حسین_زمانی , دکتر_حسین_زمانی , دکتر_زمانی , کاندیدای_مجلس , کاندیدای_مجلس_یازدهم , کاندیدای_تهران , کاندیدای_جوان , کاندیدای_متخصص , استاد_دانشگاه , استاد_دانشگاه_علوم_و_تحقیقات , کاندیدای_مجلس , مجلس_یازدهم , سقوط_هواپیمای_مسافربری_اوکراین

ضرورت صداقت، صراحت و اقدام متناسب جهت اقناع افکار عمومی؛ دیدگاه استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، حسین زمانی درباره سقوط هواپیمای اوکراین

دیدگاه استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، دکتر حسین زمانی درباره فاجعه ی سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین:

سرمایه های اجتماعی در هر جامعه ای یا با گذشت زمان طولانی و یا با پرداخت هزینه های اجتماعی سنگین، شکل می گیرد. اگر صادق نباشیم و صریح و روشن صحبت نکنیم، تمام اندوخته ی سرمایه های اجتماعی کشور را به باد می دهیم. در فاجعه ی اخیر (سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین) نیز همین قاعده حکمفرماست.

نوع بشر به گونه ای است که تصور می کند گاهی، کتمان حقیقت به نفعش خواهد بود، در حالی که این عمل، نتیجه ی محاسبات عقل ناقص بشری است و در آینده ی نزدیک، نتایج غمبار آن به سراغش می آید. همان گونه که پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: “نجات انسان در راستگویی و هلاکت انسان در کذب و دروغگویی می باشد.”

اگرچه در کوتاه مدت، پنهان کردن حقیقت شیرین است و ما را برنده ی میدان نشان می دهد؛ اما دیری نخواهد پایید که ناراحتی و شکست را بر انسان تحمیل می کند و این وعده ی معصومین علیهما السلام می باشد. در جایی دیگر پیامبر می فرمایند: “حق، سنگین و تلخ است و باطل، سبک و شیرین و بسا خواهش و هوا و هوسی که لحظه ای بیش نمی ماند، اما غم و اندوهی طولانی به دنبال می آورد.” “حق را بگو … زیرا نجات تو در آن باشد.”

و اما اکنون علاوه بر داشتن صداقت و صراحت، باید اقدام مدیریتی متناسبی انجام گیرد؛ تا دلهای داغدار مردم و احساسات جریجه دار شده اندکی التیام یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *