آموزش بوت دوگانه ويندوز 11 و ويندوز 10 به دو روش مختلف

بازدید: 83
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400

خيلي از يوزرهاي علاقه دارند ويندوز ۱۱ را قبل از عرضه نهايي نصب و بررسي کنند؛ اما هميشه نگراني‌هاي در زمينه پايداري نسخه‌هاي آزمايشي ويندوز وجود دارد و نصب سيستم عامل آزمايشي به‌عنوان سيستم عامل اصلي منطقي نيست. خوشبختانه راه‌اندازي دوال بوت در ويندوز به اندازه کافي ساده است. تنها چيزي که نياز داريد يک سيستم سازگار با ويندوز ۱۱ و فايل ISO ويندوز است. در اين مطلب به دو روش مختلف دوال بوت ويندوز ۱۰ و ويندوز ۱۱ را آموزش مي‌دهيم.

پيش‌نيازهاي دوال بوت ويندوز ۱۱ با ويندوز ۱۰

قبل از شروع به يک سري پيش‌نياز‌ احتياج داريم. اول بايد کامپيوتري داشته باشيم که از حداقل مشخصات اعلام‌شده براي ويندوز ۱۱ پشتيباني کند. اگه کامپيوتر شما حداقل مشخصات براي اجراي ويندوز ۱۱ را دارد، فايل ISO را روي يک حافظه فلش بوت کنيد و اگه به حافظه فلش دسترسي نداريد، فايل ISO را از روي ويندوز mount کنيد.

قدم اول: ساخت پارتيشن جديد براي نصب ويندوز ۱۱

ابتدا بايد يکي از پارتيشن‌ها را Shrink کنيم؛ يعني بخشي از فضاي آن پارتيشن را بگيريم و به درايو جديدي تبديل کنيم. در حالت عادي اگه بخواهيم پارتيشن جديد ايجاد کنيم، راهي به غير از حذف و دوباره ساختن آن پارتيشن وجود ندارد؛ ولي با Shrink مي‌توان بدون حذف اطلاعات، يک پارتيشن جديد از دل پارتيشن قبلي به دست آورد.

براي انجام اين کار کليد‌هاي ترکيبي Win + R را با هم فشار بدي و در صفحه Run، عبارت diskmgmt.msc را تايپ و در نهايت OK کنيد تا Disk Management tool اجرا شود.

Disk Management tool ويندوز 10

روي پارتيشن مورد نظر راست کليک و گزينه‌ي Shrink Volume را انتخاب کنيد.

Shrink Volume در ويندوز 10

در کادري که باز مي‌شود، مقدار فضايي که مي‌خواهيد از درايو مورد نظر بگيريد، به مگابايت وارد کنيد. به‌عنوان مثال اگه حجم درايو شما ۱۵۳۱۲۲ مگابايت (۱۵۰ گيگابايت) است، حدود ۷۰۰۰۰ مگابايت را در قسمت Shrink وارد کنيد؛ دبه اين ترتيب حجم درايو شما به ۸۰ گيگابايت کاهش پيدا مي‌کند و ۷۰ گيگابايت را به‌عنوان فضاي تخصيص‌نيافته (Unallocated space) نشان مي‌دهد.

قدم دوم: ساخت درايو جديد

براي ساخت درايو جديد روي Unallocated space راست کليک و گزينه‌ي New Simple Volume را انتخاب کنيد.

بخش Create a New Volume در ويندوز 10

در پنجره New Simple Volume Wizard روي Next کليک و حجم درايور جديد را وارد کنيد؛ توجه داشته باشيد که اين مقدار براي نصب ويندوز ۱۱ کافي باشد. در نهايت گزينه‌ي Assign the following drive letter option را انتخاب و روي Next بزنيد .

بخش انتخاب فرمت در ويندوز ۱۰

حالا به بخش تنظيمات درايو جديد مي‌رسيم که بايد به ترتيب زير باشد.

 • File System – NTFS
 • Allocation unit size – Default
 • Volume Label – Windows 11

انتخاب اسم Windows 11 براي درايو در زمان نصب، تشخيص درايو را ساده‌تر مي‌کند. گزينه‌ي Perform a Quick format در همين پنجره انتخاب کنيد و روي Next بزنيد تا درايو ساخته شود.

قدم سوم: نصب ويندوز ۱۱ از داخل ويندوز ۱۰

فلش مموري قابل بوت ويندوز ۱۱ را به کامپيوتر خود وصل کنيد. اگه فلش قابل بوت از ويندوز ۱۱ در دسترس نداريد از فايل ISO ويندوز ۱۱ استفاده کنيد. براي نصب از طريق فايل ISO، روي آن راست کليک و گزينه‌ي Mount را انتخاب کنيد تا ويندوز به شکل يک درايو جديد به کامپيوتر شما اضافه شود. در مرحله بعد وارد درايو ويندوز ۱۱ شويد و از پوشه Sources، فايل setup.exe را اجرا کنيد. اگه ويندوز ۱۰ از شما اجاره اجراي فايل خواست، روي Yes بزنيد .

پوشه فايل‌هاي ويندوز 10

بعد از اجراي فايل setup.exe، گزينه‌ي No thanks را انتخاب کنيد و در مرحله بعد، تيک لايسنس را اکتيو و روي گزينه‌ي Next بزنيد .

مراحل نصب ويندوز 11

در مرحله بعدي گزينه‌ي Custom: Install Windows only (advanced) را انتخاب کنيد. در قسمت Windows Where install to install screen درايوي که قبلاً با اسم Windows 11 مشخص کرديد انتخاب کنيد. حالا نصب ويندوز ۱۱ شروع مي‌شود و بسته به سخت‌افزار کامپيوتر شما، مدت‌زماني طولاني طول خواهد کشيد. در حين نصب، کامپيوتر چندين بار ريستارت مي‌شود و هر بار بعد از بالا آمدن سيستم، گزينه‌ي Windows 10/11 Setup را انتخاب کنيد. بعد از پايان نصب وقتي کامپيوتر را ريست مي‌کنيد، ويندوز ۱۰ و ويندوز ۱۱ را به‌صورت دوال بوت خواهيد ديد.

روش دوم: نصب ويندوز ۱۱ از طريق درايور قابل بوت

در صورت تمايل مي‌توانيد ويندوز ۱۱ را از طريق درايو قابل بوت نصب کنيد. ابتدا مراحل قدم اول را انجام بدي و بخشي از يک درايو را shrink کنيد. وقتي عنوان فضاي تخصيص‌نيافته (Unallocated space) ايجاد شد، فلش قابل بوت را به کامپيوتر وصل و در نهايت آن را ريست کنيد. حالا کليد F12 را فشار بدي تا وارد تنظيمات بايوس شويد.

بايوس

در اين مرحله درايو قابل بوت را از قسمت Boot Manager انتخاب کنيد. در پنجره انتخاب زبان United States English را انتخاب و گزينه‌ي Install Now را بزنيد . در صفحه بعد Custom: Install Windows only را انتخاب کنيد. در صفحه Where do you want to install Windows درايوي که قبلاً ساخته‌ايد، انتخاب کنيد و روي Next بزنيد تا نصب ويندوز ۱۱ شروع شود. بعد از اينکه نصب ويندوز ۱۱ به پايان رسيد، کامپيوتر اين سيستم عامل را به‌صورت ديفالت انتخاب مي‌کند.

چطوري سيستم‌عامل ديفالت را انتخاب کنيم

مي‌توانيد با تنظيمات زير، سيستم عامل پيش در زمان بوت را تغيير بدي .

تنظيم بوت ويندوز

کليد‌‎هاي Win + I را با هم نگه‌داريد تا بخش تنظيمات باز شود.

 • از بخش System گزينه‌ي About را انتخاب کنيد.
 • در سمت راست پنجره بازشده روي Advanced System Settings بزنيد
 •  از بخش Startup and Recovery، گزينه‌ي Settings را انتخاب کنيد.
 • از بخش Default operating system، ويندوز ديفالت را انتخاب کنيد.
 •  مدت‌زمان گزينه‌هاي Time to display list of operating systems و Time to display recovery options when needed را روي ۳۰ ثانيه تنظيم کنيد.
 • در نهايت تنظيمات را ‌OK و کامپيوتر را ريست کنيد.
 • بعد از ريست، سيستم از شما مي‌خواهد يک سيستم‌عامل را انتخاب کنيد. اگه هيچ کدام را انتخاب نکنيد، سيستم‌عامل ديفالت بوت  ميشه .

غير اکتيو کردن Fast Startup در ويندوز ۱۰ و ويندوز ۱۱

Fast Startup در ويندوز 10

اگه بعد از تنظيمات بالا هنوز هم گزينه بوت دوگانه را نمي‌بينيد، بايد Fast startup را به روش زير خاموش کنيد.

 • در بخش جستجوي ويندوز، Control Panel را سرچ کنيد و وارد اين بخش شويد.
 • به اين مسير برويد: System and Security > Power Options > Choose what the power buttons do
 • روي گزينه‌ي Change settings that are currently unavailable بزنيد .
 • حالا از بخش Shutdown settings، گزينه‌ي Turn on fast startup را خاموش کنيد

به اين ترتيب با بوت دوگانه مي‌توانيد از نسخه‌ آزمايشي ويندوز ۱۱ در کنار ويندوز ۱۰ استفاده کنيد. البته بوت دوگانه کاملا بدون نقص نيست و امکان دارد روي عملکرد سيستم تأثير منفي بگذارد.

***

نظر شما در مورد ويندوز ۱۱ چيست و آيا از روش بوت دوگانه براي نصب نسخه‌ي آزمايشي ويندوز ۱۱ استفاده مي‌کنيد؟

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين