آموزش تصويري نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

بازدید: 84
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

مدت  زيادي از اولين‌ حضور ويندوز ۳.۱ مي‌گذرد و در حال حاضر نسخه‌هاي جديدتر آن با امکانات بسيار بيشتري در اختيار يوزرهاي قرار دارد؛ اما اگه دوست داريد به ياد قديم باز هم با اين ويندوز کار کنيد اما نمي‌دانيد چطوري مي‌توان اين کار را انجام داد، اين مطلب را از دست ندهيد.

به گزارش Howtogeek، توسط شبيه‌ساز MS-DOS موجود در اپ استور که iDOS 2 نام دارد، مي‌توانيد روي آيپد خود ويندوز ۳.۱ نصب کنيد؛ سپس بازي‌هاي کلاسيک ويندوز را انجام بدي يا به‌راحتي دوستان خود را شگفت‌زده کنيد. در اين مطلب نحوه نصب iDOS 2 آورده شده است.

iDOS 2

اخيراً هري مک کراکن، ويراستار FastCompany، در توييتر اعلام کرده که در حال آزمايش ويندوز ۳.۱ روي آيپد است. به لطف تلاش او ا حالا مي‌توان از اين ويندوز روي آيپد استفاده کرد.

براي اجراي ويندوز ۳.۱ در آيپد، بايد اپليکيشني به نام iDOS 2 را خريداري کنيد که در اپ استور موجود است. در حال حاضر اين اپليکيشن ۴٫۹۹ دلار قيمت دارد که با توجه به آنچه ميتونه انجام بدهد، رقم معقولي به نظر مي‌رسد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

iDOS سابقه زياد خوبي در اپ استور ندارد. اگه به ياد داشته باشيد، در سال ۲۰۱۰ نسخه قبلي اين اپليکيشن توسط اپل از اپ استور حذف شد؛ زيرا به افراد امکان مي‌داد کدهاي تأييدنشده‌اي که از طريق iTunes بارگيري شده‌ بودند اجرا کنند. سال گذشته، توسعه‌دهنده اين اپليکيشن آن را به‌گونه‌اي تغيير داد که براي دسترسي به فايل‌هاي داس از iCloud يا اپ File کمک بگيرد و اپل iDOS را بعد از اين اصلاحات تأييد کرد. از آن زمان، مي‌توان نام اين اپليکيشن را در فهرست اپ استور مشاهده کرد و اميدواريم شرايط در همين وضعيت باقي بماند.

پس از خريد و نصب iDOS 2 در آيپد، يک بار آن را اجرا کنيد تا مطمئن شويد پوشه‌هاي مورد نياز براي کار در اپ Files ايجاد شده است. پس از اجرا، اين اپليکيشن پوشه‌اي به نام iDOS در قسمت On My iPad ايجاد مي‌کند؛ اين پوشه مهم است.

قبل از رفتن به مراحل راه‌اندازي ويندوز که در ادامه آمده، ممکن است بخواهيد با نحوه کار iDOS آشنا شويد. در جهت عمودي، پنجره‌اي در بالاي صفحه مشاهده مي‌کنيد که شامل خروجي فيلم دستگاه شبيه‌سازي‌شده MS-DOS است. در زير آن، يک نوار ابزار مشاهده خواهيد کرد که به شما امکان مي‌دهد تصاوير ديسک را بارگيري کنيد ( اگه روي درايو فلاپي ضربه بزنيد)، سرعت شبيه‌سازي DOSBox را بررسي کنيد (يک جعبه سياه با شماره‌هاي سبز) و از صفحه عکس بگيريد يا تنظيمات را تغيير بدي (با ضربه زدن به دکمه پاور).

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

در پايين صفحه، کيبوردي مشاهده خواهيد کرد که به شما امکان مي‌دهد هر آنچه مي‌خواهيد، در دستگاه MS-DOS تايپ کنيد. اگه آيپد خود را به‌صورت افقي برگردانيد، نمايشگر MS-DOS تمام صفحه را اشغال مي‌کند و مي‌توانيد هر بار که بخواهيد، با ضربه زدن به مرکز بالاي صفحه، نوار ابزاري را باز کنيد که به شما امکان مي‌دهد به گزينه‌هاي صفحه‌کليد، ماوس و گيم‌پد دسترسي پيدا کنيد.

تنظيم صفحه‌کليد و ماوس بلوتوثي

بعد از نصب iDOS 2 ممکن است بخواهيد از آن با ماوس و صفحه‌کليد سخت‌افزاري استفاده کنيد. خوشبختانه تا زماني که از iPadOS 13 يا بالاتر استفاده مي‌کنيد، انجام چنين کاري آسان است. کافي است به قسمت Settings > Bluetooth مراجعه و صفحه‌کليد و ماوس بلوتوث مورد علاقه خود را جفت کنيد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

اگه در جفت کردن صفحه‌کليد بلوتوثي با iDOS 2 مشکلي داريد، منوي تنظيمات را باز کنيد و به قسمت Accessibility> Keyboards برويد و گزينه Full Keyboard Access را غير اکتيو کنيد. اگه اين کار کمکي نکرد، همچنان مي‌توانيد از iDOS 2 با صفحه‌کليد مجازي روي صفحه استفاده کنيد.

دريافت و آماده‌سازي فايل‌هاي نصبي ويندوز ۳.۱

انجام کارهاي مربوط به اين قسمت کمي مشکل است؛ براي نصب ويندوز ۳.۱ در iDOS 2، بايد به‌نوعي فايل‌هاي نصب آن را در آيپد کپي کنيد. خبر خوب اين است که در صورت داشتن فلاپي‌ديسک نصب اصلي ويندوز ۳.۱، يک راه کاملا قانوني براي اين کار وجود دارد؛ با کپي کردن همه فايل‌ها از روي فلاپي‌ ديسک و قرار دادن آن‌ها در يک پوشه اين مرحله به پايان مي‌رسد. اگه صاحب ديسک‌هاي مذکور باشيد، مجوز استفاده از ويندوز ۳.۱ را داريد. همچنين ممکن است بتوانيد فايل‌هاي نصبي را در جايي از وب پيدا کنيد.

به هر طريقي که به ديسک‌هاي نصبي دسترسي پيدا کرديد، محتويات هر کدام را در يک دايرکتوري کپي کنيد که احتمالاً براي انجام اين کار به دستگاه ديگري مانند رايانه شخصي يا مک نياز پيدا خواهيد کرد. در رايانه شخصي، WinImage يا 7-Zip ميتونه فايل‌ها را از ديسک‌ايميج استخراج کند. در مثال ما، همه فايل‌هاي نصب کپي‌شده از هفت ديسک نصب مختلف ويندوز ۳.۱ در پوشه‌اي به نام w3setup قرار داده شد. 

کپي کردن فايل‌هاي نصبي ويندوز ۳.۱ در آيپد

هنگامي که همه فايل‌هاي نصب ويندوز ۳.۱ را در يک پوشه قرار داديد، بايد w3setup را در فولدر iDOS 2 واقع در اپ Files کپي کنيد. راه‌هاي زيادي براي انجام دادن اين کار وجود دارد.

يک راه اين است که آيپد را به مک متصل کنيد و سپس آن را در نوار کناري Finder قرار بدي و روي Files بزنيد . سپس پوشه w3setup را از Finder يا دسکتاپ، روي iDOS واقع در فهرست Files بکشيد.

(در رايانه شخصي ويندوزي مي‌توانيد iTunes را نصب و از iTunes File Sharing براي اين کار استفاده کنيد.)

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

همچنين مي‌توانيد از iCloud Drive، دراپ‌باکس يا سرويس ذخيره‌سازي ابري ديگري به‌عنوان واسطه استفاده کنيد. پس از انتقال فايل‌ها به آيپد، از اپ Files براي کپي کردن پوشه w3setup در iDOS استفاده کنيد.

نصب ويندوز در iDOS 2

تا زماني که محتويات ديسک نصب ويندوز ۳.۱ را در پوشه w3setup داريد، نصب ويندوز ۳.۱ در iDOS 2 آسان است. هر آنچه در پوشه iDOS واقع در Files قرار مي‌دهيد، به‌طور خودکار به محتواي درايور MS-DOS C تبديل مي‌شود.

براي شروع نصب ويندوز، iDOS 2 را اجرا و با استفاده از صفحه‌کليد (واقعي يا مجازي)، w3setup setup را در C:> prompt تايپ کنيد و اينتر بزنيد. صفحه نصب آبي را مشاهده خواهيد کرد که مي‌گويد: ‌«به صفحه راه‌اندازي خوش آمديد.»

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

اينتر را فشار بدي و سپس با فشار دادن دوباره آن، Express Setup را در صفحه بعدي انتخاب کنيد. Windows Setup شروع به کپي کردن فايل‌ها از پوشه w3setup در پوشه جديدي به نام C: WINDOWS مي‌کند.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

پس از چند لحظه، تنظيمات از حالت کاراکتر MS-DOS با پس‌زمينه آبي به صفحه نصب گرافيکي به سبک ويندوز 3.x تغيير مي‌کند. در اين مرحله، ماوس بايد اکتيو شده باشد و شما مي‌توانيد نشانگر آن را در اطراف صفحه جا‌به‌جا کنيد. وقتي نام شما پرسيده مي‌شود، هرچه دوست داريد تايپ و روي Continue بزنيد يا دو بار اينتر بزنيد. نصب ادامه خواهد يافت.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

بعد از کپي کردن همه فايل‌ها، Windows Setup ممکن است بخواهد تنظيمات چاپگر را انجام بدي . گزينه No Printer Attached را انتخاب و Install را بزنيد . اگه از شما سؤال شد که آيا دوست داريد آموزش اين بخش را تماشا کنيد، براي رد شدن از اين مرحله گزينه Skip Tutorial را انتخاب کنيد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

و در آخر، مشاهده خواهيد کرد که پنجره Exit Windows Setup  ظاهر مي‌شود. راه‌اندازي مجدد MS-DOS در iDOS 2 کار نمي‌کند؛ بنابراين بايد با استفاده از App Switcher و کشيدن iDOS 2 به سمت بالا آن را ترک کنيد.

اجراي ويندوز ۳.۱ روي آيپد

به محض خارج شدن از iDOS 2، آن را دوباره اجرا کنيد. ا حالا که ويندوز ۳.۱ نصب شده، زمان اجراي آن براي اولين بار فرا رسيده است. در C:> prompt  عبارت Win را تايپ کنيد و اينتر را فشار بدي . بعد از مدت کوتاهي، صفحه ابتدايي ويندوز ۳.۱ را مشاهده خواهيد کرد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

پس از آن، شما در دسکتاپ ويندوز ۳.۱ خواهيد بود. تبريک، شما موفق شديد اين نسخه ويندوز را روي آيپد نصب کنيد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

مي‌توانيد مستقيم به قسمت Games برويد و بازي‌هاي خاطره‌انگيزي مانند Minesweeper را به ياد گذشته اجرا کنيد. اگه احساس هنري داريد، به قسمت Accessories برويد و اپليکيشن Paintbrush را اجرا کنيد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

البته لازم نيست هميشه حاشيه iDOS را در اطراف صفحه مشاهده کنيد. براي حذف آن، کافي است آيپد را به جهت افقي بچرخانيد. با انجام اين کار، تجربه‌اي کاملا خوب و تمام‌صفحه از ويندوز ۳.۱ روي آيپد خواهيد داشت.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

پشتيباني صوتي و بازي‌هاي بيشتر

به‌طور ديفالت ، ويندوز ۳.۱ در آيپد صدا را پخش نمي‌کند؛ مگر اينکه درايور صداي خاصي براي آن نصب کنيد. به منظور انجام اين کار، ابتدا بايد Soundblaster 16 Creative Audio Driver را که در وب‌سايت RGB Classic Games وجود دارد بارگيري کنيد. فايل زيپ را در پوشه‌اي به نام sb استخراج و در پوشه iDOS کپي کنيد.

براي نصب آن، iDOS 2 را اجرا کنيد و در  C:> prompt دستور sbinstall را تايپ و دستورالعمل‌هاي روي صفحه را دنبال کنيد. به ياد داشته باشيد که بايد گزينه Interrupt را از ۵ به ۷ تغيير بدي .

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

اگه مي‌خواهيد بازي‌هاي ويندوز بيشتري داشته باشيد، Internet Archive مکان خوبي براي يافتن آن‌ها است. با استفاده از قابليت اجراي بازي‌هاي مذکور در مرورگر، مي‌توانيد قبل از کپي کردنشان در آيپد، آن‌ها را امتحان کنيد.

مراحل نصب ويندوز ۳.۱ روي آيپد

اگه بازي مورد علاقه خود را در Archive Internet پيدا کرديد، معمولاً مي‌توانيد فايل زيپ مربوط به آن را از نوار کناري سمت راست صفحه پيدا کنيد. فايل مذکور را در رايانه‌ي مک يا ويندوز بارگيري، آن را در پوشه خود استخراج و سپس در فولدر iDOS آيپد کپي کنيد.

با انتخاب File> New> Program Item در Program Manager مي‌توانيد آن را در ويندوز ۳.۱ نصب کنيد. سپس، به دايرکتوري بازي برويد و فايل اصلي EXE يا COM را اجرا کنيد. اگه اين مراحل به نظر شما خسته‌کننده مي‌آيد، بايد بدانيد که درست فکر مي‌کنيد و آن زمان کار با ويندوز به همين شکل بود.

يکي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين بخش‌هاي آموزش امروز اين است که همه کارهاي گفته‌شده را مي‌توانيد در آيفون نيز انجام بدي . فقط به‌ خاطر داشته باشيد که هر زمان ويندوز يا هر اپليکشني ديگري از شما مي‌خواهد رايانه را مجدداً راه اندازي کنيد، بايد iDOS را ببنديد و دوباره اجرا کنيد. 

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين