آموزش تبديل تاريخ ميلادي به تاريخ شمسي در اکسل

بازدید: 82
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

خيلي از ما روزانه ساعت‌هاي زيادي از اکسل استفاده مي‌کنيم؛ ولي يکي از بزرگ‌ترين مشکلاتي که يوزرهاي ايراني با اين برنامه دارند، تبديل تاريخ ميلادي به شمسي است و تا به امروز روش‌‎هاي محدود و گاهي پيچيده‌ براي حل اين مشکل ارائه شده است که هر کدام مشکل خاص خود را دارد؛ اما مايکروسافت بالاخره از نسخه ۲۰۱۶ اکسل اين مشکل را به‌صورت رسمي حل کرد تا يوزرهاي بدون مشکل بتوانند تاريخ ميلادي را به شمسي تبديل کنند.

مطلب ‌هاي مرتبط:

تبديل تاريخ ميلادي به تاريخ شمسي در اکسل از طريق تنظيمات

براي شروع فايل مورد نظر را باز کنيد و تاريخ‌هايي که تصميم داريد از ميلادي به شمسي تبديل کنيد، انتخاب کنيد. بعد از انتخاب تاريخ‌هاي مورد نظر، راست کليک و گزينه‌ي Format cells را انتخاب کنيد.

فرمت سل در اکسل


حالا صفحه زير براي شما نمايش داده مي‌شود. در اين صفحه از تب Number گزينه Date را انتخاب و سپس از بخش :(Locale (Location گزينه‌ي (Persian(Iran را انتخاب کنيد؛ مانند عکس زير:

تنطيمات تاريخ شمسي اکسل


بعد از انتخاب نوع فرمت تاريخ، روي OK بزنيد تا نتيجه اعمال شود.

تبديل تاريخ ميلادي به شمسي در اکسل

تبديل تاريخ ميلادي به تاريخ شمسي در اکسل از طريق کد

اگه تصميم داريد نوع فرمت و ترتيب تاريخ شمسي بصورت «روز/ماه/سال» انتخاب کنيد، بايد بعد از انتخاب سلول يا سلول‌هاي مورد نظر، راست کليک و گزينه‌ي Format cells را انتخاب کنيد.

فرمت سل در اکسل


حالا در صفحه بازشده از تب Number گزينه Date و بعد Custom را انتخاب کنيد و در کادر Type، نوشته‌ي General را با کد زير جايگزين و در نهايت OK کنيد.

[$-fa-IR,16]dd/mm/yyyy;@

تبديل تاريخ ميلادي به شمسي در اکسل با استفاده از کد

نکته بسيار مهمي که بايد به آن توجه کنيد عوض نشدن ماهيت اعداد است. در واقع با اين روش‌ها ماهيت اصلي اعداد که به صورت ميلادي است حفظ مي‌شود و فقط در ظاهر با تاريخ شمسي رو‌به‌رو هستيد. توجه داشته باشيد که روش‌هاي گفته‌شده فقط در نسخه‌ي ۲۰۱۶ به بعد پشتيباني مي‌شود و اگه از نسخه‌هاي قديمي استفاده کنيد با خطا رو‌به‌رو مي شويد .

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين