آموزش تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در اکسل

بازدید: 60
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 21 شهریور 1400

خیلی از ما روزانه ساعت‌های زیادی از اکسل استفاده می‌کنیم؛ ولی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که کاربران ایرانی با این برنامه دارند، تبدیل تاریخ میلادی به شمسی است و تا به امروز روش‌‎های محدود و گاهی پیچیده‌ برای حل این مشکل ارائه شده است که هر کدام مشکل خاص خود را دارد؛ اما مایکروسافت بالاخره از نسخه ۲۰۱۶ اکسل این مشکل را به‌صورت رسمی حل کرد تا کاربران بدون مشکل بتوانند تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنند.

تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در اکسل از طریق تنظیمات

برای شروع فایل مورد نظر را باز کنید و تاریخ‌هایی که تصمیم دارید از میلادی به شمسی تبدیل کنید، انتخاب کنید. بعد از انتخاب تاریخ‌های مورد نظر، راست کلیک و گزینه‌ی Format cells را انتخاب کنید.


حالا صفحه زیر برای شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه از تب Number گزینه Date را انتخاب و سپس از بخش :(Locale (Location گزینه‌ی (Persian(Iran را انتخاب کنید؛ مانند عکس زیر:


بعد از انتخاب نوع فرمت تاریخ، روی OK کلیک کنید تا نتیجه اعمال شود.

تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در اکسل از طریق کد

اگر تصمیم دارید نوع فرمت و ترتیب تاریخ شمسی بصورت «روز/ماه/سال» انتخاب کنید، باید بعد از انتخاب سلول یا سلول‌های مورد نظر، راست کلیک و گزینه‌ی Format cells را انتخاب کنید.


حالا در صفحه بازشده از تب Number گزینه Date و بعد Custom را انتخاب کنید و در کادر Type، نوشته‌ی General را با کد زیر جایگزین و در نهایت OK کنید.

[$-fa-IR,16]dd/mm/yyyy;@

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید عوض نشدن ماهیت اعداد است. در واقع با این روش‌ها ماهیت اصلی اعداد که به صورت میلادی است حفظ می‌شود و فقط در ظاهر با تاریخ شمسی رو‌به‌رو هستید. توجه داشته باشید که روش‌های گفته‌شده فقط در نسخه‌ی ۲۰۱۶ به بعد پشتیبانی می‌شود و اگر از نسخه‌های قدیمی استفاده کنید با خطا رو‌به‌رو خواهید شد.

اطلاعات فایل
  • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

  • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
  • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
  • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
  • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين