آموزش ذخيره‌ کردن تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

بازدید: 104
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1400

فرمت اختصاصي تصوير گوگل (WebP) مسلماً بهتر از فرمت استاندارد JPG يا PNG است. حجم فايل در اين فرمت نسبت به JPG بسيار کمتر است و ميتونه بدون افت کيفيت زياد از ويژگي پس‌زمينه شفاف PNG نيز پشتيباني کند. امروزه بسياري از وب‌سايت‌ها از جمله يوتيوب‌، گوگل پلي و اپ اندرويد فيسبوک از اين فرمت استفاده مي‌کنند.

با تمام اين مزيت‌ها هنوز بسياري از اپ‌ها و برنامه‌هاي مختلف مثل اپ‌هاي ويرايش تصوير، از اين فرمت پشتيباني نمي‌کنند، براي همين در اين مطلب قصد داريم به آموزش روش‌هاي ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG بپردازيم. با ايران ديتا نوين  همراه باشيد.

ويرايش URL تصوير

اين روش، بهترين راه ذخيره‌ي دستي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG است. تصاوير WebP آنلاين معمولاً در هر دو فرمت WebP و JPG/PNG در دسترس هستند؛ زيرا بعضي مرورگرها مثل سافاري و فايرفاکس از فرمت WebP پشتيباني نمي‌کنند؛ بنابراين در اين مرورگرها، تصوير با فرمت JPG يا PNG بارگذاري مي‌شود. با يک ترفند ساده مي‌توانيد تصوير را به‌ جاي فرمت WebP با فرمت JPG يا PNG بارگذاري کنيد. براي اين کار مراحل زير را دنبال کنيد:

 • روي تصوير، راست کليک و گزينه‌ي Copy image address را انتخاب کنيد.

 • حالا اين آدرس را در يک صفحه‌ي جديد، پيست و سه حرف آخر آن را حذف کنيد و اينتر بزنيد. با حذف rw- از انتهاي آدرس، تصوير با فرمت JPG/PNG بارگذاري مي‌شود.
 • براي ذخيره‌ي تصوير مانند هميشه روي آن راست‌ کليک و گزينه‌‌ي Save image as را انتخاب کنيد.

استفاده از افزونه کروم

اگه از مرورگر گوگل کروم استفاده مي‌کنيد، مي‌توانيد با دانلود افزونه‌ي Save Image As PNG يک گزينه به منو براي ذخيره‌ي فايل با فرمت WebP اضافه کنيد. براي اين کار مراحل زير را دنبال کنيد:

 • از فروشگاه گوگل‌ پلي، افزونه‌ي Save Image As PNG را دانلود کنيد.
 • روي عکس مورد نظر که فرمت WebP دارد، راست‌ کليک و گزينه‌ي جديد Save Image As PNG را انتخاب کنيد تا تصوير با فرمت PNG در کامپيوتر ذخيره شود.

به کمک اين اکستنشن مي‌توانيد تصاوير را با فرمت PNG دانلود کنيد؛ اما اگه به تصوير JPG نياز داريد، بايد از يک برنامه‌ي تبديل فرمت استفاده کنيد.

يوزرهاي مرورگر اپرا مي‌توانند از اين افزونه استفاده کنند؛ اما پيش از آن بايد افزونه‌ي Install Chrome Extensions را دانلود و نصب کنند. اين افزونه به يوزرهاي مرورگر اپرا اجازه مي‌دهد بيشتر افزونه‌هاي مرورگر کروم را دانلود کنند.

استفاده از مرورگر‌هايي‌ که از فرمت WebP استفاده نمي‌کنند

در حال حاضر مرورگرهاي کروم و اپرا از فرمت WebP پشتيباني مي‌کنند؛ اما همان‌طور که گفتيم، وب‌سايت‌ها تصاوير WebP را معمولاً در هر دو فرمت WebP و JPG/PNG آپلود مي‌کنند تا تمام مرورگرها قادر به باز کردن تصاوير باشند. بنابراين براي دريافت تصاوير با فرمت JPG يا PNG مي‌‌توانيد از مرورگري که فرمت WebP را پشتيباني نمي‌کند استفاده‌ کنيد. براي اين کار مي‌توانيد از مرورگرهايي مثل فايرفاکس، سافاري، اينترنت اکسپلورر و مايکروسافت اج کمک بگيريد.

اگه مي‌خواهيد در مرورگر مورد علاقه‌ي خود تصاوير را با فرمت مورد نظر دانلود کنيد، روش بعد را امتحان کنيد.

تغيير يوزر ايجنت

تغيير يوزر ايجنت (User Agent) يعني به وب‌سايتي که مشاهده مي‌کنيد، اطلاعات نادرست از مرورگر، سيستم عامل و دستگاه مورد استفاده خود ارسال کنيد. خوشبختانه مي‌توانيد با نصب يک افزونه، کاري کنيد تا وب‌سايت‌ها فکر کنند با مرورگري که از فرمت WebP پشتيباني نمي‌کند، وارد شده‌ايد. براي مرورگر کروم، افزونه‌ي User-Agent Switcher for Chrome گزينه‌‌ي مناسبي است.

 • پس از نصب افزونه، روي آيکون آن در نوار آدرس بزنيد .
 • فهرستي از يوزر ايجنت‌هاي موجود به شما نشان داده  ميشه . يکي از مرورگرها مانند اپرا يا سافاري را انتخاب کنيد.

 • وب‌سايت را رفرش کنيد تا تصاوير با فرمت JPG/PNG برايتان بارگذاري شوند.

تغيير فرمت آنلاين تصاوير

پس از دانلود تصوير با فرمت WebP، با مراجعه به مبدل‌هاي آنلاين مي‌توانيد فرمت آن را تغيير بدي . اگه دوست نداريد روش‌هاي بالا را دنبال کنيد، مي‌‌توانيد به يکباره تمام تصاوير WebP را روي کامپيوتر ذخيره کنيد و سپس به کمک يک مبدل آنلاين، فرمت آن‌ها را تغيير بدي . براي اين کار مي‌توانيد به وب‌سايت Zamzar برويد.

 • پس از ورود به Zamzar روي دکمه‌ي Upload کليک و فايل‌هاي تصويري مورد نظر را انتخاب کنيد و دکمه‌‌ي Open را بزنيد. همچنين مي‌توانيد فايل‌ها را از کامپيوتر انتخاب و سپس در تب اين وب‌سايت رها کنيد.

ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

 • روي Choose Format کليک و از منوي کشويي، فرمت دلخواه را انتخاب کنيد.
 • روي Convert Now بزنيد .
 • بسته به اندازه فايل‌ها، تبديل فرمت فقط بايد چند ثانيه طول بکشد. پس از تبديل، به صفحه‌ي دانلود هدايت مي شويد . در اينجا، روي دکمه‌ي Download بزنيد ‌.

ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

 • پس از انتخاب محل ذخيره‌ي تصوير جديد، روي Save بزنيد .

ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

براي مشاهده‌ي تصوير کافي است به فولدري که انتخاب کرده‌ايد، برويد.

نصب اپ‌هاي مبدل فرمت

اگه دوست داريد براي راحتي کار به‌جاي مراجعه به وب‌سايت‌هاي مبدل فرمت از يک برنامه‌ي دسکتاپ کمک بگيريد، برنامه‌ي رايگان XnConverter گزينه مناسبي است که ويژگي‌هاي زيادي دارد. اين اپ براي يوزرهاي ويندوز، لينوکس و macOS در دسترس است. به کمک XnConverter مي‌توانيد فرمت تعداد زيادي تصوير را به يکباره تغيير بدي .

 • پس از دانلود و نصب برنامه XnConverter، آن را اجرا کنيد.
 • در تب Input روي گزينه‌ي Add files کليک و سپس تصاوير مورد نظر را انتخاب کنيد.

XnConverter /ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

 • به تب Output برويد. در اين تب گزينه‌ها و امکانات زيادي وجود دارد که مي‌‌توانيد در صورت تمايل و نياز، آن‌ها را تغيير بدي ؛ اما در اينجا کافي است فرمت دلخواهتان را انتخاب کنيد. براي تعيين کيفيت مي‌‌توانيد به گزينه‌ي Settings برويد.

XnConverter /ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

پس از اينکه تنظيمات خود را وارد کرديد، روي دکمه‌ي Convert بزنيد تا فرمت تصاوير به فرمت مورد نظر تبديل و در يک محل مشخص، ذخيره شوند.

XnConverter /ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

استفاده از مايکروسافت Paint

اگه از ويندوز ۱۰ استفاده مي‌کنيد و نمي‌خواهيد از برنامه‌ها و افزونه‌ها کمک بگيريد، مي‌توانيد تصاوير با فرمت WebP را با مايکروسافت پينت باز کنيد. paint ميتونه تصاوير را با فرمت‌هاي JPEG ،GIF ،BMP ،TIFF و چند فرمت ديگر ذخيره کند. براي اين کار مراحل زير را دنبال کنيد:

 • روي تصوير راست‌ بزنيد ، نشانگر ماوس را روي Open With ببريد و سپس گزينه‌‌ي Paint را انتخاب کنيد.

استفاده از مايکروسافت Paint/ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

 • پس از اينکه تصوير در پينت باز شد، از نوار بالاي برنامه به File برويد و روي گزينه‌ي Save As بزنيد تا بتوانيد تصوير را با فرمت دلخواه در کامپيوتر ذخيره کنيد.

استفاده از مايکروسافت Paint/ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

 • در نهايت روي دکمه‌ي Save بزنيد.

استفاده از مايکروسافت Paint/ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

استفاده از خط فرمان

گوگل ابزارهايي براي رمزگذاري، رمزگشايي و مشاهده فايل‌هاي WebP در سيستم‌هاي ويندوز، لينوکس و Mac OS X ارائه داده است. استفاده از خط فرمان يک روش پيشرفته و براي يکپارچه‌سازي برنامه‌ها و وب‌سايت عالي است؛ اما اگه دوست داريد نحوه استفاده از ابزار خط فرمان را بدانيد، مراحل زير را دنبال کنيد.

 • بسته به نوع سيستم‌عامل، براي دانلود کتابخانه‌ها به وب‌سايت WebP گوگل مراجعه و سپس فايل‌ها را در کامپيوتر از حالت فشرده خارج کنيد. 
 • براي تبديل فرمت تصاوير، خط فرمان را در فولدري که فايل‌هاي WebP. در آن قرار دارد، باز کنيد. براي تغيير دايرکتوري بايد از دستور cd استفاده کنيد. دستور
 • cd C:usersNAMEPictures را در خط فرمان وارد و به‌جاي واژه‌ي NAME نام کاربري ويندوزتان را تايپ کنيد.
 • اگه پوشه‌ي bin را نگاه کنيد، تعدادي فايل با پسوند exe. خواهيد ديد. براي رمزگشايي (تبديل)  يک تصوير WebP از دستور dwebp.exe استفاده مي‌شود. ترکيب اين دستور چيزي شبيه به عبارت C:PathTodwebp.exe inputFile.WebP -o outputFile است. توجه داشته باشيد که به‌جاي outputFile بايد نام تصوير مورد نظر را قرار بدي .

Using the Command Line

 • فايل به‌طور خودکار با فرمت‌ PNG ذخيره  ميشه . در اين دستور، فرمت فايل نهايي را مشخص نکرديم؛ اما مي‌توانيد اين فرمت را تغيير بدي . براي مثال، براي تغيير فرمت فايل به JPEG، پسوند jpeg‌. را در انتهاي outputFile قرار بدي .

استفاده از خط فرمان/ ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG

پس از اينکه سيستم، فرمت تصوير را تغيير داد مي‌توانيد با مراجعه به محل ذخيره، تصوير را با برنامه‌ي دلخواهتان باز کنيد.

***

اميدواريم مطلب بالا مورد استفاده‌ي شما قرار بگيرد. اگه روش‌ بهتري براي ذخيره‌ي تصاوير WebP با فرمت JPG و PNG مي‌شناسيد، آن را با ما و يوزرهاي ايران ديتا نوين به اشتراک بگذاريد.

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين