با تاچ‌پد Precision در لپ‌تاپ‌هاي ويندوزي آشنا شويد

بازدید: 92
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

در زمان ويندوز ۸.۱ و سرفيس پرو ۲، اپل با تاچ‌پدهاي بي‌نظير خود در اين زمينه از همه‌ي رقبا پيشي گرفته بود. در آن زمان رقابت خاصي بين لپ‌تاپ‌هاي مک و ويندوز وجود نداشت؛ بنابراين مايکروسافت به اين نتيجه رسيد که زمان آن شده است تا مجموعه‌اي از درايورها را براي ايجاد تجربه استاندارد در دستگاه‌هاي سرفيس ارائه بدهد.

تاچ‌پد Precision شامل درايورها و حرکاتي است که با به‌روزرساني ويژگي‌هاي ويندوز ۱۰ به‌روز شده‌اند و در مجموع تجربه‌ي استفاده‌ي سازگار و رواني از تاچ‌پد ارائه مي‌دهند که دقيق و جواب گو است. اگه از يک تاچ‌پد با درايورهاي Synaptics يا Elan (دو رقيب معمول) استفاده کنيد و سپس به کار با يک لپ‌تاپ با تاچ‌پد Precision مشغول شويد، متوجه تفاوت‌هاي قابل‌توجه آن‌ها مي شويد .

به‌تازگي اپل براي افزودن پشتيباني از ژست‌هاي حرکتي تاچ‌پد Precision ويندوز‌، نرم‌افزار Boot Camp را در مک‌اواس به‌روزرساني کرده است. طبق صفحه پشتيباني اپل، اين ويژگي در دستگاه‌هاي مک که با تراشه امنيتي T2 کار مي‌کنند، قابل استفاده است. اين تراشه در سال ۲۰۱۸ معرفي شد، در نتيجه اکثر مدل‌هاي مک منتشر‌شده از آن زمان، از اين قابليت پشتيباني مي‌کنند.

درايورهاي تاچ‌پد Precision ويندوز، عملکرد تاچ‌پد در ويندوز ۱۰ را بسيار ارتقا داده‌اند. در اين درايورها، ژست‌هاي حرکتي مانند پيمايش، بزرگ‌نمايي و همچنين ژست‌هاي حرکتي پيچيده‌تر سه و چهار انگشتي، استانداردسازي شده‌اند و به‌طور کلي عملکردي بهتر از درايورهاي سفارشي دارند. براي جابجايي سريع بين برنامه‌هاي ويندوز، کنترل حجم صدا و موارد ديگر مي‌توان از اين ژست‌هاي حرکتي استفاده کرد.

تا پيش از اين براي اکتيو کردن ويژگي‌هاي تاچ‌پد Precision در بوت کمپ، بايد درايور غير‌ رسمي را دانلود مي‌کرديد؛ اما ا حالا اپل اين ويژگي را مستقيماً به بوت کمپ آورده است و ديگر مجبور نيستيد درگير درايورهاي غير رسمي شويد. امروزه اکثر لپ‌تاپ‌هاي ويندوز ۱۰ با تاچ‌پد Precision عرضه مي‌شوند پس اگه يک کاربر ويندوز هستيد که مي‌خواهيد به سيستم‌عامل مک مهاجرت کنيد، تا حد زيادي با اين تجربه آشنا خواهيد بود. در اين مطلب قصد داريم شما را بيشتر با تاچ‌پد Precision آشنا کنيم. با ايران ديتا نوين  همراه باشيد.

مقايسه تاچ‌پد Precision با ديگر تاچ‌پدها

تاچ پد پرسيژن

در گذشته تاچ‌پد‌هاي ويندوز به‌ يک شکل يکتا اجرا مي‌شدند. وقتي انگشت خود را روي تاچ‌پد حرکت مي‌دهيد، درايور تاچ‌پد بايد ورودي را شناسايي و آن را به ورودي ماوس تبديل کند. تاچ‌پد به‌عنوان يک ماوس خارجي معمولي (ماوس USB يا PS/2) در ويندوز ظاهر مي‌شود.

سازندگان رايانه‌ي شخصي بايد تاچ‌پد را براي سخت‌افزار خود تنظيم کنند تا درايور وظيفه‌ي کنترل ورودي را به‌درستي اجرا کند. قابليت‌هايي مانند ژست‌هاي چند انگشتي يا پشتيباني از ناديده گرفتن برخورد کف دست با تاچ‌پد که کمک مي‌کند اگه هنگام تايپ کردن، کف دستتان به تاچ‌پد برخورد کرد اشاره‌گر به‌طور تصادفي حرکت نکند، از جمله مواردي است که بايد توسط درايور تاچ‌پد اعمال شود.

مايکروسافت تصميم گرفت با شروع ارائه‌ي ويندوز ۸.۱ به سمت يک رويکرد استاندارد‌تر حرکت کند و به کمک Synaptics، مشخصات تاچ‌پد Precision را ايجاد کرد. يک کامپيوتر با تاچ‌پد Precision تمام کارهاي سخت را به کمک سخت‌افزار تحت پشتيباني درايورهاي خود انجام نمي‌دهد؛ بلکه داده‌هاي خام تاچ‌پد را به ويندوز مي‌فرستد. از آنجا که ويندوز وظيفه خواندن ورودي و پردازش ژست‌ها را دارد، مي‌فهمد که کامپيوتر شما داراي تاچ‌پد است و به‌صورت هوشمندانه با آن برخورد مي‌کند. تاچ‌پد نيز وانمود نمي‌کند که فقط يک ماوس معمولي است.

تاچ‌پد Precision داراي مزاياي قابل توجهي است که با گذشت زمان ميتونه بهتر شود. همان‌طور که مايکروسافت، ويندوز و پشتيباني از تاچ‌پد آن را بهبود مي‌بخشد، اين پيشرفت‌ها ميتونه به نفع همه دستگاه‌هاي داراي تاچ‌پد Precision تمام شود. دستگاه‌هاي داراي تاچ‌پد معمولي مثل سابق باقي مي‌ماند؛ زيرا توليد‌کنندگان لپ‌تاپ روي به‌روزرساني و تنظيم دقيق درايورهاي قديمي خود کار نخواهند کرد؛ اما لپ‌تاپ‌هايي که داراي تاچ‌پد Precision هستند، با هر به‌روزرساني مايکروسافت بهبود پيدا مي‌کنند و جواب گوي نيازهاي جديد يوزرهاي خواهند بود.

از آنجا که تاچ‌پد Precision استاندارد است، مي‌توان آن را از طريق صفحه‌ي پيکربندي استاندارد سفارشي‌ کرد. براي اين کار بايد از تنظيمات سيستم به بخش Devices برويد و سپس روي Mouse & Touchpad بزنيد . اگه کامپيوتر شما از تاچ‌پد Precision برخوردار نباشد، گزينه‌هاي کمتري در اين صفحه مشاهده خواهيد کرد؛ اما اگه داراي تاچ‌پد Precision باشد، متن «Your PC has a precision touchpad» را به همراه تمام گزينه‌هاي مفيد براي پيکربندي تاچ‌پد و ژست‌هايي موجود، مشاهده خواهيد کرد.

 تاچ‌پد precision درکامپيوترهاي ويندوزي

اگه کامپيوتر از اين تاچ‌پد برخوردار نبود، بايد از ابزار ارائه‌شده توسط سازنده مانند کنترل پنل Synaptic استفاده کنيد. براي دسترسي به اين ابزار بايد وارد کنترل پنل شويد و از آنجا به Hardware and Sound سپس Mouse و در نهايت Clickpad برويد. اين ابزارها قدمت بيشتري دارند و در قابليت‌هاي جديدي که مايکروسافت ارائه خواهد کرد، مانند توانايي سفارشي کردن دقيق ژست‌ها را دريافت نمي‌کنند.

 تاچ‌پد precision درکامپيوترهاي ويندوزي

تمام مواردي که به آن‌ها اشاره شد به اين معنا نيستند که هميشه تاچ‌پد‌هاي Precision از تاچ‌پدهاي سنتي بهتر هستند. يک تاچ‌پد Precision لزوماً اطلاعاتي در مورد سخت‌افزار اساسي نشان نمي‌دهد؛ بلکه فقط روشي متفاوت براي دريافت ورودي تاچ‌پد است. براي مثال Microsoft Surface Pro 2 يکي از اولين دستگاه‌هاي موجود با تاچ‌پد پرسيژن بود؛ اما تاچ‌پد آن به‌ شکل عجيبي وحشتناک قلمداد مي‌شد. اين تاچ‌پد بسيار کوچک، جنس بدي داشت، سطح آن صاف نبود و از بيشتر تاچ‌پدهاي لمسي ديگر دقت کمتري داشت.

اگه توليد‌کننده‌اي قصد ارائه‌ي لپ‌تاپ جديدي داشته باشد، ميتونه تاچ‌پد آن را به شکل تاچ‌پد پرسيژن پيکربندي کند يا آن را در حالت قديمي پيکربندي و درايورهاي مناسب را نصب کند؛ اما بهتر است توليدکنندگان به جاي استفاده از روش‌هاي قديمي، تاچ‌پد را به‌ شکل Precision پيکربندي کنند. توليدکنندگان هنگام ساخت يک لپ‌تاپ با تاچ‌پد Synaptics مي‌توانند همان سخت‌افزار را به‌عنوان يک تاچ‌پد پرسيژن پيکربندي يا از روش قديمي استفاده کنند. اين تصميمي است که توليد‌کننده بايد در طي فرايند توليد اتخاذ کند؛ بنابراين تغيير آن پس از توليد ممکن نيست.

چرا بعضي لپ‌تاپ‌ها از تاچ‌پد Precision استفاده نمي‌کنند

اين موضوعي است که توليدکنندگان بايد آن را توضيح بدهند. توليدکنندگان ممکن است محافظه‌کار باشند و رويکردهاي قديمي را ترجيح بدهند؛ زيرا با اين انتخاب مي‌توانند خود تاچ‌پد را پيکربندي کنند و نيازي به تکيه کردن به مايکروسافت نخواهند داشت. در چنين مواقعي توليد‌کنندگان مي‌توانند اطمينان حاصل کنند که تاچ‌پد هميشه مطابق وعده‌ي آن‌ها عمل مي‌کند؛ اما هميشه اين احتمال وجود دارد که تاچ‌پد ديگر به خوبي گذشته کار نکند.

برخي از توليدکنندگان ممکن است ويژگي‌هاي اضافه‌اي به امکانات پيکربندي تاچ‌پد اضافه کنند. آن‌ها ممکن است بخواهند با ارائه ويژگي‌هاي منحصر‌‌به‌فرد، لپ‌تاپ‌هاي خود را از ساير رايانه‌هاي شخصي ديگر متمايز کنند؛ حتي اگه اين ويژگي‌ها  عملکرد خوبي کار نداشته باشند. ممکن است در يک تاچ‌پد غير پرسيژن امکانات بيشتري وجود داشته باشد که لزوماً کاربردي نيستند؛ اما به‌طور کلي تاچ‌پد پرسيژن از اطمينان بيشتر و عملکرد بهتري برخوردار است. در حال حاضر لپ‌تاپ‌هاي زيادي از تاچ‌پد Precision بهره مي‌برند و حتي اپل خود را موظف به مجهز کردن به آن دانسته است.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين