آموزش نصب مک او اس در ويندوز 10 روي ماشين مجازي

بازدید: 86
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

ويندوز ۱۰ سيستم‌عاملي عالي است؛ اما مشکلات و معايب خود را داد. حتي اگه به مايکروسافت و ويندوز ۱۰ علاقه‌مند باشيد، بازهم مي‌توانيد نسخه‌هاي ديگر سيستم‌عامل از شرکت‌هاي مختلف را تهيه و امتحان کنيد. اما چه راهي امن‌تر و ارزان‌تر از استفاده سيستم‌عامل دلخواه در ماشين مجازي؟ با اين روش شما مي‌توانيد macOS را درون ويندوز ۱۰ اجرا کنيد.

به چه فايل‌هايي براي نصب مکينتاش مجازي در ويندوز 10 نياز داريم؟

قبل از پرداختن به نحوه کار بايد ابزارهاي ضروري را دانلود و نصب کنيد.

اين راهنماي آموزشي در مورد چگونگي ايجاد ماشين‌هاي مجازي macOS با استفاده از هر دو برنامه‌ي ويرچوال باکس (VirtualBox) و وي‌ام‌وير پلير (VMware player) است.

براي شروع برنامه‌ي VirtualBox و VMware Player را از لينک‌هاي گفته‌شده دانلود کنيد.

شما همچنين به يک نسخه از macOS هم نياز داريد. در اين آموزش ما از نسخه‌ي موهاوي استفاده کرده‌ايم. توجه داشته باشيد که اين آموزش در حال حاضر فقط روي کامپيوترهايي که پردازنده‌ي اينتل دارند قابل‌اجرا است. پس اين آموزش بر نصب macOS ها در يک ماشين مجازي روي سخت‌افزار اينتل تمرکز خواهد کرد.

دانلود فايل‌هاي ايميج macOS

VirtualBox Intel HFS Mojave 10.14.3

Virtualbox Intel APFS Mojave 10.14.3

VMware Player Intel APFS Mojave 10.14.3

VMware Player Patch Tool

(فرق Intel HFS و Intel APFS در نوع فايل سيستم‌ها است. APFS جديدترين فايل سيستم است که در سال ۲۰۱۷ معرفي شد)

بعد از دانلود فايل‌هاي موردنظر روي آن‌ها راست کليک کرده و آن‌ها را از حالت فشرده خارج کنيد. براي مثال، مي‌توانيد با استفاده از برنامه‌ي رايگان سون زيپ (7Zip) فايل‌ها را از حالت فشرده خارج کنيد، تا به فايل موردنظر با پسوند VMDK برسيد. فايل اصلي که براي ساخت ماشين مجازي از آن استفاده مي‌کنيم.

ماشين مجازي 2

چطوري با VirtualBox يک ماشين مجازي macOS بسازيم?

بعد از باز کردن VirtualBox گزينه NEW را انتخاب کنيد. در قسمت نام macos را تايپ کنيد تا VirtualBox به‌صورت خودکار ديگر مشخصات موردنظر را شناسايي کند. فقط توجه داشته باشيد در قسمت version آخرين نسخه موجود از سيستم‌عامل اپل را انتخاب کنيد.

ماشين مجازي 1

سپس، مقدار RAM ماشين مجازي macOS را تعيين کنيد. حداقل ميزان رم انتخابي چهار گيگابايت پيشنهاد مي‌شود، اما تا جايي که امکان دارد مي‌توانيد مقدار رم را بيشتر تعيين کنيد. به ياد داشته باشيد، شما نمي‌توانيد حافظه‌ي RAM بيشتري نسبت به سيستم اصلي خود به ماشين مجازي  اختصاص دهيد، و حتما بايد تقسيم RAM به‌نوعي باشد که سيستم اصلي که در حال اجراي ماشين مجازي است به مشکلي برنخورد.

و درنهايت بايد از قسمت hard disk گزينه‌ي Use an existing virtual hard disk file را انتخاب کنيد، و سپس  پوشه‌اي را که فايل VMDK را در مرحله‌ي قبل از حالت فشرده خارج کرده‌ايد را در اين قسمت وارد کنيد.

تنظيمات ماشين مجازي براي اجراي macOS Mojave

قبل از شروع به‌کار ماشين مجازي شما بايد چند تنظيم مختلف روي آن انجام دهيد.

براي شروع تنظيمات، روي ماشين مجازي ساخته‌شده راست بزنيد و سپس گزينه Settings را انتخاب کنيد.

ماشين مجازي 4

وارد قسمت System شده و سپس از بخش boot order گزينه‌ي Floppy را غير اکتيو کنيد. سپس برسي کنيد که تنظيمات قسمت Chipset روي گزينه‌ي ICH9 باشد.

حالا وارد قسمت Processor شويد و مانند تصوير زير دو هسته را به ماشين مجازي اختصاص دهيد. اگه از پردازنده‌ي قدرتمندي مانند core i7 استفاده مي‌کنيد، مي‌توانيد تعداد هسته‌ي بيشتري به ماشين مجازي اختصاص دهيد. در انتها فراموش نکنيد که گزينه‌ي Enable PAE/NX اکتيو باشد.

ماشين مجازي 3

در بخش Display تنظيمات Video Memory را روي ۱۲۸ مگابايت قرار دهيد، و درنهايت در قسمت Storage حتما گزينه‌ي Use Host I/O Cache را اکتيو کنيد.

ماشين مجازي 5

دستورها خط فرمان براي اجراي macos روي ماشين مجازي

متأسفانه VirtualBox در پيکربندي فعلي ن ميتونه فايل ايميج macOS را اجرا کند. البته جايي براي نگراني وجود ندارد؛ چراکه مي‌توان با چند خط کد اين مشکل را حل کرد. براي شروع اول VirtualBox را کاملا ببنديد. سپس در بخش جستجوي ويندوز ۱۰ cmd را جست‌وجو کنيد و به‌صورت Run as Administrator آن را اجرا کنيد.

اولين کدي که بايد بعد از بالا آمدن cmd وارد کنيد به ترتيب زير است.

cd "C:Program FilesOracleVirtualBox"

سپس دستورها‌ي زير را به‌صورت خط به خط وارد کنيد.

VBoxManage.exe modifyvm "macos" --cpuidset 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "iMac11,3"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Iloveapple"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal(c)AppleComputerInc"

VBoxManage setextradata "macos" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 1


ماشين مجازي 6

و درنهايت بعد از ديدن نتيجه‌اي مانند تصوير بالا مي‌توانيد cmd را ببنديد.

بوت کردن macOS Mojave در ماشين مجازي

حالا دوباره VirtualBox را اجرا کنيد و ماشين مجازي که از قبل ساختيد را start کنيد.

بعد از start نوشته‌هاي طولاني در صفحه ديده مي‌شوند و سپس به مدت يک يا دو دقيقه، صفحه‌اي خاکستري نمايان مي‌شود. سپس صفحه‌ي خوش‌آمد گويي macOS را خواهيد ديد.

ماشين مجازي 7

حالا مي‌توانيد تنظيمات موردنظر خود را براي بالا آمدن سيستم‌عامل انجام دهيد.

توضيح مهم: بعدازاينکه به صفحه‌ي خوش‌آمد گويي رسيديد، بهتر است از اين صفحه يک snapshot بگيريد تا در صورت مشکل در اجراي سيستم‌عامل يا تنظيمات اشتباه دوباره به صفحه خاکستري برنگرديد. و بعد از نصب و بالا آمدن سيستم‌عامل يک snapshot ديگر بگيريد که با استفاده از آن مستقيم به همان بخش برويد. براي گرفتن snapshot در ماشين مجازي، از مسير زير وارد شويد:

Machine > Take Snapshot

ماوس و صفحه‌کليد کار نمي‌کنند؟

اگه بعد از انجام مراحل بالا ماوس و صفحه‌کليد براي شما کار نکرد بايد افزونه مخصوص ماشين مجازي را دانلود کنيد.

پس از نصب افزونه، ماشين مجازي را بازکنيد. از بخش Settings گزينه‌ي USB را انتخاب کرده و سپس گزينه‌ي USB 3.0 (xHCI) Controller را انتخاب کنيد و دکمه ok را بزنيد. حالا بدون مشکل از موس و صفحه‌کليد استفاده کنيد.

ساخت ماشين مجاي macOS Mojave در VMware Workstation Player

اگه VMware را به VirtualBox ترجيح مي‌دهيد، مي‌توانيد ماشين مجازي را با کمي تغييرات در VMware اجرا کنيد. قبل از اينکه ماشين مجازي موردنظر را بسازيم اول بايد فايل‌هاي مربوط به پچ کردن آن را اجرا کنيم.

براي شروع پچ کردن از فهرست دانلود که در اول متن قرارداد، از بخش VMware Player Intel APFS Mojave 10.14.3 فايل VMware Player Patch Tool را دانلود کنيد. سپس به محل دانلود فايل رفته و فايل را از حالت فشرده خارج کنيد. سپس فايل پچ را به پوشه‌اي که VMware در آن نصب‌شده منتقل کنيد. نرم‌افزار VMware را کاملا ببنديد و روي فايل پچ راست کليک کرده و گزينه‌ي Run as Administrator را انتخاب کنيد. سپس يک پنجره باز ميشه  و عمليات پچ شروع مي‌شود. وقتي پچ کامل شد VMware را بازکنيد.

 توجه داشته باشيد اگه با پيغام File not Found رو‌به‌رو شده‌ايد به اين دليل است که پوشه‌اي که فايل پچ را در آن کپي کرديد ربطي به پوشه اصلي VMware ندارد. (VMware به‌صورت ديفالت در درايو C نصب مي‌شود)

ساخت ماشين مجازي macOS Mojave در VMware

بعدازاينکه VMware را باز کرديد، گزينه‌ي Create a New Virtual Machine را انتخاب کنيد و سپس I will install the operating system later را انتخاب کنيد. حالا از قسمت version گزينه‌ي Apple Mac OS X را انتخاب کنيد. بعد از انتخاب اين گزينه بايد نسخه‌ي Version to macOS 10.14 براي شما نشان داده شود. اگه نسخه‌اي به‌غيراز نسخه‌ي بالا در ماشين مجازي ديديد به اين معني است که پچ به خوبي انجام‌نشده است.

ماشين مجازي 7

حالا بايد نامي براي ماشين مجازي انتخاب کنيد. پيشنهاد ما macOS است. پس از انتخاب نام، يک کپي از مسير نصب ماشين مجازي را درجايي ذخيره کنيد چون در مراحل بعد بايد کمي ويرايش روي آن انجام دهيم.

در مرحله‌ي بعد از تعيين هاردديسک مجازي گزينه‌ي Store virtual disk as a single file را حتما اکتيو کنيد. توجه داشته باشيد بعد از تمام شدن تنظيمات اين مرحله، ماشين مجازي را هنوز اجرا نکنيد.

ويرايش تنظيمات macOS در ماشين مجازي

قبل از راه‌اندازي ماشين مجازي بايد مشخصات سخت‌افزاري را تنظيم و همچنين مسير فايل macOS VMDK را هم مشخص کنيد.

در صفحه اصلي VMware روي اسم ماشين مجازي ساخته‌شده راست کليک کرده و تنظيمات سخت‌افزاري را مانند تنظيماتي که در VirtualBox آموزش داديم تنظيم کنيد. بهتر است براي دست‌يافتن به نتيجه‌ي بهتر حداقل ميزان رم روي چهار گيگابايت باشد. در بخش Processors تنظيمات هسته‌هاي پردازشي را روي دو تنظيم کنيد. حالا وارد بخش (Hard Disk (SATA شويد و هاردي را که ماشين مجازي ساخته است پاک‌کنيد. سپس از قسمت Add > Hard Disk > SATA (Recommended) > Use an existing disk فايل مجازي سيستم‌عامل macOS که با پسوند VMDK مشخص‌شده است را انتخاب کنيد.

ماشين مجازي 8

ويرايش فايل VMX

قبل از اجراي مرحله‌ي آخر بايد مسيري را که از قبل ذخيره کرده‌ايد را بازکنيد و تغييراتي روي آن انجام دهيد.

مسير ديفالت به‌صورت زير است (براي راحتي کار مي‌توانيد به مسيري که در مرحله قبل  ذخيره کرديد مراجعه کنيد)

C:UsersYOURNAMEDocumentsVirtual MachinesYOUR MAC OS X FOLDER

وقتي وارد پوشه‌ي موردنظر شديد بايد فايل macOS.vmx را پيدا و آن را به‌وسيله‌ي نوت پد بازکنيد. به انتهاي فايل رفته و دستور زير را در آخر صفحه تايپ و سپس فايل را ذخيره کنيد.

smc.version = "0

نصب Install VMware Tools در ماشين مجازي

اگه يادتان باشد در فهرست دانلود فايل‌هاي موردنياز فايلي به نام VMware patch tool وجود داشت که افزونه‌اي براي عملکرد صحيح ماوس و صفحه‌کليد و تنظيمات گرافيکي است. براي اکتيو کردن اين افزونه مراحل زير را دنبال کنيد:

Player > Removable Devices >  CD/DVD (SATA) > Settings

حالا از قسمت Use ISO image file فايل VM Tool New.ISO را که قبلا دانلود کرديد، انتخاب و سپس گزينه‌ي OK را بزنيد.

حالا روي دسکتاب شما آيکوني به نام VMware Tools drive اضافه مي‌شود. روي آن دوبار کليک و سپس گزينه‌ي Install VMware Tools را انتخاب کنيد. احتمالا در زمان نصب چند پيغام امنيتي هم دريافت خواهيد کرد؛ که بايد براي حذف اين پيغام‌ها بايد به مسير زير برويد:

Open Security Preferences > Allow

حالا تمام تغييرات را ذخيره و ماشين مجازي را اجرا کنيد.

مشکلات احتمالي

احتمالا در نصب و راه‌اندازي مک او اس روي ماشين مجازي به مشکلاتي برخواهيد خورد.

  • اگه ماشين مجازي اجرا نشد، شايد نياز است تا دوباره تنظيمات و فايل‌هاي پچ را بازبيني کنيد.
  • اگه با پيغام «Mac OS X is not supported with binary translation» رو‌به‌رو شده‌ايد. بايد از بخش تنظيمات BIOS/UEFI گزينه‌ي virtualization را اکتيو کنيد.
  • اگه در زمان اجرا با اخطار «(VMware Player unrecoverable error: (vcpu-0» مواجه شديد بايد برسي کنيد که آيا ويرايش فايل macOS.vmx به خوبي صورت گرفته است يا خير.

در انتها بايد به اين نکته‌ي مهم توجه کرد که استفاده از هر سيستم‌عاملي در ماشين‌مجازي تحت هيچ شرايطي ن ميتونه تجربه‌ي واقعي از کار با آن سيستم‌عامل در سخت‌افزار واقعي را به کاربر منتقل کند.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين