آموزش افزايش کيفيت تصاوير با روش‌هاي مختلف

بازدید: 74
دیدگاه: 0
نویسنده: وحيدي زمان زاده
تاریخ انتشار: 9 شهریور 1400

به احتمال زياد شما هم در اين موقعيت قرار گرفته‌ايد که تصويري را دوست داشته باشيد اما کيفيت آن پايين باشد. حتي نمي‌توان اين تصاوير را چاپ کرد؛ زيرا با رزولوشن پايين نمي‌‌توانند جلوه زيبايي داشته باشند. رزولوشن تصوير يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي آن است؛ زيرا کيفيت عکس را کنترل مي‌کند.

در اين مطلب قصد داريم بهترين روش‌هاي افزايش کيفيت تصاوير را آموزش بدهيم تا عکس‌هاي مورد علاقه خود را با رزولوشن بهتري ببينيد.

عناويني که در اين مطلب خواهيد خواند:

رزولوشن چيست؟

رزولوشن اصطلاحي گسترده است و مي‌توان آن را در زمينه‌هاي مختلف فناوري با معاني متفاوتي استفاده کرد. در صنعت رايانه و رسانه، رزولوشن به وضوح نمايشگر و تعداد عناصر تصوير (پيکسل يا نقطه) اشاره دارد که ميتونه به‌صورت افقي و عمودي توسط يک نمايشگر نشان داده شود.

رزولوشن معياري است که براي توصيف وضوح و شفافيت عکس استفاده مي‌شود. اين روش اغلب به‌عنوان معياري براي قضاوت در مورد کيفيت مانيتور، چاپگر، تصاوير ديجيتال و ساير فناوري‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اين اصطلاح در دنياي گوشي‌ هوشمند براي توصيف کيفيت نمايشگر دستگاه و  در رسانه به منظور تشخيص کيفيت بصري فيلم‌ها رايج است. همچنين از اين عبارت براي تعيين وضوح صفحه‌نمايش، مانيتور يا تلويزيون استفاده مي‌شود. از رزولوشن با عنوان وضوح صفحه نيز ياد مي‌شود.

رزولوشن در عکس

رزولوشن عکس جزئياتي است که يک تصوير در اختيار دارد. اين اصطلاح براي تصاوير ديجيتال شطرنجي، تصاوير فيلم و انواع ديگر کاربرد دارد. رزولوشن بالاتر به معناي جزئيات بيشتر تصوير است.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

وضوح تصوير را مي‌توان به روش‌هاي مختلف اندازه‌گيري کرد. رزولوشن کمي نزديک بودن خطوط به يکديگر و همچنان قابل رؤيت بودن را تعيين مي‌کند. رزولوشن، ظرافت جزئيات در يک تصوير بيت‌مپ است و با معيار پيکسل بر اينچ (ppi) اندازه‌گيري مي‌شود. هرچه تعداد پيکسل‌هاي در هر اينچ بيشتر باشد، وضوح تصوير بيشتر است. به‌طور کلي، يک تصوير با وضوح بالاتر کيفيت تصوير چاپي بهتري توليد مي‌کند.

بالا بردن کيفيت عکس در اندرويد و iOS

به نظر مي‌رسد  تلفن‌هاي هوشمند امروزي تقريباً مي‌توانند به‌طور کامل جايگزين دوربين‌ها شوند. دوربين گوشي‌هاي امروزي آن‌قدر خوب و باکيفيت هستند که براي گرفتن عکس به دستگاه خاصي احتياج نداريد. ا حالا حتي اپليکيشن‌هاي مختلفي وجود دارند که به شما براي ثبت بهترين تصوير کمک مي‌کنند؛ اما هميشه نمي‌توانيم لحظه‌ها را همان‌طور که مي‌خواهيم ثبت کنيم؛ گاهي ممکن است يک تصوير تار، آسيب‌ديده يا حتي بي‌کيفيت باشد.

اپ‌ها و سرويس‌هاي ويژه‌اي وجود دارد که به شما کمک مي‌کند به‌سرعت کيفيت عکس خود را بهبود ببخشيد. در ادامه ۹ اپليکيشن برتر اندرويد و iOS سال ۲۰۲۱ براي افزايش کيفيت عکس را به شما معرفي مي‌کنيم.

Pixlr

طرفداران سلفي و عکس‌هاي باکيفيت قطعاً از قبل با اپليکيشن Pixlr آشنا هستند. در واقع Pixlr يک ويرايشگر عکس رايگان و مفيد است که به شما امکان مي‌‌دهد تصوير خود را زيبا، زنده و واضح‌تر کنيد.

اما ممکن است تصوير اصلي که قصد داريد آن را ويرايش کنيد، آن‌چنان که فکر مي‌کرديد عالي نباشد؛ اصلا نيازي نيست نگران باشيد؛ زيرا ا حالا مي‌توانيد اين مسئله را با اپليکيشني که در دست داريد اصلاح کنيد. فرقي نمي‌کند در زمينه عکاسي تازه‌کار يا حرفه‌اي باشيد، Pixlr ابزار مورد نياز را در اختيار شما مي‌گذارد و حتي پيشنهادهايي براي بهبود تصوير به شما مي‌‌دهد. در اين اپليکيشن، ‌مي‌توانيد با بهبود رزولوشن، تعادل رنگ و تنظيم سايه‌ها، کيفيت عکس خود را به‌سادگي بهبود ببخشيد.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

قابليت‌هاي ديگري نيز در اين اپ وجود دارد؛ Pixlr به شما امکان مي‌‌دهد در عرض چند ثانيه کلاژ ايجاد کنيد. اين اپ به‌طور خودکار تمام عکس‌هاي موجود را پردازش و يک طرح رنگي سازگار ايجاد مي‌کند.

عملکردهاي تصحيح خودکار نقص‌هاي عکس، روند کار را براي آماتورها بسيار راحت‌تر مي‌کند؛ بنابراين اگه عکسي ثبت مي‌کنيد که نتيجه نهايي آن‌ را دوست نداريد، مي‌توانيد با استفاده از Pixlr آن را بهبود ببخشيد.

AirBrush

AirBrush يکي ديگر از اپ‌هاي محبوب ويرايش عکس است. يکي از ويژگي‌هاي بارز اين اپليکيشن امتياز فوق‌العاده بالاي آن است؛ تنها گاهي مواقع عملکرد آن در بعضي بخش‌ها از سوي يوزرهاي ناکافي تلقي مي‌شود که توسعه‌دهندگان به‌سرعت آن را اصلاح‌ مي‌کنند و بهبود مي‌بخشند.

با استفاده از ويرايشگر AirBrush به نتيجه عالي مي‌رسيد که حتي با عکس‌برداري دوربين حرفه‌اي قابل مقايسه نيست. اگه باور نداريد اپليکيشني ميتونه به تمامي اين ادعاهاي بزرگ جامه عمل بپوشاند،‌ بهتر است همين حالا AirBrush را دانلود و نصب کنيد.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

تمام ابزارهايي که در AirBrush ارائه شده‌اند کاملاً ساده و سرراست هستند. تقريباً هميشه فقط مقدار کاربرد آن‌ها در عکس را کنترل کنيد. هنگام اعمال تغييرات مي‌توانيد به‌راحتي نتيجه را ببينيد و بلافاصله ارزيابي کنيد که آيا تصوير شبيه آنچه مي‌خواستيد شده است يا خير.

هرگونه نقصي که در عکس مشاهده مي‌کنيد به‌راحتي با ابزار پاک‌کن برطرف مي‌شود. جلوه‌هاي عکس حرفه‌اي ارائه‌شده در AirBrush واقعاً عکس‌هاي شما را بهتر مي‌کنند. مي‌توانيد کارهاي زيادي با اين اپليکيشن و ابزارهاي قدرتمند آن انجام بدي که از آن‌ها مي‌توان به امکان اضافه کردن هاله مشکي اطراف عکس، حذف تاري غيرضروري يا حتي محو کردن پس‌زمينه اشاره کرد. اين اپليکيشن ميتونه تأثير بسياري در افزايش کيفيت تصاوير شما داشته باشد.

هنگامي که نتيجه عالي خود را به دست آورديد، مي‌توانيد بلافاصله آن را در شبکه‌هاي اجتماعي و با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.

Remini

Remini ميتونه کيفيت عکس‌هاي شما را در لحظه بهبود ببخشد. اين اپ دقيقاً براي اين هدف طراحي شده است. تمام عکس‌ها و فيلم‌هايي که در آن بارگذاري مي‌کنيد پردازش مي‌شوند تا در نتيجه کيفيت و وضوح بالايي را به شما ارائه بدهد.

چنين ويژگي‌هاي شگفت‌انگيزي Remini را واقعا منحصر‌به‌فرد مي‌کند؛ زيرا مي‌توانيد عکس‌هاي قديمي را واضح‌تر نيد و تصاوير سلفي خود را بهبود ببخشيد.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

Remini ميتونه با نسخه‌هاي ديجيتال عکس‌هاي قديمي کار کند؛ بدين معني که براي افزايش کيفيت تصاوير قديمي خود کافي است آن‌ها را اسکن کنيد يا با دوربين گوشي هوشمند  از آن‌ها عکس بگيريد. همچنين مي‌توانيد عکس‌ها و فيلم‌هاي قديمي را از دستگاهي که قبلاً استفاده مي‌کرديد به گوشي هوشمند فعلي خود منتقل و نتيجه را پس از انجام فرايند مخصوص Remini مشاهده کنيد.

اين اپليکيشن به شما امکان مي‌‌دهد عکس‌هاي خود را با فناوري هوش مصنوعي پردازش کنيد و نتايجي مانند نقاشي، عکس‌هاي بسيار دقيق، پرتره و موارد ديگر تحويل بگيريد.

Enhance Photo Quality

نام اپ درباره کارکرد آن توضيح مي‌‌دهد و غير ممکن است با آن موافقت نکنيد. Enhance Photo Quality عملکرد کاملاً واضحي دارد که همه دوستداران دنياي عکاسي طرفدار آن هستند. مي‌توانيد با استفاده از آن کيفيت عکس‌ها و فيلم‌هاي گرفته‌شده با دوربين گوشي هوشمند را بهبود ببخشيد و تصاوير سلفي خود را ويرايش کنيد.

Enhance Photo Quality علاوه بر ارتقاي کيفيت، به شما پيشنهاد مي‌‌دهد افکت‌هاي مختلفي به تصوير خود اضافه کنيد و زيبايي بصري آن را افزايش بدي . افکت‌هاي مختلف عکاسي، هولوگرام و موارد بسيار ديگري در اين اپليکيشن موجود است. بهبود کيفيت عکس از تغيير سطح روشنايي،‌ کنتراست و همچنين اشباع رنگ حاصل مي‌شود. Enhance Photo Quality آن‌ها را طوري تنظيم مي‌کند که عکس واقع‌بينانه اما بسيار روشن و زيبا به نظر برسد.

اپليکيشن افزايش کيفيت تصوير

در نهايت تنها به نتيجه عمليات انجام‌شده توسط اين اپليکيشن نگاه مي‌کنيد و در صورت لزوم تنظيمات خاص خود را انجام مي‌دهيد. همچنين مي‌توانيد در Enhance Photo Quality، يک طرح رنگي خاص را روي تصوير خود اعمال و از آن براي ساخت کلاژهاي جذاب استفاده کنيد. براي اطمينان از اعمال شدن فوکوس و وضوح کامل در تصاوير، مي‌توانيد از ويژگي‌هاي مربوط به آن‌ها (Focus Features) استفاده کنيد. اپليکيشن مذکور اين قابليت را دارد که بلافاصله و حتي بدون ترک Enhance Photo Quality تصاوير نهايي را در شبکه‌هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد.

 کار کردن با اين اپليکيشن بسيار آسان است؛ هر آن‌ چه دوست داريد از متن گرفته تا افکت‌هاي بصري به تصوير خود اضافه کنيد، Enhance Photo Quality به‌راحتي کيفيت کلي آن را افزايش مي‌‌دهد. پيشنهاد مي‌کنيم همين حالا اين اپليکيشن را دانلود و نصب کنيد.

Photo editor pro

Photo editor pro يک اپ جذاب براي iOS است که با وجود ساده بودن،‌ قابليت‌ها و ويژگي‌هاي بسيار خوبي ارائه مي‌‌دهد. با استفاده از آن، ضمن استفاده از افکت‌هاي بصري مختلف، فيلترها و بسياري از ابزارهاي ديگر، اين فرصت را خواهيد داشت که کيفيت عکس‌هاي قديمي و تصاوير سلفي خود را ارتقا بدي .

اين سرويس براي ويرايش عکس عالي است؛ زيرا واقعاً مي‌توانيد کيفيت را بدون هيچ‌گونه خسارتي افزايش بدي . در Photo editor pro مي‌توانيد تصاوير مختلف را از دسته‌هاي متفاوت مانند غذا، مناظر، افراد و موارد ديگر ويرايش کنيد. حتي عکس‌هاي ثبت‌شده در شب يا محيط تاريک پس از پردازش بسيار واضح‌تر و بهتر خواهند بود.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

براي نشان دادن خلاقيت خود مي‌توانيد المان‌هاي مختلفي که دوست داريد، مانند متن و استيکر،‌ به عکس‌ها اضافه کنيد. ، با اين اپليکيشن مي‌توانيد کيفيت تصاوير موجود در اينترنت را نيز بهبود ببخشيد.

Enhance it

آيا مي‌خواهيد عکسي در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر کنيد يا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذاريد؛ اما کيفيت آن بالا نيست؟ ا حالا زمان آن رسيده است که کيفيتش را تقويت کنيد! اپ Enhance it تاري‌هاي عکس‌ را از بين مي‌برد، جزئيات غير ضروري آن را حذف مي‌کند و رزولوشن و جزئياتش را افزايش مي‌‌دهد.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

حتي مي‌توانيد عکس‌هايي که با گوشي قديمي گرفته‌ايد توسط Enhance it بهبود ببخشيد و از شر نويز‌هاي صفحه خلاص شويد. اپليکيشن مذکور ميتونه اين کار را براي همه تصاوير انجام بدهد و لازم نيست عکس‌هاي خاصي را انتخاب کنيد. اپليکيشن Enhance it به شما امکان مي‌‌دهد تاري و نويز تصاوير را از بين ببريد و عکس‌هاي خود را واضح‌تر کنيد. همچنين مي‌توانيد رنگ‌هاي خاصي که فکر مي‌کنيد در يک عکس مهم هستند، روشن‌تر يا بيشتر کنيد. تصاوير نهايي بهبوديافته توسط اين اپليکيشن بسيار عالي خواهند بود.

البته تمام پردازش‌ها روي سرور انجام مي‌شود؛ اما نگران نباشيد زيرا تمام فايل‌ها فقط در تلفن هوشمند شما باقي خواهند ماند. توسعه‌دهندگان تضمين مي‌کنند که فايل‌هاي شما در سرورهاي آن‌ها ذخيره نشود و همه موارد کاملاً محرمانه پردازش مي‌شوند.

Adobe Lightroom

 Adobe Lightroom يکي ديگر از اپ‌هاي قدرتمند توسعه‌دهنده‌اي است که گزينه‌هاي زيادي براي بهبود و ويرايش عکس‌ را در اختيار يوزرهاي قرار مي‌‌دهد. با استفاده از آن مي‌توانيد پروژه‌هاي عکاسي عالي و زيبايي خلق کنيد، مهارت‌هاي ويرايش خود را ارتقا بدي و حتي از الگوهاي آماده براي بهتر کردن تصاوير خود استفاده کنيد. اين اپليکيشن براي بهبود کيفيت تصاوير توسعه يافته است.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

Adobe Lightroom به شما امکان مي‌‌دهد نه‌تنها تصوير را بهبود ببخشيد، بلکه ياد بگيريد چطوري خودتان آن‌ها را ويرايش کنيد. اين اپ شامل چندين آموزش تعاملي است که نحوه کار با ابزارهاي مختلف و همچنين مهارت‌هاي اساسي و جزئيات پردازش را آموزش مي‌‌دهد.

براي ويرايش سريع، مي‌توانيد از تنظيمات ديفالت Adobe Lightroom استفاده کنيد کهبه‌طور خودکار همه تنظيمات لازم را اعمال مي‌کنند و عکس‌هاي شما را بهبود مي‌بخشند. البته تصحيح پيشرفته رنگ به شما امکان مي‌‌دهد تغييرات بسيار جذاب و حرفه‌اي روي تصاوير اعمال کنيد که با پريست‌هاي آماده قابل دستيابي نيستند.

EnhanceFox

EnhanceFox ابزاري عالي براي بهبود کيفيت عکس‌ در لحظه است. با استفاده از آن بلافاصله نتيجه‌اي که انتظار داريد، مشاهده مي‌کنيد. از قابليت‌هاي آن مي‌توان به کاهش تاري، افزايش وضوح، اندازه و کيفيت عکس‌ها اشاره کرد. اپليکيشن EnhanceFox دستيار واقعي شما در اين زمينه خواهد بود؛ زيرا توسط آن نه‌تنها مي‌توانيد تصاوير جديد خود را ويرايش کنيد؛ بلکه حتي عکس‌هاي قديمي که با دستگاه‌هاي ديگر ثبت شده‌اند قابل دستکاري هستند.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

همانند بسياري از سرويس‌هاي ديگر، EnhanceFox تمام ويرايش‌ها را با کمک هوش مصنوعي انجام مي‌‌دهد. به احتمال زياد از کار کردن با اين اپليکيشن لذت مي‌بريد؛ زيرا قابليت‌ها و جلوه‌هاي بسياري در اختيار شما قرار مي‌گيرند که با استفاده از آن‌ها مانند يک حرفه‌اي فايل‌هاي خود را ويرايش مي‌کنيد و به کمک کسي نياز نخواهيد داشت.

اين اپ نيمي از کار را به‌طور خودکار انجام مي‌‌دهد و شما در نهايت کافي است تغييراتي در بخش تنظيمات نهايي و رنگ‌بندي اعمال کنيد. با EnhanceFox حتي ‌مي‌توان تصاوير قديمي زردشده را به نسخه‌هاي باکيفيت‌تري تبديل کرد که وضوح بيشتري دارند و قابل چاپ هستند.

Denoise it

آيا تا حالا به نويزهايي که به‌طور مداوم در تصاوير ثبت‌شده توسط دوربين گوشي شما ايجاد مي‌شوند دقت کرده‌ايد؟ اين مسئله باعث مي‌شود تصوير تار،‌ مملو از نويز باشند يا به‌طور کلي قابل استفاده نباشد. اگه اين شرايط را تجربه کرده‌ايد، اپليکيشن Denoise it براي شما کارايي خواهد داشت.

اين اپليکيشن براي خلاص شدن از شر نويزها يا تاري در عکس‌ها عالي است. Denoise با استفاده از شبکه‌هاي عصبي، هوش مصنوعي و ساير ابزارهاي پيشرفته، يک عکس ساده و بي‌کيفيت را به تصويري زيبا تبديل مي‌کند. براي دستيابي به بهترين نتيجه نيازي به انجام تنظيمات دقيق نخواهيد داشت و به معناي واقعي کلمه همه چيز در لحظه انجام مي‌شود.

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

در Denoise تمام کارهاي ويرايش عکس در سرور انجام و تصوير به سرور مربوطه ارسال مي‌شود و در آنجا با استفاده از سخت‌افزاري قدرتمند بهبود مي‌يابد. وقتي عمليات ويرايش Denoise به اتمام مي‌رسد، حافظه پنهان و فايل به‌طور کامل از بين مي‌روند. بنابراين شما ناشناس مي‌مانيد و تصاويرتان هيچ جا ذخيره نمي‌شوند. به شما توصيه مي‌کنيم Denoise را امتحان کنيد و مطمئن هستيم که از نتايج نهايي آن شوکه مي شويد .  

اپليکيشن هاي افزايش کيفيت تصوير

گاهي اوقات تصاوير مي‌توانند کمي تار باشند يا وضوح کافي نداشته باشند؛ اما نيازي نيست نگران باشيد. با استفاده از يکي از اپ‌هاي معرفي‌شده، مي‌توانيد کيفيت عکس را به‌راحتي بهبود ببخشيد، فوراً آن را ويرايش کنيد و ساير اقدامات لازم را انجام بدي .

در حال حاضر،‌ اپليکيشن‌هاي زيادي در پلي استور و گوگل پلي وجود دارند که مي‌توانند اين کار را براي شما انجام بدهند و سعي کرديم ۹ مورد از بهترين‌ها را در اختيار شما قرار بدهيم که کار با آن‌ها ساده است و عملکرد فوق‌العاده‌اي دارند. اميدواريم از استفاده کردن از آن‌ها لذت ببريد و کيفيت تصاوير خود را افزايش بدي .

 بالا بردن کيفيت عکس با فتوشاپ

ا حالا که چند اپليکيشن جذاب گوشي براي افزايش کيفيت تصاوير معرفي شد، نوبت به آن رسيده است که سراغ فتوشاپ برويم و از آنجا بررسي کنيم که چطوري مي‌توان با استفاده از اين نرم‌افزار عکس‌هاي باکيفيت‌تري داشت؟

کارهايي که قرار است در اين بخش آموزش داده شود معجزه نيستند؛ اما مي‌توانند کيفيت تصاوير را هنگام بزرگنمايي از نمونه‌هاي داراي وضوح پايين بهتر کنند. روش‌هايي که در ادامه گفته مي‌شود بسيار ساده هستند؛ پس اگه قصد داريد با فتوشاپ کيفيت تصاوير خود را بالا ببريد، همين الان اين ‌نرم‌افزار را اجرا کنيد و مسيري که در ادامه گفته مي‌شود دنبال کنيد.

راهي بهتر براي بزرگنمايي تصاوير

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

اين تصوير ما در نقطه شروع است. عکس مذکور در نقطه ۱۰۰ درصد بزرگنمايي قرار دارد و مشاهده مي‌کنيد که چقدر کوچک و بي‌کيفيت است.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

همان‌طور که مي‌بينيد، رزولوشن آن به‌شدت کم است. بگذاريد با يک بزرگنمايي اساسي تا حدودي وضعيت آن را بهبود ببخشيم.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

به Image> Size Image برويد. از قسمتي که عبارت Resample Image روي آن نوشته شده است، Bicubic Smoother را انتخاب کنيد. اين بهترين حالت براي بزرگنمايي است. فتوشاپ به‌صورت ديفالت از حالت Bicubic استفاده مي‌کند.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

مي‌توانيد در تصاوير ارائه‌شده تفاوت نسخه Bicubic Smoother در سمت چپ و Bicubic در سمت راست را هنگام بزرگنمايي مشاهده کنيد. تعويض مدل anti-aliasing ميتونه تغيير بزرگي در لبه‌هاي تصوير ايجاد کند و باعث شود صاف‌تر باشند. همين مسئله ميتونه تأثير چشم‌گيري در نتيجه نهايي داشته باشد.

بهبود جزئيات در تصاوير بزرگ شده

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

بيشتر يوزرهاي فتوشاپ فراتر از RGB يا CMYK نمي‌روند. امروز ما از حالت رنگي ديگري به نام Lab Color استفاده خواهيم کرد. هر تصوير بزرگ‌شده که دوست داشتيد، انتخاب کنيد (ما قصد داريم از تصوير قبلي استفاده کنيم) و با رفتن به Image> Mode> Lab Color، رنگ آن را به Lab تغيير بدي .

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

با رفتن به مسير Window > Channels مطمئن شويد  يک پنل کانال باز کرده‌ايد. سپس کانال Lightness را انتخاب کنيد يا همان‌طور که نشان داده شده است، روي لايه پنهان کنار کانا‌ل‌هاي a و b بزنيد .

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

با انتخاب Lightness، به بخش Filter> Smart Sharpen برويد، فيلتر Smart Sharpen را انتخاب کنيد.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

تنظيمات بالا براي مثال ما کاملاً مناسب بود؛ اما اگه نياز است کمي تغيير ايجاد و گزينه‌هاي خاص خود را پيدا کنيد. احتمالا بهتر باشد تنظيمات Remove بخش Gaussian Blur را مانند تصوير بالا اعمال کنيد. افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

مي‌توانيد در حالت Lab Color بمانيد يا دوباره آن را به RGB تبديل کنيد. بر خلاف تبديل بين RGB و CMYK ، با اين کار تغيير رنگ محسوسي ديده ن ميشه  و RGB به‌طور کامل تبديل مي‌شود. در هر حالت رنگي، با فشار دادن Ctrl + 2 مجموعه کانال ترکيبي خود را انتخاب کنيد.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

تصوير نهايي فوق‌العاده نيست؛ اما مقايسه قبل و بعد تفاوت بسيار چشمگيري نشان مي‌‌دهد. تصوير به‌روزشده ما (در سمت راست) داراي بافت پوستي بسيار غني‌تري است و به نظر نمي‌رسد تقريباً ۲۰۰۰ درصد از تصويري با عرض ۱۵۰ پيکسل بزرگ‌تر شده باشد.

افزايش کيفيت تصوير در فتوشاپ با فيلتر High Pass

اگه به دنبال روشي هستيد که پس از بزرگنمايي به تصوير آسيب نزند و کيفيت آن را به طرز چشم‌گيري افزايش ندهد، فيلتر High Pass فتوشاپ براي همين کار است. با افزايش وضوح مي‌توان کيفيت تصاوير را بيشتر کرد؛ زيرا با اين کار جزئيات عکس بيشتر از قبل ديده مي‌شوند. روش‌هاي زيادي براي انجام اين کار وجود دارد؛ اما فيلتر High Pass Photoshop CC به دليل مخرب نبودن مورد علاقه يوزرهاي زيادي است.

زيبايي روش مذکور اين است که مي‌توانيد فيلتر را به عنوان يک ماسک لايه اعمال کنيد؛ بنابراين در واقع در پيکسل‌هاي لايه پايه دستکاري نمي‌کنيد. اين همچنين بدان معني است که مي‌توانيد ماسک لايه را روي تصوير رنگ‌آميزي کنيد تا مناطق خاصي که نياز به وضوح دارند مشخص شوند و از ايجاد لکه‌هاي ناخواسته‌ جلوگيري کنيد. همچنين مي‌توانيد مقدار اين فليتر را با استفاده از گزينه‌هايي که پيش‌ روي شما قرار مي‌گيرند، تغيير بدي .

يک فيلتر High-pass بسازيد

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

تصوير خود را در Photoshop CC باز کنيد و Ctrl + J را فشار بدي تا لايه پس‌زمينه کپي شود؛ ما عنوان آن را به High Pass تغيير مي‌دهيم. به نوار منو برويد و Filter> Other> High Pass را انتخاب کنيد. تصوير شما ا حالا با يک پوشش خاکستري پوشانده و پنجره High Pass ظاهر مي‌شود. براي انتخاب شعاع از نوار لغزنده استفاده کنيد. هرچه تعداد پيکسل‌ها بيشتر باشد، وضوح تصوير بيشتر  ميشه . يک قاعده کلي مفيد اين است که شعاع را به اندازه‌اي تنظيم کنيد که بتوانيد طرح کلي تصوير را ببينيد. اين عدد به‌ندرت بالاي ۲ پيکسل قرار داده مي‌شود.

حالت لايه را تنظيم کنيد

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

براي حذف پوشش خاکستري و افزايش کنتراست طرح کلي تصوير مشخص‌‎شده توسط فيلتر High Pass، بايد از سه حالت ترکيبي استفاده کنيد: نور ملايم  (Soft Light) ، همپوشاني (Overlay) يا نور سخت (Hard Light). تغيير حالت به نور ملايم ظريف‌ترين نتايج و نور سخت شديدترين آن‌ها را حاصل مي‌شود. در اين ميان، حالت هم‌پوشاني چيزي در حد متوسط ارائه مي‌‌دهد. هنگامي که حالت ترکيبي مورد نظر را انتخاب کرديد، کل تصوير واضح‌تر به نظر مي‌رسد؛ اما براي جلوگيري از هرگونه ناهنجاري بصري و تميز نگه داشتن تصوير تا حد ممکن، بهتر است تنها مناطق خاصي از تصوير را واضح کنيد. براي انجام اين کار، بايد ماسک لايه ايجاد کنيد.

 ماسک لايه‌اي ايجاد کنيد

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

درحالي‌که در لايه High Pass هستيد، گزينه New Layer Mask را که در زير بخش Layers يافت مي‌شود انتخاب کنيد. به نوار منو برويد و روي Edit>Fill بزنيد . اطمينان حاصل کنيد که منوي Fill روي Contents: Black ،Mode: Normal و Opacity: 100% تنظيم شده است. سپس دکمه OK را انتخاب کنيد. ا حالا روي صفحه‌کليد «» را بزنيد تا ماسک لايه‌اي نشان داده شود و اطمينان حاصل کنيد که رنگ‌هاي پيش‌زمينه و پس‌زمينه روي سياه و سفيد ديفالت تنظيم شد‌ه‌اند. رنگ پيش‌زمينه را روي سفيد قرار بدي و با استفاده از يک قلم نرم قسمت‌هايي که مي‌خواهيد واضح شوند نقاشي کنيد. مي‌توانيد مقدار Opacity لايه را براي داشتن افکتي ظريف‌تر کاهش بدي .

 ا حالا کيفيت تصوير شما با استفاده از افکت High Pass افزايش پيدا کرده است.

 افزايش کيفيت تايپوگرافي

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

در اين بخش قصد داريم آموزش بدهيم که چطوري کيفيت تايپوگرافي را افزايش بدي . به‌طور کلي، تايپوگرافي‌هاي بي‌کيفيت يکي از سخت‌ترين موارد براي اصلاح هستند. به عنوان مثال، در اين مطلب از نمونه‌اي استفاده شده که عرض آن تنها ۱۰۰ پيکسل و داراي مشکلات بزرگ و محسوسي است.

اندازه تصوير را به مقداري که مورد نظرتان است تغيير بدي . در اينجا، ما اندازه را ۱۰ برابر افزايش مي‌دهيم و از تنظيمات Nearest Neighbor براي صاف نگه‌ داشتن لبه‌هاي آن استفاده مي‌کنيم. نگران نباشيد، در ادامه همه چيز بهتر مي‌شود.

تايپوگرافي ما در اين مرحله به نظر نمي‌رسد تفاوتي با قبل داشته باشد! بياييد ببينيم براي تغيير آن چه کاري از دستمان ساخته است.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

با رفتن به Filter> Gaussian Blur و استفاده از تنظيماتي که لبه‌ها را بدون اينکه متن کاملاً ناخوانا شود تار مي‌کند، Gaussian Blur را اعمال کنيد.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

مدل نهايي بايد چيزي شبيه به اين باشد.

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

ا حالا مي‌خواهيم از يک لايه تنظيمات Thershold استفاده کنيم. روي آيکون نيم‌دايره سفيد و سياه در پنل لايه‌ها بزنيد .

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

مطمئنا نمونه نهايي فوق‌العاده نيست؛ اما از آن تايپوگرافي که ابتداي کار ديديم بهتر است. اگه قصد داريد کيفيت بالاتر رود، بايد با قلم مخصوص و صبر بسيار شروع به ترميم عکس کنيد. روشي که آموزش داديم ميتونه براي افرادي که زياد با تايپوگرافي سروکار و اغلب به نسخه‌هاي کيفيت پايين دسترسي دارند،‌ بسيار کارآمد باشد. 

افزايش کيفيت تصوير با فتوشاپ

برنامه هاي کاربردي افزايش کيفيت عکس

ا حالا زمان آن رسيده است که چند نرم‌افزار جذاب و قدرتمند را که مي‌توانند در اين مسير به شما کمک کنند در مطلب بگنجانيم.

در ادامه چهار نرم‌افزار براي افزايش کيفيت تصاوير معرفي مي‌شوند.

Photo Acute Studio

اگه تصويري قديمي داريد که مي‌خواهيد آن را با کيفيت بالاتر چاپ کنيد، Photo Acute Studio آماده است به شما کمک کند. حتي اگه چندين عکس با گوشي هوشمند  ثبت کرده‌ايد اما بنا به دلايل مختلف آن چيزي نيستند که مي‌خواسته‌ايد، باز هم اين نرم‌افزار به درد مي‌خورد. فرقي نمي‌کند عکاس حرفه‌اي هستيد يا آماتور، همه مي‌توانند از Photo Acute Studio استفاده کرده و کيفيت تصاوير را بالا ببرند.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

از بهترين قابليت‌هاي اين نرم‌افزار مي‌توان به حذف نويز، افزايش کيفيت تصوير، حذف قسمت‌هاي دلخواه، افزايش کيفيت هم‌زمان مجموعه‌اي از عکس‌ها و موارد اين‌چنيني اشاره کرد. 

Light Image Resizer

تمامي نرم‌افزارهاي ويرايش عکس، قابليت تغيير اندازه را ارائه مي‌دهند؛ اما متاسفانه همه آن‌ها امکان تغيير سايز تصوير بدون افکت کيفيت را براي يوزرهاي فراهم نمي‌کنند. ممکن است اين ويژگي در آن‌ها تعبيه شده باشد؛ اما به دليل پيچيده بودن هر کسي نتواند استفاده کند.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

Light Image Resizer نرم‌افزاري است که با حجم کم آمده تا به افراد ياري بدهد و کار کردن با آن نسبت به ديگر گزينه‌ها آسان‌تر است. با استفاده از اين نرم‌افزار مي‌توانيد بدون افت کيفيت اندازه عکس را افزايش بدي . Light Image Resizer از فرمت‌هاي مختلفي از جمله JPG ،BMP ،PNG ،GIF ،TIFF ،JPEG پشتيباني مي‌کند. مي‌توان توسط اين برنامه به‌صورت گروهي زير تصاوير واترمارک گذاشت. 

AKVIS Magnifier

اپليکيشن‌هاي مختلفي براي بزرگنمايي تصاوير توسعه يافته‌اند؛ اما همه آن‌ها نمي‌توانند امکاناتي که AKVIS Magnifier در اختيار شما قرار مي‌‌دهد، ارائه بدهند. اين نرم‌افزار به‌صورت حرفه‌اي و بدون افت کيفيت، سايز عکس‌هاي شما را بزرگ مي‌کند. توسعه‌دهندگان AKVIS Magnifier از الگوريتم پيشرفته‌اي در آن استفاده کرده‌اند که به نرم‌افزار کمک مي‌کند بدون ايجاد نويز يا تاري، تصاوير را بزرگ کند.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

از قابليت‌هاي جذاب اين برنامه ميتونه به افزايش رزولوشن، حذف مشکل لبه‌دار شدن عکس‌ها، امکان اعمال تغييرات دسته‌جمعي اشاره کرد. يکي از ويژگي‌هاي بسيار عالي AKVIS Magnifier اين است که مي‌توان از آن به‌عنوان پلاگين فتوشاپ بهره برد.

Simply Good Pictures

يکي از بهترين گزينه‌هاي ممکن که ميتونه به‌صورت تمام اتوماتيک کيفيت تصاوير را افزايش بدهد Simply Good Pictures است. اگه جزو آن دسته افرادي هستيد که زمان کافي براي اعمال تنظيمات ندارد، اين نرم‌افزار بهترين انتخاب است؛ زيرا تمام مراحل بدون نياز به دخالت کاربر انجام مي‌شود.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

Simply Good Pictures از جديدترين الگوريتم‌هاي موجود براي افزايش کيفيت عکس استفاده و تصوير نهايي را بهينه مي‌کند. فرقي نمي‌کند تصوير قديمي اسکن‌شده آلبوم خود را انتخاب کنيد يا عکسي که اخيرا با گوشي هوشمند گرفته‌ايد، براي افزايش کيفيت کافي است آن را به نرم‌افزار ارائه بدي . البته درست است که تمامي مراحل تنها با يک کليک انجام مي‌شود؛ اما تنظيمات خاصي وجود دارد که در صورت نياز قابل تغيير هستند. 

بالا بردن کيفيت عکس آنلاين

دوربين‌هاي ديجيتال هميشه عکس را همان‌طور که صحنه براي چشم به نظر مي‌رسد ثبت نمي‌کنند، بنابراين بهتر است آن تصاوير را ويرايش کنيد. تا به اينجاي مطلب به شما انواع اپليکيشن‌هاي مختلف براي افزايش کيفيت تصوير را معرفي کرديم و ا حالا زمان آن فرا رسيده  استکه به سراغ وب‌سايت‌هايي برويم که مي‌توانند اين کار را به‌صورت آنلاين براي شما انجام دهند.

مهم نيست آماتور هستيد يا عکاس حرفه‌اي، بايد تصاوير خود را ويرايش کنيد. افکت‌هاي ساده‌اي مانند تغيير نور و کنتراست مي‌توانند کمک زيادي کند. اما فتوشاپ براي همه مناسب نيست، بنابراين اجازه بدي يکي از اين نرم‌افزارهاي وب هوشمند و خودکار کارهاي سنگين ويرايش را انجام بدهد.

در ادامه پنج وب‌‎سايت مفيد و کاربردي را به شما معرفي مي‌کنيم که مي‌توانند به‌راحتي کارهاي مربوط به ويرايش تصاوير و افزايش کيفيت آن‌ها را انجام دهند.

Let’s Enhance

Let’s Enhance چيزي جز جادو نيست. اگه تصويري با وضوح کم داريد و مي‌خواهيد آن را باکيفيت کنيد، Let’s Enhance ميتونه بدون ايجاد پيکسل يا نويز اين کار را انجام بدهد. اين جادو با هوش مصنوعي يادگيري ماشيني Let’s Enhance اتفاق مي‌افتد. وب‌سايت مذکور عکس شما را تجزيه و تحليل مي‌کند و مي‌فهمد که تصوير چيست و سپس بدون آسيب‌ زدن به تصوير وضوح آن را افزايش مي‌‌دهد. راز عملکرد هوش مصنوعي Let’s Enhance اين است که پيکسل‌هاي مناسب را به جزئيات تصوير بزرگنمايي‌شده اضافه مي‌کند تا نتيجه مطلوب حاصل شود. در نهايت به عکسي واقعي با رزولوشن بالاتر از نسخه کوچک قبلي خود دسترسي خواهيد داشت.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

وب‌سايت Let’s Enhance هنگام آپلود عکس به شما توکن مي‌‌دهد؛ زيرا محدوديتي در مقدار سرورهاي آن وجود دارد. آماده باشيد حدود يک يا دو ساعت براي دستيابي به تصوير نهايي منتظر بمانيد.

Fotor

Fotor بيشتر به عنوان يکي از نرم‌افزارهاي دسکتاپ براي استفاده از فيلترهاي شبيه اينست اگه ام شناخته مي‌شود؛ اما امکانات بسيار بيشتري در آن وجود دارد. به عنوان يک نرم‌افزار ويرايش عکس آنلاين، دکمه‌اي به نام One Tap Enhance براي بهبود تصاوير شما به آن اضافه شده است. 

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

مي‌توانيد تصويري را از هاردديسک يا از طريق دراپ‌باکس، فيسبوک يا هر لينک ديگري در وب بارگذاري کنيد. پس از آنکه تغييرات لازم تنها با زدن يک دکمه اعمال شد، از گزينه Compare براي ديدن قبل و بعد تصوير خود استفاده کنيد. با اين کار مي‌توانيد تغييرات اعمال‌شده را مشاهده کنيد و تفاوت را متوجه شويد.

Fotor ابزارهاي زيادي براي جذاب‌تر کردن تصوير دارد. گزينه‌هاي مختلفي در بخش Basic و Fine-Tune وجود دارد که مي‌توانيد به وسيله آن‌ها تنظيماتي مانند روشنايي و نوردهي را تغيير بدي . پس از اصلاحات لازم در اين بخش،‌ مي‌توانيد گزينه‌هاي ديگر را نيز امتحان کنيد.

Improve Photo

همه وب‌سايت‌هاي افزايش کيفيت عکس که تنها با يک کليک کار مي‌کنند، معمولاً داراي تنظيمات مشابهي هستند و تفاوت،‌ سطح اجراي فرايند است. بر خلاف ساير موارد، Improve Photo به شما امکان انتخاب دو سطح تصوير پيشرفته مي‌‌دهد.

ا حالا با مثالي فرايند انجام اين کار را توضيح مي‌دهيم. عکسي را تصور کنيد که روشنايي آن با يک کليک ۷۵ درصد افزايش يافته است. حال همان تصوير را تصور کنيد که ۴۵ درصد روشنايي آن بيشتر شده است. اگه مي‌توانستيد نتيجه نهايي هر دو را ببينيد، مطمئنا نمونه‌ي بهتر را انتخاب مي‌کرديد و بين دو نسخه مختلف حق انتخاب داشتيد. اين همان ويژگي است که Improve Photo ارائه مي‌‌دهد و آن را از رقبا متمايز مي‌کند.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

اين قابليت به‌ويژه براي تصاوير صورت انسان مفيد است. به عنوان مثال کک‌ومک صورت چيزي نيست که بخواهيد آن را حذف کنيد اما اين وب‌سايت‌هاي اصلاح‌کننده حتي اين بخش را از بين مي‌برند. اما در اين ميان، Improve Photo به شما امکان مي‌‌دهد عکسي را انتخاب کنيد که به نظر شما بهتر است.

Enhance Pho.to

مانند ساير ويرايشگران عکسي که تا حالا معرفي شدند، Enhance Pho.to کار خود را به‌خوبي انجام مي‌‌دهد؛ اما چيزي ارائه مي‌‌دهد که بقيه نمي‌کنند: سفارشي‌سازي.

نرم‌افزار اين وب‌سايت به رايج‌ترين مشکلات عکس‌هاي بد حمله مي‌کند و کارهاي زير را انجام مي‌‌دهد:

 • تصحيح نور
 • تيرگي‌زدايي
 • دماي رنگ
 • تنظيم مقدار اشباع رنگ
 • کاهش نويز
 • از بين بردن قرمزي چشم

به عنوان کاربر مي‌توانيد قبل از استفاده از قابليت بهبوددهنده تصوير اين وب‌سايت، هرکدام از اين افکت‌ها را که براي تصوير نهايي خود نياز داريد انتخاب کنيد. به‌طور ديفالت ، Pho.to تصوير را تجزيه و تحليل مي‌کند و بهترين فيلترها را براي استفاده پيشنهاد مي‌‌دهد؛ اما بعد از آن حق انتخاب و شخصي‌سازي فايل نهايي را داريد. به عنوان مثال، مي‌توانيد به Enhance Pho.to بگوييد به قرمزي چشمان سوژه کاري نداشته باشد.

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

در اين وب‌سايت نيز مي‌توانيد تصوير بهبوديافته را با نسخه نهايي مقايسه و آن را دانلود کنيد. همه اين ويژگي‌ها توسط يک وب‌سايت رايگان ويرايش عکس آنلاين ارائه مي‌شود.

PinkMirror

برخلاف ساير نرم‌افزارهاي اين مجموعه، PinkMirror فقط روي صورت تمرکز دارد. بنابراين اگه تصوير مورد نظر شما يک سلفي است که مي‌خواهيد آن را بهبود ببخشيد، وب‌سايت PinkMirror به شما امکان مي‌‌دهد اين کار را به بهترين شکل ممکن انجام بدي .

سايت و نرم افزار افزايش کيفيت تصوير

پس از بارگذاري عکس، ابتدا بايد با استفاده از قابليت ماسک تمامي نقاط صورت را مشخص کنيد. سپس PinkMirror مجموعه‌اي از فيلترها مانند را براي صاف شدن پوست، سفيد شدن دندان‌ها، کاهش قرمزي چشم و … را اجرا خواهد کرد. پس از اتمام کار، مي‌توانيد تصوير را به‌راحتي دانلود کنيد؛ اما واترمارک سفيد PinkMirror در گوشه پايين سمت چپ ديده  ميشه . براي داشتن تصويري بدون واترمارک بايد هزينه بپردازيد، البته شايد بتوانيد آن را برش بدي و حذف کنيد.

در نهايت چند .ب‌سايت ديگر نيز به‌صورت فهرست معرفي مي‌کنيم که مي‌توانيد توسط هر کدام از آن‌ها کيفيت تصوير خود را افزايش بدي :

 • fotojet
 • photoenlarger
 • picturetopeople
 • imageenlarger
 • lunapic

کلام آخر

در اين مطلب روش‌هاي مختلفي از جمله استفاده از اپليکيشن و وب‌سايت به منظور افزايش کيفيت تصاوير معرفي شد. حتما گزينه‌هاي ديگري براي انجام چنين کاري وجود دارند؛ اما ما سعي کرديم بهترين موارد را گردهم آوريم تا بتوانيد از آن‌ها استفاده کنيد. اميدواريم اين مطلب براي شما مفيد باشد.

اطلاعات فایل
 • پسورد: www.irandatanovin.ir
راهنمای دانلود

براي دانلود، وارد باکس دانلود شده و بر روي نسخه مورد نظر خود کليک کنيد و منتظر بمانيد تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخيره شدن فايل را انتخاب کنيد و منتظر بمانيد تا دانلود تمام شود.

اگر نرم افزار مديريت دانلود نداريد، پيشنهاد مي شود براي دانلود فايل ها حتماً از يک نرم افزار مديريت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنيد.

فايل هاي قرار داده شده براي دانلود به منظور کاهش حجم و دريافت سريعتر فشرده شده اند و ما براي آسايش و راحتي شما از بسته نصبي استفاده کرده ايم

فايل هاي کرک به دليل ماهيت عملکرد در هنگام استفاده ممکن است توسط آنتي ويروس ها به عنوان فايل خطرناک شناسايي شوند در اين گونه مواقع به صورت موقت آنتي ويروس خود را غير فعال کنيد.

اگر نرم افزار نياز به فعال سازي و کرک شدن داشته باشد توضيحات کامل آن در پوشه مربوطه به همراه فعال ساز وجود دارد

امتیاز دهید

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاه ها

ديدگاه خود را با ساير بازديدکنندگان اين مطلب به اشتراک بگذاريد. در ارسال ديدگاه به قوانين زير توجه کنيد.

 • ديدگاه خود را به زبان فارسي بنويسيد.
 • ديدگاه هاي فينگليش تائيد نميشوند.
 • ديدگاه هايي که جنبه تبليغاتي داشته باشند تائيد نخواهند شد.
 • ديدگاه هاي داراي الفاظ رکيک يا توهين تائيد نخواهند شد.
کانال تلگرام ايران ديتا نوينصفحه اينستاگرام ايران ديتا نوين