول را مي‌زند، براي همين اکتيو يت‌هاي غيرقانوني و جرائم به وفور در اين ناحيه از اينترنت اتفاق مي‌افتند.

نام دارک وب از دارک نت (darknet) گرفته شده است که زيرساختارهايي براي جلوگيري از دسترسي عموم به اطلاعات خاص است. براي مثال، به هر اطلاعاتي که دسترسي به آن، نيازمند خدمات يا اپليکيشن خاصي است، «دارک»، يعني تاريک مي‌گويند.

دارک وب شبکه‌اي رمزنگاري شده و ناشناس است که با ارسال ترافيک جستجو و وبگردي کاربر از طريق هزاران گره شبکه در سراسر جهان، ردپاي اينترنتي او را مي‌پوشاند. در دارک وب، آدرس IP کاربر مخفي شده تا رديابي ارتباطات اينترنتي او بسيار دشوار شود.

دارک وب محافظت از IP کاربر را با پنهان کردن آن در چندين لايه رمزنگاري شده و عبور دادن ترافيک او از ميان شبکه‌اي از کامپيوترهاي تصادفي انجام مي‌دهد که هر يک از آن‌ها پيش از فرستادن داده به دستگاه بعدي، يک لايه رمزنگاري را حذف مي‌کند؛ بدين ترتيب، اطلاعات به‌صورت کاملا رندوم و ناشناس منتقل مي‌شود، به‌طوري‌که نمي‌توان مبدا، مقصد يا محتويات آن را شناسايي کرد.

دارک وب برخلاف تصور بسياري از يوزرهاي ، فضاي بسيار کوچکي است. تعداد وب‌سايت‌هاي موجود در دارک وب بين ۷ هزار تا ۳۰ هزار متغير است و اين رقم تنها ۰٫۰۳ درصد کل فضاي اينترنت را تشکيل مي‌دهد.

دارک وب تنها ۰٫۰۳ درصد کل فضاي اينترنت است

تعداد يوزرهاي روزانه دارک وب مشخص نيست، اما اين تعداد ن ميتونه عدد قابل‌توجهي باشد. پروژه تور که مسئول پنهان کردن هويت يوزرهاي در دارک وب است، مدعي است  تعداد يوزرهاي روزانه اين شبکه، ۲ ميليون نفر است و تنها ۱٫۵ درصد از کل ترافيک حاضر در اين شبکه، از وب‌سايت‌هاي دارک بازديد مي‌کنند.

در مورد دارک وب زياد اغراق مي‌شود. درست است که اين فضا به خاطر ناشناس بودن يوزرهاي ، پتانسيل بالايي براي مقاصد مجرمانه دارد، اما تأثير اين جرائم در مقايسه با تمام جرائم سايبري که هر روز در اينترنت اتفاق مي‌افتد، آنقدرها زياد نيست. از طرف ديگر، دارک وب آنچنان که تصور مي‌شود، خارج از دسترس قانون نيست. در سال ۲۰۱۱، بيش از ۳۰۰ کاربر دارک وب به خاطر اکتيو يت‌هاي غيرقانوني دستگير شدند. در سال ۲۰۲۰، پليس بين‌‌الملل ۱۷۹ فروشنده مواد مخدر اکتيو در دارک وب را در شش کشور شناسايي و دستگير کرد. 

اگه بخش مجرمانه دارک وب را کنار بگذاريم، اين فضا پتانسيل زيادي دارد. در اصل کل اينترنت قرار بود همين باشد: فضايي خارج از کنترل دولت‌ها و قانون؛ جايي که ايده‌ها مي‌توانست بدون ترس از کنترل شدن، به اشتراک گذاشته شود.


 ورود به دارک وب

ورود به دارک وب

از آنجايي که نظارت قانوني بر دارک وب وجود ندارد، خطر آلودگي به بدافزار و سرقت اطلاعات توسط مجرمان سايبري بسيار بالاتر از گشت‌و‌گذار در اينترنت معمولي است. به همين خاطر، اگه تصميم داريد به دارک وب وارد شويد، قبل از هر چيز مطمئن شويد روي سيستم‌تان نرم‌افزار آنتي ويروس قوي و مطمئني نصب شده است. علاوه بر اين، لازم است از ابزارهايي براي تغيير IP خود استفاده کنيد تا حريم شخصي آنلاين‌تان حفظ شود و از شما در برابر برخي جرائم سايبري محافظت کند.

رايج‌ترين راه دسترسي به دارک وب استفاده از شبکه تور Tor است. تور مخفف The Onion Router‌ (روتر پيازي) و نرم‌افزاري آزاد و رايگان است. تور ابتدا به عنوان پروژه‌اي آزمايشي توسط وزارت دفاع آمريکا در سال ۲۰۰۲ آغاز شد. دولت آمريکا اين سامانه ناشناس و رمزنگاري شده را براي حفاظت از ارتباطات خود در برابر جاسوسي ايجاد کرد، اما کمي بعد، قابليت‌هاي رمزنگاري آن توجه شرکت‌هايي را که دغدغه‌هاي امنيتي داشتند، به خود جلب کرد و اين پلتفرم متن‌باز به سرعت همه‌گير شد. سازمان‌هاي تبهکار سراسر دنيا نيز به پتانسيل اين شبکه پي بردند و اکتيو يت‌هاي مجرمانه خود را به دارک وب منتقل کردند.  

طرز کار تور ساده است. اين سامانه از روش «مسيريابي پيازي» استفاده مي‌کند که در آن پيام‌هاي يوزرهاي در پشت چندين لايه رمزنگاري قرار مي‌گيرد و بعد از داخل شبکه‌اي از سامانه‌ها و گره‌ها که به وسيله يوزرهاي داوطلب در سراسر جهان راه اندازي شده، عبور داده مي‌شوند. وب‌سايت‌هايي که در دارک وب ميزباني مي‌شوند، داراي دامنه onion. هستند.

تور براي مخفي کردن هويت کاربر به گونه‌اي عمل مي‌کند که هيچ يک از اين سامانه‌هاي داوطلب به نشاني IP فرستنده و گيرنده دسترسي ندارند؛ به اين صورت که هر يک از دستگاه‌هاي داخل شبکه تور که ترافيک کاربر از آن عبور مي‌کند، فقط نشاني IP دستگاه قبلي را مي‌خواند، اما نمي‌داند اين پيام ابتدا از کدام دستگاه فرستاده شده و قرار است به کدام کاربر برسد. 

به همين خاطر شبکه تور يکي از بهترين ابزارها براي ناشناس ماندن يوزرهاي ، جلوگيري از شنود ارتباطات و رهگيري اطلاعات ردوبدل شده بين يوزرهاي اينترنتي است. 


تاريخچه پيدايش دارک وب 

بيت کوين تور انانيموس

همه چيز از اکتبر ۱۹۶۹ شد؛ زماني که آژانس پروژه‌هاي پژوهشي پيشرفته دفاعي آمريکا (ARPA) به فکر توسعه طرحي براي راه اندازي شبکه ارتباطي کامپيوتري با استفاده از سوئيچيگ بسته‌هاي اطلاعات افتاد. اين شبکه، آرپانت (ARPANET) نام داشت و ابتدا در کنترل دانشگاه‌هاي آمريکا براي تبادل اطلاعات بود؛ اما در سال ۱۹۸۹ به اينترنت تبديل شد و دو سال بعد در دسترس عموم قرار گرفت. 

تولد اينترنت اولين قدم در شکل‌گيري دارک وب بود، اما پيدايش و موفقيت دارک وب به دو عامل اساسي ديگر نياز داشت: سامانه‌اي براي مخفي کردن هويت يوزرهاي و ارز ديجيتالي غيرمتمرکز و خارج از کنترل دولت‌ها.

به منظور پنهان کردن هويت يوزرهاي اينترنت، در سال ۲۰۰۲، نسخه آلفا و ناپايدار شبکه تور راه اندازي شد و يک سال بعد تنها با ۱۲ گره از سمت يوزرهاي داوطلب در دسترس عموم قرار گرفت. پروژه تور از وزارت دفاع آمريکا آغاز شد، اما مدتي بعد، به پروژه‌اي متن باز و رايگان تبديل شد که توسعه آن در سال ۲۰۰۸ به دست افرادي با اين باور مشترک ادامه پيدا کرد: اينکه يوزرهاي اينترنت بايد دسترسي خصوصي به اينترنت بدون سانسور داشته باشند.

در سال ۲۰۰۹، نرم‌افزار استخراج بيت کوين براي عموم عرضه شد. با اين حال، يک سال طول کشيد تا از اين رمزارز غيرمتمرکز در تراکنش اينترنتي استفاده شود: ۱۰ هزار بيت کوين براي خريد دو پيتزا!

سرانجام، در سال ۲۰۱۱ اولين بازار سياه در بستر اينترنت ظاهر شد؛ بازاري به نام سيلک‌رود (Silk Road) که توسط راس اولبريکت، معروف به Dread Pirate Roberts، در دارک وب راه اندازي شد. 

موفقيت سيلک‌رود مديون ترکيب خلاقانه‌ي سامانه‌ي تور و بيت‌ کوين بود که هم هويت يوزرهاي و هم سابقه تراکنش‌هاي آن‌ها را از چشم همه مخفي مي‌کرد. اولبريکت با به‌کارگيري سامانه‌ رمزنگاري شده و رمزارز باور داشت بازار اينترنتي‌اش ميتونه براي تمام يوزرهاي محيطي امن،‌ کاملا ناشناس و به دور از نظارت دولت فراهم کند. جاي تعجب نبود که سيلک‌رود به سرعت جايي براي خريد و فروش مواد مخدر، اکانت‌هاي هکي و حتي اجير کردن آدم‌کش تبديل شد. 

اما اين بازار سياه زياد دوام نياورد. اف‌بي‌آي در سال ۲۰۱۳ موفق شد سايت سيلک‌رود را مصادره و صاحب ۲۹ ساله آن را دستگير و به حبس ابد محکوم کند. البته بعد از سيلک‌رود، بازارهاي سياه ديگري از جمله اولوشن (Evolution)، آلفابي (AlphaBay) و دريم مارکت (Dream Market) يکي پس از ديگري به دارک وب پيوستند و البته آن‌ها نيز مدتي بعد به سرنوشت سيلک‌رود دچار شدند. 

با وجود دخالت پليس و پيگرد قانوني، تا زماني که تقاضا و تکنولوژي لازم براي اين بازارها وجود داشته باشد، دارک وب همچنان به حيات خود ادامه خواهد داد.


تفاوت دارک وب و ديپ وب 

اصطلاحات «ديپ وب» و «دارک وب» گاهي به جاي هم استفاده مي‌شوند، اما با هم فرق دارند. ديپ وب به هر محتوايي در اينترنت اشاره دارد که بنا به درخواست صاحب آن، توسط موتورهاي جستجو از جمله گوگل، ايندکس نشده و در نتيجه اگه در گوگل جستجو کنيد، آن را در نتايج جستجو نخواهيد يافت. به‌طور کلي، ديپ وب شامل هر محتوايي است که براي دسترسي به آن بايد پول داد يا از اطلاعات ورود به سيستم استفاده کرد. 

اطلاعاتي مانند سوابق پزشکي، محتواي پولي، وب‌سايت‌هايي که نياز به عضويت دارند و صفحات وب محرمانه شرکت‌ها تنها چند نمونه از مواردي است که ديپ وب را تشکيل مي‌دهند. به‌طور تخميني، ديپ وب بين ۹۶ درصد تا ۹۹ درصد کل اينترنت را شامل مي‌شود. به عبارت ديگر، تنها به بخش بسيار کوچکي از اينترنت مي‌توان از طريق يک مرورگر وب معمولي دسترسي پيدا کرد.

سرفيس وب و ديپ وب

دارک وب در حقيقت زيرمجموعه‌اي از ديپ وب است که به‌طور عامدانه مخفي شده و براي دسترسي به آن نيازمند مرورگر خاصي به نام تور است. هيچ کس اندازه واقعي دارک وب را به‌طور دقيق نمي‌داند، اما بنا به تخمين‌هايي که زده شده، اندازه دارک وب تنها ۵ درصد کل اينترنت در نظر گرفته شده است.

در دارک وب، اکتيو يت‌هاي مجرمانه به خاطر مخفي بودن هويت يوزرهاي ، زياد اتفاق مي‌افتد، اما بسياري از افراد از دارک وب تنها براي حفظ حريم شخصي خود استفاده مي‌کنند و اکتيو يت آن‌ها به هيچ وجه مجرمانه نيست. 


مرورگر دارک وب

مرورگر دارک وب تور TOR

تمام اين اکتيو يت‌ها در بستر بازارهاي آنلاين پر جنب‌و‌خروش شايد اين تصور را در شما القا کند که گشت‌و‌گذار در دارک وب کار آساني است، اما اصلا اينطور نيست. دارک وب فضايي به‌شدت به هم ريخته و آشفته است، چون تمام يوزرهاي آن ناشناس هستند و برخي از آن‌ها به لطف اين ناشناسي، به فکر کلاهبرداري از ديگر يوزرهاي هستند. 

دسترسي به دارک وب نيازمند مرورگر خاصي به نام تور (Tor) است که هويت کاربر را پنهان مي‌کند. مرورگر تور درخواست کاربر براي ورود به صفحه وب را از ميان چندين سرور پراکسي که توسط هزاران داوطلب در سراسر جهان راه اندازي شده‌، عبور مي‌دهد و بدين ترتيب IP او را غيرقابل شناسايي و رهگيري مي‌کند. 

نحوه کار تور در مخفي کردن هويت يوزرهاي تقريبا بي‌نقص و شايد حتي جادويي است، اما تجربه کار کردن با آن مثل خود دارک وب، غيرقابل‌پيش‌بيني، غيرقابل‌اعتماد و به طرز جنون‌آميزي کُند و آزاردهنده است. با اين حال،‌ براي آن‌هايي که حاضرند با اين مشکلات کنار بيايند، دارک وب منظره نسبتا امني از آنچه در کوچه‌پس‌کوچه‌هاي تاريک و مخوف جوامع انساني اتفاق مي‌افتد، به نمايش مي‌گذارد.

در کنار مرورگر تور، مي‌توان از مرورگر DuckDuckGo براي دسترسي به دارک وب استفاده کرد که براي اينترنت عادي هم قابل استفاده است. DuckDuckGo برخلاف مرورگرهاي ديگر، اطلاعات شخصي کاربر را جمع‌آوري نمي‌کند و آن‌ها را به اشتراک نمي‌گذارد. اين مرورگر براي جستجوي ناشناس در اينترنت ايده‌آل است و چون ميتونه لينک‌هايي با دامنه onion. را نمايش دهد، براي گشت‌و‌گذار در دارک وب نيز به کار مي‌رود.


موتور جستجوي دارک وب

موتور جستجوي دارک وب grams

اگه چه براي دارک وب موتور جستجو وجود دارد، اما حتي بهترين آن‌ها هم ن ميتونه همپاي تغييرات مداوم و سريع اين فضاي آشفته بيايد. تجربه کار کردن با موتورهاي جستجو دارک وب شبيه جستجو در اينترنت بيست، سي سال پيش است. براي مثال، Grams که بهترين موتور جستجوي دارک وب است، نتايج تکراري و اغلب نامرتبط با جستجوي کاربر را نشان مي‌دهد. در ضمن، در اکثر مواقع هنگام بازديد از لينکي با ارور ۴۰۴ روبه‌رو مي شويد .

نسخه دارک وب ويکيپديا موسوم به Hidden Wiki هم روش ديگري براي جستجو در دراک وب است که به کاربر لينک‌هاي موجود در دارک وب را نشان مي‌دهد. اما حواستان باشد روي هر لينک مشکوکي کليک نکنيد، چون هيدن ويکي فقط وب‌سايت‌هاي معتبر و امن را ايندکس نمي‌کند و ممکن است در اين وب‌سايت به لينک‌هايي برسيد که کلاهبرداري باشند يا سيستم شما را به بدافزار آلوده کنند. 


وب سايت‌هاي دارک وب

وب سايتهاي دارک وب hidden wiki

وب سايت‌هاي دارک وب تقريبا شبيه هر وب‌سايت ديگري در اينترنت هستند، اما در عين حال تفاوت‌هاي مهمي دارند. اولين تفاوت، مدل نام‌گذاري‌ آن‌ها است. آدرس سايت‌هاي دارک وب، به جاي ختم شدن به دامنه com. يا co.، به پسوند onion. ختم مي‌شوند که تنها از طريق مرورگرهايي مجهز به پروکسي‌هاي لازم مانند تور قابل دسترسي هستند. 

وب سايت‌هاي دارک همچنين از اعداد و حروف به هم ريخته‌اي در URL خود استفاده مي‌کنند که اغلب به خاطر سپردن آن‌ها غيرممکن است. براي مثال، آدرس سايت Dream Market، بازار سياه اينترنتي که سال ۲۰۱۹ توسط پليس بسته شد، اين بود:‌ eajwlvm3z2lcca76.onion 

اکثر سايت‌هاي دارک وب را کلاهبرداران راه اندازي مي‌کنند که مرتبط آدرس آن را براي فرار از دست قربانيان خود عوض مي‌کنند. حتي فروشگاه‌هاي اينترنتي دارک وب که بيش از يک سال از اکتيو يت آن‌ها مي‌گذرد، ممکن است يکباره ناپديد شوند؛ يا به اين خاطر که صاحبان‌شان تصميم مي‌گيرند بعد از کلاهبرداري و به جيب زدن پول مشتريان خود، فرار کنند يا به اين خاطر که اين وب‌سايت‌ها به خاطر اکتيو يت‌هاي غيرقانوني، توسط پليس بسته شده است. 

مجريان قانون هر سال در پيدا کردن و تحت پيگرد قرار دادن صاحبان وب‌سايت‌هايي که در دارک وب خدمات و محصولات غيرقانوني ارائه مي‌دهند، ماهرتر مي‌شوند. سال ۲۰۱۷، پليس سايبري از سه کشور مختلف موفق شد وب‌سايت آلفابي، بزرگ‌ترين سايت فروش مواد مخدر، را ببندد. اين اتفاق اگه چه تأثير بزرگي در کل شبکه دارک وب گذاشت، اما بسياري از فروشندگان تصميم گرفتند براي ادامه اکتيو يت خود به وب‌سايت‌هاي ديگر دارک وب مهاجرت کنند. 

ماهيت ناشناس شبکه تور، سايت‌هاي دارک وب را به‌شدت نسبت به حملات ديداس (DDoS) آسيب‌پذير مي‌کند که طي آن  ترافيک غيرواقعي روي سايت افزايش مي‌يابد و موجب مصرف بيش از حد منابع سرور و در نهايت از دسترس خارج شدن سايت مي‌شود. وب‌سايت‌ها براي جلوگيري از اين حملات مرتب آدرس خود را عوض مي‌کنند و اين باعث مي‌شود کيفيت جستجو به‌شدت متغير باشد و بسياري از محتواي جستجو شده، قديمي و منسوخ شده هستند. 


خريد و فروش در دارک وب

خريد و فروش در دارک وب

بازار دارک وب به لطف بيت کوين، رمزارزي که به دو طرف معامله امکان مي‌دهد بدون آگاهي از هويت يکديگر و خارج از کنترل دولت‌ها، در پلتفرمي قابل اطمينان خريد و فروش (بعضا غيرقانوني و خلافکارانه!) انجام دهند، به‌شدت رونق يافته است. 

تقريبا تمام بازارهاي سياه در دارک وب از بيت کوين يا ديگر رمزارزها در تراکنش استفاده مي‌کنند؛ اما اين به اين معنا نيست که خريد و فروش در اين فضا براي يوزرهاي عادي، صددرصد امن و بي‌خطر است. ماهيت ناشناس اين فضا، انواع کلاهبرداران و سارقان را به خود جلب مي‌کند، اما کسي که براي خريد مواد مخدر يا اسلحه به دارک وب مراجعه مي‌کند، نبايد انتظاري غير از اين داشته باشد. 

فروشگاه‌هاي دارک وب داراي همان ويژگي‌هاي فروشگاه‌هاي اينترنتي عادي از جمله سيستم امتيازدهي، ثبت ديدگاه، سبد خريد و انجمن کاربري هستند، اما تفاوت‌هاي مهمي نيز وجود دارد. يکي از اين تفاوت‌ها، کنترل کيفيت است. وقتي هم فروشنده و هم خريدار ناشناس هستند، اعتبار سيستم امتيازدهي زير سؤال مي‌رود. در چنين محيط بي‌ساماني، مي‌توان به‌راحتي امتيازها را دستکاري کرد. به دفعات پيش آمده فروشندگاني که سال‌ها در بازار سياهي اکتيو يت داشته‌اند، ناگهان و بي‌سروصدا، با رمزارزهاي مشتريان خود ناپديد شده و با اسم مستعار ديگري مشغول به اکتيو يت در بازار سياه ديگري شده‌اند. 

اکثر ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي، نوعي خدمات سپرده‌گذاري ارائه مي‌دهند که وجوه مشتري را تا زمان تحويل محصول به حالت تعليق نگه مي‌دارد. اما در دارک وب،‌ در صورت بروز اختلاف نبايد انتظار خدمات پشتيباني دوستانه‌اي را داشته باشيد. در ضمن، تمام ارتباطات در دارک وب رمزنگاري شده است، بنابراين حتي ساده‌ترين معاملات نيز به يک کليد PGP براي احراز هويت و حريم خصوصي نياز دارد. 

در فروشگاه‌هاي دارک وب حتي اگه معامله با موفقيت انجام شود، تضميني براي تحويل اجناس خريداري شده نيست. بسياري از اين اجناس لازم است از مرزهاي بين‌المللي عبور کنند و مسئولان گمرک به‌شدت نسبت به بسته‌هاي مشکوک حساس هستند. وب‌سايت خبري Deep.Dot.Web که در دارک وب ميزباني مي‌شود، پر از ماجراهاي دستگيري خريداراني است که سعي داشتند از بازارهاي سياه اينترنتي خريد کنند. 


کارهايي که هرگز نبايد در دارک وب انجام دهيد

خطرات دراک وب

 • بازکردن وب‌سايت‌هاي مختوم به onion. با مرورگر عادي و استفاده‌ نکردن از TOR

انجام اين کار آدرس آي‌پي دستگاه را افشا خواهد کرد و هکرها به سيستم حمله خواهند کرد. براي اينکه طعمه‌ي هکرها نشويد، هنگام گشت‌زدن در دارک‌ وب از مرورگر TOR استفاده کنيد. نرم‌افزار TOR اکتيو يت‌ها و ارتباط‌ها را مخفي نگه مي‌دارد و مطمئن است.

 • استفاده از TOR بدون تغيير IP

TOR در گذشته، چندين‌بار دچار آسيب شده و برخي تلاش‌ها به افشا شدن آدرس آي پي يوزرهاي منجر شده است. به‌همين‌دليل، استفاده از ابزارهايي براي تغيير آي‌پي درکنار مرورگر TOR توصيه مي‌شود.

 • اکتيو ‌کردن ماکروها و اسکريپت‌ها

اکتيو ‌کردن اسکريپت‌ها مثل جاوااسکريپت در وب‌سايت‌هاي onion. بسيار خطرناک است. اين وب‌سايت‌ها مي‌توانند با اجراي اسکريپت‌ها و بدون آگاهي کاربر، سيستم او را به انواع بدافزارهاي مخرب آلوده کنند. برخي از اين بدافزارها به نمايش مکرر پاپ‌آپ‌هاي آزاردهنده يا حتي امکان کنترل کامپيوتر از راه‌ دور منجر مي‌شود. TOR به‌طور ديفالت تمام ماکروها و اسکريپت‌ها را غير اکتيو مي‌کند.

 • دانلود فايل از وب‌سايت‌هاي ناشناخته يا غيرمطمئن

هيچ فايلي را فقط به‌دليل جذاب‌بودن محتوايش دانلود نکنيد؛ مگر اينکه به وب‌سايت ارائه‌دهنده‌ي آن اطمينان کامل داشته باشيد. باوجوداين، اگه واقعا به انجام اين کار مجبوريد، راه‌حلي ايمني برايش وجود دارد. استفاده از ماشين مجازي (Virtual Machine)، مانند Virtual Box، سيستم‌عامل نصب‌شده روي ماشين مجازي را از سيستم‌عامل اصلي جدا مي‌کند. اين روش به‌اندازه‌اي مطمئن است که مي‌توانيد محتواي مدنظر خود را از دارک‌ وب دانلود کنيد.

 • اشتباه‌گرفتن دارک‌ وب با ديپ‌ وب

 دارک‌ وب بخشي از ديپ‌ وب است و ديپ‌ وب لزوما براي اکتيو يت‌هاي مخرب استفاده نمي‌شود؛ اما موتورهاي جست‌وجو به آن دسترسي ندارند. به‌عنوان مثال، شبکه‌‌هاي داخلي سازمان‌ها، اداره‌ها، دانشگاه‌‌ها و دولت‌ها و نيز پايگاه‌ داده‌هاي تجاري بخشي از ديپ‌ وب هستند، اما کار خلافي در اين وب‌سايت‌ها انجام نمي‌شود.

 •  گشت‌زني به قصد کنجکاوي در دارک‌وب

اگه چه ورود به دارک وب به خودي خود غيرقانوني نيست و برخي يوزرهاي تنها به نيت حفاظت از حريم شخصي وارد آن مي‌شوند، اما اگه از خطراتي که در اين فضا در کمين يوزرهاي ناآگاه است، باخبر نباشيد ممکن است دچار دردسرهاي جدي و قرباني هک شدن، حملات سايبري و کلاهبرداري شويد يا به جرمي که متوجه نشديد مرتکب شديد، حتي مورد پيگرد قانوني قرار بگيريد.  

 • خريد با کارت اعتباري

خريدن محصول يا خدمات از دارک‌ وب با کارت اعتباري بزرگ‌ترين اشتباه است. به‌غير از بيت‌ کوين و ساير رمزارزها، هيچ روش پرداخت ديگري ايمن نيست. مطمئنا هيچ شخصي دوست ندارد تراکنش خريد محصولي غيرقانوني را در فهرست تراکنش‌هايش داشته باشد. 

 • دوست يا دشمن شدن با يوزرهاي دارک وب

معمولا يوزرهاي مختلفي در دارک وب اکتيو يت مي‌کنند. دوستي‌ها در اين فضا واقعي نيستند و بهترين کار اين است که تا حد ممکن از برقراري ارتباط با آن‌ها جلوگيري کنيد.


آيا دارک وب غيرقانوني است؟

آيا دارک وب غيرقانوني است

با تمام اين حرف‌هايي که درباره دارک وب زده شد، شايد فکر کنيد اين فضا فقط مخصوص کارهاي مجرمانه و اکتيو يت‌هاي غيرقانوني است؛ اما اينطور نيست. سامانه تور براي ايجاد کانال ارتباطي ناشناس راه اندازي شد و براي افرادي که به هر دليلي مي‌خواهند هويت خود را در فضاي مجازي پنهان کنند، ابزار بسيار مفيدي است. 

اگه مي‌خواهيد درباره حفاظت از حريم شخصي و رمزارز اطلاعات کسب کنيد، دارک وب در اين زمينه بسيار سودمند است. دارک وب شامل خدمات ايميل رمزنگاري شده و مطمئن، آموزش نصب سيستم عامل ناشناس و نکات حرفه‌اي براي افرادي است که نسبت به حريم شخصي خود بسيار حساس هستند.

در دارک وب همچنين مطالبي وجود دارد که نظير آن‌ها را مي‌توان در وب‌سايت‌هاي عمومي نيز پيدا کرد؛ مثلا لينک به متن کامل کتاب‌هاي ناياب، سايت‌هاي افش اگه ي نظير ويکي‌ليکس و حتي سايت بيت تورنت که مراجع قانوني بارها و بارها آن را تعطيل کرده‌اند، در دارک وب همچنان اکتيو هستند. حتي فيسبوک هم يک نسخه ناشناس در دارک وب دارد. 

دارک وب براي برخي سازمان‌ها هم مفيد است؛ مثلا پليس سايبري با مانيتور کردن دارک وب، رد داده‌هاي به سرقت رفته در حملات امنيتي را مي‌گيرد يا سازمان‌هاي خبري حواس‌شان به وب‌سايت‌هاي افش اگه در دارک وب است تا جريان‌سازي کنند. 


فيلم و مستند دارک وب

راس اولبريکت Ross Ulbricht

يکي از ساده‌ترين و بهترين راه‌ها براي آشنايي بيشتر با دارک وب، تماشا کردن مستندها و فيلم‌هايي است که درباره اين موضوع ساخته شدند. در بين فيلم‌هاي موجود، تماشاي مستند ديپ وب (Deep Web‌) به کارگرداني الکس وينتر انتخاب خوبي است. اين مستند در سال ۲۰۱۵ عرضه شد و درباره ماجراي اولين بازار سياه دارک وب به نام سيلک‌رود، بيت کوين و سياست‌هاي مربوط به دارک وب توضيح مي‌دهد. 

اين مستند بلند، ظهور اينترنت غيرمتمرکز، رمزنگاري شده، خطرناک و خارج از دسترس قانون را با مصاحبه با اندي گرينبرگ، نويسنده سايت Wired، و امير تاکي، توسعه‌دهنده پروژه بيت‌ کوين، بررسي مي‌کند. همچنين روايت اين مستند بر عهده کيانو ريوز بوده است. 

اگه داستان ظهور و افول سيلک‌رود، اين امپراتوري اينترنتي مواد مخدر، برايتان جذاب است، مي‌توانيد فيلم Silk Road به کارگرداني  تيلر راسل را نيز تماشا کنيد که در سال ۲۰۲۱ عرضه شد. بخشي از اين فيلم بر مبناي واقعيت و بخش ديگر براي اضافه کردن چاشني هيجان به فيلمي در سبک تريلر است. کارگردان اين فيلم سعي کرده به مخاطب تصويري انساني‌تر از گرداننده اين وب‌سايت دارک وب ارائه دهد. 

مستند ديگري به نام Inside the Dark Web به کارگرداني مايکل ردفورد که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد، به بررسي موضوع شنود اينترنتي و جمع‌آوري داده‌هاي شخصي يوزرهاي مي‌پردازد. در اين مستند، تيم برنرز لي، مردي که به عنوان مخترع اينترنت شناخته مي‌شود، معتقد است خطرات حريم شخصي اينترنت با گذر زمان بيشتر مي‌شود. او در اين مستند تأکيد مي‌کند خطرات نظارت اينترنتي از جانب انسان‌هايي نيست که رفتار يوزرهاي را زير نظر دارند؛ بلکه از جانب کامپيوترها و الگوريتم‌هايي است که در آن‌ها موجود هستند. 

تمرکز اين مستند بعد از نظارت دولتي به نهادهاي تجاري و کسب‌وکارهاي بزرگ معطوف مي‌شود که تا جايي که مي‌توانند از سابقه جستجو، ترافيک اينترنتي، عادت‌ها و علائق يوزرهاي ، اطلاعات جمع‌آوري مي‌کنند و متناسب با منافع خود، يا از آن‌ها استفاده کرده يا آن‌ها را به شرکت‌هاي متفرقه مي‌فروشند. 


آينده دارک وب

آينده دارک وب

درست است که در دارک وب اکتيو يت‌هاي غيرقانوني زياد اتفاق مي‌افتد و بسياري دارک وب را مساوي با فضايي براي ارتکاب جرم مي‌دانند، اما اينترنت عادي هم چندان خالي از اکتيو يت‌هاي غيرقانوني و کلاهبرداري نيست. از طرفي، اين روزها هر وب‌سايتي که در سرفيس اينترنت بازديد مي‌کنيد، داده‌هاي شخصي شما را جمع‌آوري مي‌کند و بدون رضايت شما به شرکت‌هاي مختلف مي‌فروشد. گاهي ممکن است از وب‌سايت معتبري بازديد کنيد که سيستم شما را به انواع بدافزار آلوده کند. 

تصور کنيد اگه کل اينترنت، دارک وب بود، تمام اطلاعات شخصي ما که شرکت‌ها براي دستيابي به سود مي‌فروشند، کاملا محو مي‌شد. اينترنت اوليه که آرپانت نام داشت، تنها با هدف برقراري ارتباط بين آزمايشگاه‌ها و دانشگاه‌ها راه اندازي شد و اينترنت امروزي اگه چه با آرپانت تفاوت بسياري دارد، اما تکنولوژي زيرساخت آن همان است. فکر بازطراحي اينترنت به عنوان ابزاري براي برقراري ارتباطات امن با حفظ حريم شخصي يوزرهاي چندان بد به نظر نمي‌رسد. البته نظام سرمايه‌داري هميشه و در هر شرايطي، راهي براي پيشروي پيدا مي‌کند و در بستر چنين اينترنتي، احتمالا شاهد روش‌هاي ديگري براي جمع‌آوري داده‌هاي شخصي افراد خواهيم بود. 

به هر حال، نياز به داشتن اينترنتي امن و ناشناس به‌شدت احساس مي‌شود و عجيب نيست که در اين فضا، سامانه تور و دارک وب بيش‌ازپيش رشد کرده‌اند. تعداد گره‌هايي که داوطلبان براي تغيير مسير ترافيک در تور راه اندازي مي‌کنند، رو به افزايش است و اگه چه تصور اينکه روزي دارک وب بتواند کل اينترنت را بگيرد، بسيار بعيد به نظر مي‌رسد، اما به قول قديمي‌ها، کار نشد ندارد. 

ويدئو آموزشي دارک وب

 تماشا در يوتيوب 

***

نظر شما کاربر ايران ديتا نوين درباره دارک وب و ديپ وب و آينده آن چيست؟ محيطي افسارگسيخته که تا هميشه براي اکتيو يت‌هاي مجرمانه به کار خواهد رفت يا بستري امن براي حفظ حريم شخصي يوزرهاي و آنچه اينترنت قرار بود از ابتدا باشد؟

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين