آموزش ساخت امضاي الکترونيکي

بازدید: 72
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

امضاي الکترونيکي رايج‌ترين نوع امضاي آنلاين است که به‌عنوان نمادها يا ساير داده‌ها به‌صورت ديجيتالي تعريف مي‌شود؛ اين امضا به‌نشانه تأييد قصد فرستنده براي امضا‌ي سند به استاد الکترونيکي متصل مي‌‌شود. امضاي ديجيتال کمي پيچيده‌تر از امضاي الکترونيکي است و به‌عنوان يک طرح رياضي براي نشان دادن صحت و راستي‌آزمايي پيام‌‌ها يا اسناد ديجيتالي و يک امضاي الکترونيکي تعريف مي‌شود. در اصل يک امضاي ديجيتالي نوعي امضاي الکترونيکي با ايمني بالاتر است. وقتي سندي را با امضاي ديجيتالي امضا مي‌کنيد، امضا اثر انگشتي از سند را به هويت شما پيوند مي‌دهد سپس اين اطلاعات به‌طور دائم در سند جاسازي مي‌شوند و امکان دست‌کاري در آن وجود ندارد.

از طرف ديگر امضاهاي الکترونيکي به‌دليل سادگي در استفاده در ميان مردم بسيار پرطرفدار هستند. براي ثبت امضاي روي يک سند به شکل امضاي الکترونيکي مي‌توانيد از ماوس يا انگشت خود (روي يک صفحه لمسي) کمک بگيريد و همان امضاي معمولي خود را روي سند بکشيد. امضاهاي الکترونيکي به اندازه امضاي ديجيتال قابل اطمينان نيستند؛ زيرا فاقد رمزنگاري امن هستند، اين فناوري همان چيزي است که امضا را به هويت امضا‌کننده و زمان امضاي سند مرتبط مي‌کند. امضاهاي الکترونيکي تصويري هستند که روي سند قرار مي‌گيرند و اگه کسي پس از امضاي سند آن را دست‌کاري کند، اين موضوع تقريبا قابل اثبات و نمايش نخواهد بود.

امضاهاي الکترونيکي با امنيت کمتر اما تنظيم بسيار آسان‌تر به شما امکان مي‌دهند اسناد را امضا و امضا‌کننده را تأييد اعتبار کنيد. اگه در انتخاب بين امضاي ديجيتال و امضا‌ي الکترونيکي مردد هستيد بايد ببينيد که شرکت شما يا سند مدنظرتان به کدام يک نياز دارد؟

به‌دليل افزايش سطح امنيت، دولت و صنايع خدمات درماني از يوزرهاي اصلي امضاي ديجيتال هستند. براي استفاده از امضاي ديجيتال نياز به تأييد هويت داريد؛ زيرا معمولا از اين نوع امضا در اسناد حساس و قانوني استفاده مي‌شود.

ا حالا که با تفاوت امضاي ديجيتال و امضا‌ي الکترونيکي آشنا شديد، زمان آن رسيده است که تصميم بگيريد به کدام يک نياز داريد. براي اسناد معمولي و کارهاي روزمره، استفاده از امضاي الکترونيکي کفايت مي‌کند و اغلب افراد به اين نوع امضا نياز پيدا مي‌کنند. درادامه اين مطب شما را با انواع روش‌هاي ساخت امضاي الکترونيکي در ويندوز، مک، دستگاه‌هاي اندرويدي و iOS آشنا خواهيم کرد. با ايران ديتا نوين  همراه باشيد.

امضاي الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

يوزرهاي ويندوز مي‌توانند براي ايجاد امضاي الکترونيکي از Adobe Acrobat Reader DC استفاده کنند. ادوبي آکروبات به شما اين امکان را مي‌دهد که اسناد آنلاين خود را مديريت کنيد و اسناد امضاشده آنلاين بسازيد. به کمک مولد امضاي موجود در Adobe Sign نيز مي‌توانيد اسناد را امضا و سپس ارسال کنيد. ايجاد امضا ميتونه با کشيدن، تايپ کردن و آپلود تصوير آن صورت بگيرد. پس از ايجاد امضا با کليک روي گزينه Sign مي‌توانيد آن را داخل سند جاي‌گذاري کنيد. براي امضا کردن اسناد در ادوبي آکروبات ريدر، پس از دانلود و نصب آن، مراحل زير را دنبال کنيد:

 • در پنجره اصلي ادوبي آکروبات، با کليک روي گزينه Fill & Sign و انتخاب Select a File مي‌توانيد سند مدنظر خود را باز کنيد. همچنين مي‌‌توانيد اول سند را باز و سپس گزينه Fill & Sign را انتخاب کنيد.

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

 • يک پنجره جديد باز مي‌شود و از شما مي‌پرسد که مي‌خواهيد چه کار کنيد؟ روي دکمه Fill and sign بزنيد .

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

 • پس از اينکه سند شما باز شد از نوار بالاي آن روي Sign کليک و سپس Add Signature را انتخاب کنيد. اگه قبلا امضايي را اضافه کرده‌ايد، درصورت تمايل مي‌توانيد از گزينه Add Initials براي ذخيره امضاي دوم استفاده کنيد.

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

 • يک پنجره پاپ‌آپ باز مي‌شود که به شما سه گزينه براي ثبت امضا ارائه مي‌دهد:
 • گزينه type: به کمک آن مي‌توانيد نام خود را تايپ کرده و سپس از ميان فونت‌هاي شبه‌دست‌نويس موجود در ادوبي آکروبات، يکي را انتخاب کنيد.
 • گزينه draw: به کمک اين گزينه مي‌توانيد امضاي خود را روي تاچ‌پد يا مستقيما روي صفحه لمسي بکشيد.
 • گزينه image: مي‌توانيد يک تصوير از امضاي دستي خود را آپلود کنيد.

اگه مي‌خواهيد از اين امضا براي سندهاي بعدي استفاده کنيد بايد گزينه Save signature را تيک بزنيد و سپس روي دکمه Apply بزنيد .

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

 • حالا مي‌توانيد امضا را در هر قسمت از سند که نياز بود، جاي‌گذاري کنيد. درصورت نياز مي‌توانيد اندازه و محل امضا را تغيير بدي .

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

 • از اين پس هر زمان که نياز بود، مي‌توانيد سند خود را با ادوبي آکروبات باز و با کليک روي گزينه Sign آن را امضا کنيد.

امضا الکترونيکي در ويندوز با Adobe Acrobat Reader

آکروبات ريدر، محدوديتي در امضاي اسناد ايجاد نمي‌کند؛ اما اگه مي‌خواهيد يک فايل PDF ايجاد کنيد يا آن را به فرمت ديگري تغيير بدي بايد از نسخه Pro آن کمک بگيريد.

امضاي الکترونيکي در ويندوز با مايکروسافت Word

مايکروسافت ورد، نرم‌افزار شناخته‌شده پردازش کلمات است که در سراسر جهان توسط مشاغل و افراد براي ايجاد و ويرايش اسناد استفاده مي‌شود. از آنجا که افراد و مشاغل معمولا بيشتر کارهاي خود را با برنامه ورد انجام مي‌دهند، بهتر است براي افزايش سرعت پردازش اسناد، از همين برنامه براي امضاي الکترونيکي استفاده کرد.

مراحل زير را براي اضافه کردن امضاي الکترونيکي به يک سند مايکروسافت ورد، دنبال کنيد. دقت داشته باشيد که اين مراحل به‌طور حتم در نسخه‌هاي مايکروسافت ورد ۲۰۰۷، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳، ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و Office 365 قابل اجراست؛ اما ممکن است در نسخه‌هاي ديگر وجود نداشته باشد.

 • وقتي سندي که به امضا نيار دارد را باز مي‌کنيد، يک نوار هشدار زرد به شما اخطار مي‌دهد که اين سند بايد امضا شود. روي محل امضا راست بزنيد .
 • از منو گزينه Sign را انتخاب کنيد. براي افزودن نسخه چاپي امضاي خود، نامتان را در کادر کنار X تايپ کنيد. براي انتخاب تصويري از امضاي نوشته‌شده خود، روي Select Image بزنيد . محل فايل تصويري امضا را پيدا و با کليک روي Select آن را انتخاب کنيد.
 • درصورت استفاده از کامپيوتر و تبلت مي‌توانيد با کمک ويژگي inking براي افزودن امضاي دست‌نويس، نام خود را در کادري که کنار X قرار دارد، امضا کنيد. روي Sign بزنيد تا دکمه Signatures در پايين سندتان اضافه شود.

امضاي الکترونيکي در مک با Preview

خوشبختانه به کمک ابزار موجود در macOS يعني Preview مي‌توانيد اسناد را به‌سرعت و بادقت امضا کنيد. براي درج امضا در Preview مي‌توانيد به کمک يک انگشت، امضاي خود را روي ترک‌پد بکشيد. در مک‌بوک‌هاي جديدتر که از فناوري فورس تاچ استفاده مي‌کنند، به‌دليل حساسيت به فشار، مي‌توان امضاي دقيق‌تر و بهتري ارائه داد. اگه از يک iMac فاقد ترک‌پد استفاده مي‌کنيد يا روش‌هاي قديمي بيشتر مورداستقبال شما هستند، مي‌توانيد روي يک تکه کاغذ، امضا و سپس آن را به کمک وب‌کم، اسکن کنيد. براي امضاي سند در preview، مراحل زير را دنبال کنيد:

 • سند PDF مدنظرتان را با Preview باز کنيد. معمولا Preview اپ ديفالت براي باز کردن اينگونه اسناد است.
 • روي دکمه Show Markup Toolbar کليک و سپس از نوار ابزاري که ظاهر مي‌شود، Sign را انتخاب کنيد.

امضا الکترونيکي در مک با Preview

 • از شما خواسته مي‌شود با کشيدن انگشت خود روي ترک‌پد يا با امضاي يک کاغذ و اسکن آن با وب‌کم، يک امضا ايجاد کنيد. با يک‌بار درج امضا، Preview آن را براي هميشه به خاطر مي‌سپارد.
 • پس از ثبت امضا، مي‌توانيد ازطريق منو Sign به آن دسترسي‌ داشته باشيد. امضا به شکل يک فايل تصويري در سند ظاهر مي‌شود که مي‌توان اندازه و موقعيت آن را بنابر نوع سند، تغيير داد.

امضا الکترونيکي در مک با Preview

ساير گزينه‌هاي موجود در نوار ابزار به شما امکان مي‌دهد متن را تايپ کنيد ، اشکال را روي سند بکشيد و درصورت لزوم فرم‌ها را پر کنيد.

 • پس از اتمام کار، روي File و سپس Save بزنيد تا امضا در سند شما ذخيره شود. همچنين مي‌توانيد پس از انتخاب File روي Duplicate بزنيد تا فايل اصلي دست‌نخورده باقي بماند و يک کپي امضاشده از سند در سيستم، ذخيره شود.

درصورت تمايل مي‌توانيد از Adobe Reader DC براي امضا کردن اسناد در مک، کمک بگيريد. مراحل درج امضا با اين برنامه در مک، شبيه به ويندوز است؛ بنابراين مي‌توانيد مراحلي را که در بالا به شما توضيح داديم را دنبال کنيد.

امضاي الکترونيکي در آيفون و آيپد

درج امضا در اپ Mail

در آيفون يا آيپد، مي‌توانيد اسناد را با استفاده از ويژگي نشانه‌گذاري در برنامه Mail امضا کنيد. اگه از مک و برنامه Preview براي امضاي اسناد استفاده مي‌کنيد، امضاي شما از مک با آيفون يا آيپدتان همگام‌سازي مي‌شود پس ديگر نيازي نيست که دوباره امضاي خود را ايجاد کنيد. استفاده از اين ويژگي راحت است؛ اما فقط درصورتي کاربرد دارد که بخواهيد اسناد را در برنامه Mail امضا کنيد. براي مثال، ممکن است يک سند PDF ازطريق ايميل برايتان فرستاده شود و لازم باشد که شما بلافاصله آن را امضا و ارسال کنيد. اگه در چنين شرايطي قرار گرفتيد، مراحل زير را دنبال کنيد:

 • ابتدا PDF پيوست‌شده به ايميل را لمس کنيد و پس از مشاهده آن روي آيکون Markup and Reply در گوشه پاييني سمت راست صفحه بزنيد .

درج  امضا در اپ Mail

 • با ضربه‌زدن روي دکمه امضا در گوشه پاييني سمت راست صفحه مي‌توانيد به فايل، امضا اضافه کنيد. درصورت تمايل مي‌توانيد متن را تايپ کرده و روي سند نقاشي کنيد.
 • وقتي روي Done ضربه مي‌زنيد، اپ Mail به‌طور خودکار يک ايميل با پيوست سند امضا‌شده ايجاد خواهد کرد. شما مي‌توانيد متن مدنظر را در ايميل وارد کرده و سپس آن را ارسال کنيد.

درج  امضا در اپ Mail

اگه چه اين کار بسيار ساده است اما فقط در برنامه Mail قابل اجرا و بسيار محدود است. اگه مي‌خواهيد اين کار را ازطريق برنامه ديگري انجام بدي بايد از يک برنامه امضاي شخص سوم استفاده کنيد.

درج امضا با اپ Adobe Fill & Sign

اپ Adobe Fill & Sign، برنامه مناسبي است که به يوزرهاي اجازه مي‌دهد، تعداد نامحدودي از اسناد را به‌صورت رايگان امضا کنند. اين اپ قادر است که تصاوير اسناد کاغذي را با دوربين ثبت کند، بنابراين يوزرهاي مي‌توانند نسخه‌هاي ديجيتالي فرم‌هاي کاغذي را ايجاد کنيد. شما مي‌توانيد به کمک انگشتتان يا قلم، امضاي خود را روي صفحه لمسي بکشيد. براي استفاده از اپ Fill & Sign مراحل زير را دنبال کنيد:

 • ابتدا سند مدنظر خود را پيدا کرده و با انتخاب گزينه Share آن را در اپ Fill & Sign باز و سپس با کليک روي دکمه signature آن را امضا کنيد. پس از اتمام کار، براي ارسال سند به يک برنامه ديگر، گزينه Share را لمس کنيد.

درج  امضا با اپ Adobe Fill & Sign

اگه به‌دنبال گزينه‌هاي بيشتري هستيد و اپ Fill & Sign برايتان کافي نيست، مي‌توانيد از اپ SignNow استفاده کنيد. به کمک اپ SignNow مي‌توانيد ماهيانه پنج سند را به‌صورت رايگان امضا کنيد.

امضاي اسناد در اندرويد

يوزرهاي اندرويد مي‌توانند از اپ‌هاي شخص سوم براي درج امضا در اسناد استفاده کنند. اپ Adobe Fill & Sign رابط کاربري ساده‌اي دارد که استفاده از آن را براي يوزرهاي آسان کرده است. هرچند اين برنامه، ويژگي‌هاي فراواني ندارد؛ اما ويژگي‌هاي ارائه‌شده در آن تقريبا کافي هستند:

 • امکان عکس‌گرفتن از امضا
 • ضميمه کردن عکس‌ها به PDF و ذخيره اسناد امضا‌شده
 • مشاهده فايل‌هاي PDF امضا‌شده، ايميل کردن و به‌اشتراک‌گذاشتن اسناد امضا‌شده
 • استفاده از AcroFields براي امضاي PDFها

استفاده از اپ‌هاي ايجاد و درج امضاي الکترونيکي در دستگاه‌هاي اندرويدي ساده است و شما به‌راحتي مي‌توانيد اين کار را انجام بدي . شما همچنين مي‌توانيد با توجه به نيازهاي خود از يکي از اپ‌هاي زير استفاده کنيد:

اپ DocuSign: مناسب براي کسب‌وکارهايي که روزانه بايد اسناد زيادي را امضا کنند.

اپ Hellosign: مناسب براي يکپارچه‌سازي با ذخيره‌سازي ابري

اپ SignNow: براي تيم‌هاي کوچک

اپ Signature Maker: براي درج امضاي ساده در اندرويد

***

اميدواريم اين مطلب مورد استفاده شما قرار بگيرد. اگه اپ‌ها و روش‌هاي بهتري را براي ايجاد و ساخت امضاي الکترونيکي مي‌شناسيد، آن را با ما و يوزرهاي ايران ديتا نوين در ميان بگذاريد.

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين